24 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Teleskop Hubble’a ujawnia dziwne zmiany w wiatrach Wielkiej Czerwonej Plamy Jowisza, a naukowcy nie wiedzą, jak je diagnozować

Opublikowany:

28 września 2021 09:33 GMT

W zewnętrznym rejonie tego systemu burzowego prędkość wiatru wzrosła, podczas gdy w rejonie wewnętrznym zwolniła.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a NASA wykrył tajemnicze zmiany w Wielkiej Czerwonej Plamie Jowisza, systemie burzowym planety, w którym wiatry zewnętrzne przyspieszyły w ciągu ostatniej dekady, Komunikacja Amerykańska agencja kosmiczna w poniedziałek.

Po przeanalizowaniu danych Jowisza z Hubble’a naukowcy odkryli, że średnia prędkość w zewnętrznym obszarze duża czerwona plama, znany jako pętla dużej prędkości, wzrosła nawet o 8% w latach 2009-2020. Podczas gdy w głębi lądu wiatry tej burzy zauważalnie zwolnił. Te dwa szkarłatne chmury obracają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, z prędkością bliską 650 kilometrów na godzinę i każdy z nich wiruje większy niż ziemia.

Zwiększa się prędkość wiatru w zewnętrznym rejonie Wielkiej Czerwonej Plamy 2,5 kilometra na godzinę każdego roku ziemskiego. „Mówimy o tak małej zmianie”, która nie zostałaby wykryta bez danych z Hubble’a, wyjaśniła Amy Simon z NASA Goddard Space Flight Center w Maryland.

Obecnie naukowcy nie wiedzą, co może oznaczać zmiana prędkości wiatru. „Ciężko to zdiagnozować, ponieważ Hubble nie potrafi bardzo dobrze obserwować dna burzy. cokolwiek mniej niż Wierzchołek chmur jest niewidoczny „Ale to interesująca informacja, która może pomóc nam zrozumieć, co napędza Wielką Czerwoną Plamę i jak oszczędza energię” – skomentował dane Michael Wong z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Jeśli Ci się spodoba, podziel się nim ze znajomymi!

READ  5 kroków, aby żyć mniej samotnie w 2024 roku