29 marca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Technologia DAC, alternatywa wobec zmian klimatycznych

Technologia DAC, alternatywa wobec zmian klimatycznych

„Jest jak odkurzacz, ale sprytny”

Przedstawiając ten obraz naszego codziennego życia, naukowiec Jordi Pedrola przedstawia działanie nowej przełomowej technologii, która będzie konieczna w nadchodzących dziesięcioleciach w celu zmniejszenia obecności dwutlenku węgla (CO).dwa) w atmosferze. Jest to Direct Air Capture (DAC, od angielskiego akronimu), który umożliwia przechwytywanie i filtrowanie powietrza w celu oddzielenia dwutlenku węgla.dwa innych gazów.

W kierunku zerowej emisji netto w 2050 r.

W porozumieniu paryskim prawie 200 krajów zobowiązało się do przyjęcia środków w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku Dalsze ograniczanie naszych obecnych emisji dwutlenku węgla (COdwa), ale także zacznij usuwać osobę, która jest już w powietrzu. Aby to osiągnąć, Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) oblicza, że ​​do tego czasu konieczne będzie posiadanie zdolności do usunięcia około ośmiu gigaton dwutlenku węgla.dwa publiczny.

Aby dostać się do tych liczb, rozwiązaniem jest skorzystanie z tzw pasywne technologie emisjiktóry usuwa COdwa który został już wydany. Najbardziej znanym z nich jest ponowne zalesianie terenów spalonych lub nieuprawianych, co pozwoli na usunięcie ponad 50% dwutlenku węgla przy pomocy lasów.dwa naturalnie w atmosferze. Druga połowa zostanie osiągnięta dzięki rozwiązaniom stworzonym przez człowieka. Dziś najbardziej obiecujące jest Technologia DAC.

Co to jest bezpośrednie przechwytywanie powietrza (DAC) i z czego się składa?

Jak działa ta nowa technologia?

„Inteligentne odkurzacze”, o których mówi Jordi Pedrola, naukowiec, który jest ekspertem w dziedzinie technologii separacji dwutlenku węgla Laboratorium Technologii RepsolW rzeczywistości są to styczniki, ogromne maszyny odpowiedzialne za wychwytywanie, filtrowanie i oddzielanie dwutlenku węgladwa. Dwutlenek węgla występuje w atmosferze w bardzo niskich stężeniach, zaledwie 400 części na milion, a przetworniki cyfrowo-analogowe są w stanie wychwycić tę niewielką część. Dlatego użyte materiały i metody, takie jak sorbenty ciekłe i stałe, są wystarczająco selektywne, aby usuwać dwutlenek węgladwa innych gazów, takich jak tlen czy azot”, wyjaśnia.

READ  Czy wanny z hydromasażem i sauny mogą złagodzić depresję? Tak mówi nauka

Obecnie głównym wyzwaniem we wdrażaniu tej technologii jest obniżenie kosztów energii i kosztów ekonomicznych. Wymagany poziom energii to około 2000 kWh na tonę CO2dwa”, wskazuje Mariano Marzo, emerytowany profesor Uniwersytetu w Barcelonie i dyrektor Katedry Wychwytywania i Magazynowania CO2dwa. Jako alternatywę naukowcy pracują nad opracowaniem nowych technik separacji elektrochemicznej, które „nie wymagają energii w postaci ciepła do oddzielenia CO2”.dwaAle potrzebujemy tylko energii w postaci prądu.” Dlatego zapotrzebowanie na energię jest „znacznie mniejsze, około 700 kWh na tonę”.

