18 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Talibowie zajęli siedzibę afgańskiego Niezależnego Monitora Praw Człowieka

Afgańczycy ustawiają się w kolejce przed bankiem po pieniądze po przejęciu władzy przez talibów w Kabulu w Afganistanie 1 września 2021 r.

ten Afgańska Niezależna Komisja Praw Człowieka (AIHRC) potępiła w sobotę okupację jej biur przez talibów i uniemożliwiła normalne wznowienie pracy tego organu.Klucz w obecnym kontekście afgańskim.

„Talibowie nie tylko zajmowali wszystkie biura i budynki Afgańskiej Niezależnej Komisji Praw Człowieka, ale także zajmowali W dalszym ciągu korzystają z tych biur na spotkaniach, a jednocześnie wykorzystują swoje aktywa, takie jak samochody i komputery”.Agencja powiedziała w oświadczeniu.

ten Afgańska Niezależna Komisja Praw Człowieka poprosiła islamistów o „poszanowanie niezależności” instytucjiChociaż jasno powiedzieli, że talibowie na razie nie „rozwiązali” organizacji, nie byli w stanie wznowić swojej pracy od czasu upadku poprzedniego rządu afgańskiego 15 sierpnia.

biorąc pod uwagę Obojętność islamskich ekstremistów wobec praw człowieka w przeszłości, w tym ataków na aktywistów, komisja „nie ma pewności, że rząd talibów będzie respektował mandat i niezależność Afgańskiej Niezależnej Komisji Praw Człowieka”.„, wskazany.

Żołnierze talibscy obserwujący ulice Afganistanu.  (Zdjęcie: Agent Lost/AFP)
Żołnierze talibscy obserwujący ulice Afganistanu. (Zdjęcie: Agent Lost/AFP)

w ostatnim miesiącu Wielu pracowników komisji uciekło już z krajuPodczas gdy ci, którzy pozostali w Afganistanie, „martwili się o swoje bezpieczeństwo”, wysoki rangą urzędnik komisji zaalarmował Effie, prosząc o anonimowość.

Zagrożone pracownice

Biorąc pod uwagę ograniczenia nałożone przez talibów na pracę lub obecność kobiet w miejscach publicznych, Organizacja obawia się, że islamiści nie pozwolą swoim pracownikom wykonywać ich pracy, co jest „nie do przyjęcia”.

„Jeśli komitet nie może chronić praw swoich pracownic, nie może chronić praw innych obywateli Afganistanu”.oni wskazali.

Nauczycielka w szkole dla dziewcząt w Kabulu (Agencja Prasowa Azji Zachodniej).
Nauczycielka w szkole dla dziewcząt w Kabulu (Agencja Prasowa Azji Zachodniej).

Afgańska Niezależna Komisja Praw Człowieka obawia się, że nie będzie w stanie pełnić swoich funkcjiZwłaszcza gdy są donoszeni Trwające naruszenia praw człowieka w krajuZwłaszcza te związane z kobietami lub regionami Panjshir i Kandahar.

READ  Ameryka przygotowuje 2000 żołnierzy do wysłania na Bliski Wschód – DW – 17.10.2023

Pandższir był ostatnią z 34 afgańskich prowincji, która znalazła się pod kontrolą talibów. W czasie tych walk pojawiły się doniesienia, że ​​cywile ginęli lub domy były niszczone. Podczas gdy w południowym Kandaharze, twierdzy islamistów, nadużycia przybierają formę odwetu ze strony ludzi związanych ze starym rządem lub masowych eksmisji z niektórych dzielnic, aby zrobić miejsce dla rebeliantów.

Niezdolność Afgańskiej Niezależnej Komisji Praw Człowieka do wypełniania jej obowiązków i ograniczeń nałożonych przez talibów na wolność słowa „doprowadziła do znacznego ograniczenia zdolności na Afgańczyków do monitorowania rażących naruszeń praw człowieka”.

Wyjaśnia, że ​​Afgańska Niezależna Komisja Praw Człowieka jest Niezależny organ zgodny z mandatem ONZ dotyczącym „ochrony i monitorowania praw człowieka w Afganistanie”.

Kobiety z dziećmi próbują wejść na międzynarodowe lotnisko Hamida Karzaja w Kabulu w Afganistanie 16 sierpnia 2021 r. (Reuters/Stringer)
Kobiety z dziećmi próbują wejść na międzynarodowe lotnisko Hamida Karzaja w Kabulu w Afganistanie 16 sierpnia 2021 r. (Reuters/Stringer)

Chociaż doceniany za służbę w kraju Misji ONZ w Afganistanie (UNAMA) lub Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, Michelle Bachelet, Afgańska Niezależna Komisja Praw Człowieka podkreśliła, że ​​Organizacja Narodów Zjednoczonych powinna „ustanowić niezależny mechanizm monitorowania naruszeń praw człowieka w Afganistanie”.

Z informacjami z EFE

Czytaj: