2 grudnia, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Testy DNA potwierdzają istnienie żywego potomka Siedzącego Byka, ostatniego wielkiego przywódcy Siuksów

ten Test DNA Wydobyty ze skóry głowy pierwotnego wodza plemienia Tatanka Ayutanka Sioux, znanego jako siedzący Byk Według badań opublikowanych w specjalistycznym czasopiśmie Science Advances okazało się, że żyjący potomek twierdził, że jest jego prawnukiem.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ po raz pierwszy starożytne DNA zostało użyte do potwierdzenia rodzinnego związku między żywymi i historycznymi jednostkami, według profesora Eske Willersleva z Uniwersytet Cambridge (Zjednoczone Królestwo).

Potwierdzenie tego rodzinnego powiązania jest możliwe dzięki nowej metodzie analizy linii rodowych przy użyciu fragmentów starożytnego DNA, opracowanej przez zespół naukowców kierowany przez profesora Willersleva i Lundbeck Foundation for Geogenetics na Uniwersytecie w Kopenhadze.

Zespół porównał DNA chromosomalne – czyli niespecyficzne dla płci – ze skóry głowy aborygeńskiego przywódcy Siedzącego Byka z próbkami DNA Erniego Lapointe, mężczyzny, który twierdził, że jest jego potomkiem, i innych członków tego samego plemienia Siuksów.

Naukowcy zajęli 14 lat, zanim znaleźli sposób na wydobycie użytecznego DNA z pasma włosów Sitting Bull, które ma około 5 do 6 centymetrów i jest w „ekstremalnym pogorszeniu”, jak twierdzą eksperci, po przechowywaniu go przez ponad sto lat w temperaturze pokojowej. w Smithsonian Museum w Waszyngtonie przed powrotem do La Pointe w 2007 roku.

Wyniki pokazały, że La Pointe działa od wnuka siedzącego byka W rezultacie , Jego najbliższe ocalałe potomstwo.

Po zapoznaniu się z owocami tego badania, La Pointe świętował, że ich związek został w końcu rozpoznany po latach „wielu ludzi próbowało kwestionować” ich rodowód.

Co więcej, jako jego najbliższy żyjący potomek, Lapointe ma nadzieję, że uda mu się ponownie pochować szczątki przywódcy rdzennych Amerykanów w „dogodniejszym” miejscu niż obecnie.

Według zespołu Willersleva ta nowa technologia toruje drogę podobnym testom DNA, aby zweryfikować związek między wieloma innymi dawno nieżyjącymi postaciami historycznymi a ich możliwymi żyjącymi potomkami.

READ  La Jornada - Alarm w Azji, Europie i Ameryce ze względu na wariant Covid; procedury hartowania

Metodę tę można również wykorzystać do udzielenia odpowiedzi na pytania oparte na starożytnym ludzkim DNA, które wcześniej mogło być uważane za zbyt zdegradowane, aby można je było analizować, na przykład w badaniach kryminalistycznych.

Z informacjami z EFE.

LLH