Europejska Agencja Kosmiczna i NASA Solar Orbiter pokazują nam słońce, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Silne rozbłyski, wspaniałe widoki na bieguny słoneczne i ciekawy słoneczny „jeż” to jedne z niesamowitych zdjęć, filmów i danych, które sonda uzyskała podczas zbliżania się do Słońca.
Najbliższe zbliżenie sondy Solar Orbiter do Słońca, znane jako peryhelium, nastąpiło 26 marca. Statek kosmiczny przeleciał około 30 milionów mil dalej, na orbicie Merkurego, około jednej trzeciej odległości Słońca od Ziemi. Na tej odległości temperatura sięga 500 stopni Celsjusza, ale zaawansowana technologia pozwoliła zachować bezpieczeństwo, a sonda była w stanie zarejestrować naszą gwiazdę z naprawdę imponującymi szczegółami.
Jak wyjaśniła Europejska Agencja Kosmiczna w opisie wideo, zdjęcia te zostały wykonane przez urządzenie Extreme Ultraviolet Imager 27 marca 2022 r. i pokazują Słońce o długości fali 17 nanometrów. Jest to długość fali, jaką gaz emituje w temperaturze około miliona stopni, co odpowiada temperaturze zewnętrznej atmosfery Słońca, korony.
Film najpierw pokazuje pełne słońce, z magnetyzmem przepływającym z wnętrza słońca, by uwięzić świecące pierścienie gazu koronalnego. Wtedy pierścienie koronalne można zobaczyć w mniejszej skali. Kolor na tym obrazie został dodany sztucznie, ponieważ oryginalna długość fali wykryta przez urządzenie nie jest widoczna dla ludzkiego oka.
Cztery dni po tym, jak sonda minęła najbliższy punkt Słońca, 30 marca 2022 roku, Solar Orbiter spojrzał na południowy biegun Słońca, jak widać na poniższym filmie. Obrazy te zostały zarejestrowane przez urządzenie Extreme Ultraviolet Imager (EUI) przy długości fali 17 nm.
W opisie wideo współpracownicy ESA wyjaśnili, że najjaśniejsze obszary na zdjęciu są w większości tworzone przez pierścienie magnetyczne wznoszące się w górę z wnętrza Słońca. Nazywa się je zamkniętymi liniami pola magnetycznego, ponieważ cząstki mają trudności z przechodzeniem przez nie i zostają uwięzione, emitując intensywne promieniowanie ultrafioletowe, do rejestrowania którego specjalnie zaprojektowano EUI.
Z drugiej strony, najciemniejsze obszary to obszary, w których pole magnetyczne Słońca jest otwarte, więc gazy mogą uciekać w kosmos, tworząc wiatr słoneczny. W taki sam sposób, jak w pierwszym filmie, kolor został dodany sztucznie, ponieważ pierwotna długość fali wykryta przez instrument Solar Orbiter jest niewidoczna dla ludzkiego oka.
„Zdjęcia są naprawdę fajne”, Powiedział w oświadczeniu David Bergmans z Królewskiego Obserwatorium Belgijskiego i główny badacz (PI) w Ultraviolet Imaging Instrument (EUI).
25 marca 2022 r., dzień przed zbliżeniem się sondy Solar Orbiter do Słońca, statek kosmiczny zarejestrował, jak rozbłysk słoneczny wywołał znaczące zakłócenia w zewnętrznej atmosferze Słońca, koronie, powodując uwolnienie dużej ilości gazu w kosmos w masie koronalnej wyrzucanie.
Dziel się wiedzą, dziel się wiedzą.
„Skłonny do napadów apatii. Introwertyk. Wielokrotnie nagradzany ewangelista internetowy. Ekspert od ekstremalnego piwa”.
More Stories
Wodoodporny telefon komórkowy Motorola MEDIA RANGE GAMER ma mocny procesor i niewyczerpaną baterię
Apple udostępnia nowe wersje beta systemów iOS 18 i iOS 18.1 z oczekiwanymi nowymi funkcjami
Pokémon GO oferuje swoim graczom niektóre ze swoich najpotężniejszych Pokémonów