CO . ponowne użyciedwa w różnych sektorach

Po wyizolowaniu i przetworzeniu dwutlenku węgladwa Może być używany jako surowiec w wielu procesach. Na przykład od lat wykorzystywana jest na niewielką skalę do produkcji mocznika, związku chemicznego używanego do produkcji nawozu. Ale także do gazowania napojów bezalkoholowych, konserwacji żywności, uzdatniania wody w celu skorygowania pH systemów chłodniczych…

Paliwa syntetyczne, metanol, beton lub polimery używane do produkcji pianki materacowej to tylko niektóre z zastosowań, jakie można nadać dwutlenkowi węgla.dwa wyciągnięty z powietrza

A na horyzoncie istnieje niezliczona ilość praktycznych zastosowań, które trzeba jeszcze zbadać, dzięki przemianie dwutlenku węgladwa, takich jak produkcja syntetycznego metanolu dla przemysłu chemicznego, nowe rodzaje betonu i różne polimery do produkcji pianek stosowanych w materacach. Ale bez wątpienia Najbardziej widocznym zastosowaniem jest produkcja Paliwo syntetyczneI Jak ten, który Repsol będzie produkować w swojej przyszłej fabryce w Bilbao. Paliwo to, zwane również e-paliwem, składa się z dwutlenku węgladwa i odnawialny wodór, są zerową emisją netto i mogą być stosowane w silnikach spalinowych wszystkich typów pojazdów.

Kraje wiodące w rozwoju technologii DAC

Chociaż badania trwają od 1999 roku, skuteczne wdrażanie i ekspansja technologii DAC wydawały się bardziej marzeniem niż rzeczywistością jeszcze pięć lat temu. Jednak dziś w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie istnieje 19 zakładów, które są w stanie wychwycić 10 000 ton dwutlenku węgladwa coroczny. Ale ta technologia jest jeszcze w powijakach, co pokazują prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej, która oblicza, że ​​przy planowaniu nowych obiektów uda się zasekwestrować 85 mln ton dwutlenku węgla.dwa w 2030 i 1 gigaton w 2050.

READ  Czy w Święta Bożego Narodzenia można jeść zdrowo? Stosując się do tych zaleceń, możesz zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę Zdrowie | czasopismo

Działający obiekt o największej zdolności do pochłaniania dwutlenku węgladwa Nazywa się Orka. Może usuwać 4000 ton rocznie, znajduje się na Islandii i została stworzona przez szwajcarską firmę Climeworks. Ale ambicja na krótką metę zwiastuje podwojenie tej zdolności. Ogromny system DAC jest obecnie budowany w Teksasie przez kanadyjską firmę Carbon Engineering, która ma nadzieję przechwycić 1 milion ton rocznie do 2024 roku.

wykonawcyPrzewodnik to konstrukcja podobna do gigantycznego wentylatora, która umożliwia bezpośrednie wydobycie dwutlenku węgla z powietrza poprzez szereg reakcji chemicznych.

Korzyści i zalety

Wydaje się jasne, że usunąć dwutlenek węgladwa obecne w atmosferze, konieczne będzie łączenie różnych rozwiązań, Takich jak ponowne zalesianie i technologia DAC. I chociaż oba się uzupełniają, prawda jest taka, że ​​sztuczne wychwytywanie dwutlenku węgladwa Ma pewne zalety.

„Jedną z największych zalet technologii Direct Air Capture jest zajmowana przez nią przestrzeń, która jest 150 razy mniejsza niż w przypadku ponownego zalesiania”, wyjaśnia Mariano Marzo. Na przykład, aby usunąć gigatony tlenku węgladwa, potrzebowaliby powierzchni odpowiadającej jednej trzeciej powierzchni Wspólnoty Madrytu. Tymczasem, aby naturalnie uzyskać gigaton, należałoby ponownie zalesić około 800 000 km, więcej niż półtora Hiszpanii. Ponadto ma jeszcze jedną zaletę związaną z przestrzenią, ponieważ „fabryki można budować w pobliżu miejsc, w których CO2 będzie wykorzystywane lub reformowane.dwa przechwytywania”, z wynikającymi z tego oszczędnościami w kosztach transportu.

W ten sposób DAC mają zweryfikować, czy ludzki wysiłek jest w stanie zapewnić złożone i innowacyjne rozwiązania technologiczne problemów, które stanowią wyzwanie dla naszej teraźniejszości i zagrażają przyszłości planety. Dziś te nowe technologie są przedstawiane jako jedna z naszych głównych nadziei w walce ze zmianami klimatu.