7 września, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Tak zmieniła się Białoruś – DW – 20.07.2024

Tak zmieniła się Białoruś – DW – 20.07.2024

W dniu 20 lipca 1994 r. Aleksander Łukaszenka Doszedł do władzy w pierwszych wolnych wyborach na niepodległej Białorusi. Od tego czasu nie było głosowań w pełni uznawanych przez opozycję i kraje zachodnie. Tak naprawdę od 2020 roku kraj znajduje się na drodze do totalitaryzmu.

„Ostatnia realna szansa na obalenie Łukaszenki była w 1996 r.” – mówi Aleś Michałewicz, który był kandydatem na prezydenta w 2010 r. Polityk nawiązuje do konfrontacji w sprawie dymisji prezydenta pomiędzy Radą Najwyższą, białoruskim parlamentem i protestującymi posłami, którzy w 1995 roku zostali pobici przez siły bezpieczeństwa, a rok później Łukaszenka po prostu rozwiązał parlament.

Następnie w drodze referendów przywrócił stare symbole państwa radzieckiego, takie jak czerwono-zielona flaga, znosząc tym samym historyczną biało-czerwono-białą flagę, która została przywrócona podczas procesu niepodległościowego w 1991 r. Ponadto rozszerzył jej zakres. Mandat prezydenta.

Pod koniec lat 90. przeciwnicy Łukaszenki zaczęli znikać. Były minister spraw wewnętrznych Jurij Zacharenko był jednym z liderów opozycji i zaginął 7 maja 1999 r. We wrześniu tego samego roku podobny los spotkał szefa Centralnej Komisji Wyborczej Wiktora Gonchara i jego doradcę. Biznesmen Anatolij Krasowski. Wielu postrzega te wydarzenia jako punkt zwrotny.

Pod koniec 2019 roku były członek białoruskich sił specjalnych Jurij Jarawski przyznał w rozmowie z DW swój udział w porwaniach Zagarenki, Gonczara i Krasowskiego oraz opowiedział szczegóły ich zabójstwa. Według Jarawskiego rozkaz popełnienia zbrodni przyszedł „z góry”.

Siły bezpieczeństwa i represje w celu utrzymania porządku

Od wyborów w 2020 r. Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania Ukraina Inne kraje demokratyczne nie uznają Łukaszenki za prezydenta. Rządzi „bagnetami”, jak mówią politolodzy, odnosząc się do użycia sił bezpieczeństwa i represji w celu utrzymania się przy władzy.

Pomimo wstrząsów reżim zdołał się podnieść dzięki represjom w obliczu masowych demonstracji przeciwko niemu.Zdjęcie: Ulf Moder/DPA/Image Alliance

„W ciągu 30 lat zmieniły się poglądy ludzi, sytuacja gospodarcza i struktura społeczna kraju. W połowie lat 90. byłe republiki radzieckie zdecydowały się na przejście do demokracji i zreformowanie swojej gospodarki. Jednak Łukaszenka „przerwał tę transformację i wprowadził reżim autorytarny, który stał się obecnie reżimem totalitarnym” – mówi Walerij, autor biografii Łukaszenki. Według politologa Łukaszenka zbliżył swój kraj do Rosji i podniósł „żelazną kurtynę” wraz z Rosją. Unia Europejska. „Najważniejsze konsekwencje to totalitaryzm w polityce wewnętrznej i odwrócenie się od świata zachodniego na wschód, w stronę Azji” – mówi Karbalewicz.

READ  Ciała, które pojawiły się w Lake Mead, największym zbiorniku wodnym w Stanach Zjednoczonych.

Na Białorusi w 1994 roku Łukaszenka reprezentował opozycję. Dziś aresztuje swoich przeciwników i tłumi tych, którzy myślą inaczej. Na Białorusi za jakąkolwiek krytykę władzy, za „nieprawdziwe” komentarze, za umieszczanie „lajków” na portalach społecznościowych, ale także za wspieranie Ukrainy, która broni się przed inwazją ze strony Rosji, może trafić do więzienia.

W 2020 roku na Białorusi doszło do największych protestów w swojej historii. W kraju liczącym 9 milionów mieszkańców setki tysięcy ludzi wyszło na ulice, aby demonstrować przeciwko fałszerstwom w wyborach prezydenckich i stosowaniu przemocy wobec obywateli. Demonstracje zostały jednak brutalnie stłumione, wiele osób zginęło, a tysiące uwięziono. Swietłana TiganowskaKtóry według wielu obserwatorów otrzymał w wyborach więcej głosów niż Łukaszenka, obecnie mieszka na sąsiedniej Litwie i stamtąd kieruje białoruskimi siłami demokratycznymi.

Dane zaktualizowane na dzień 17 lipca 2024 r. wskazują, że na Białorusi przetrzymywanych jest 1388 więźniów politycznych. Od 2020 r. ogółem 3300 osób otrzymało wyroki skazujące z powodów politycznych. Od niemal czterech lat Białoruś żyje w reżimie masowych represji i każdego dnia napływają nowe informacje o złych warunkach w więzieniach i pogarszającym się stanie zdrowia więźniów politycznych, najsłynniejszych przebywających w izolatkach. Na przykład przez ponad rok nic nie było wiadomo o laureatce Nagrody Nobla Alicji Bialażeckiej, bankierze i filantropie Wiktorze Babariko oraz jego koleżance Marii Kolesnikowej.

Wiele organizacji pozarządowych i niezależnych mediów zostało zamkniętych lub zmuszonych do przeniesienia się za granicę. W więzieniu przebywa trzydziestu pracowników mediów. Gospodarczo Białoruś jest obecnie uzależniona od Rosji, a stosunki z Unią Europejską praktycznie stoją w martwym punkcie.

Co się stanie, jeśli Łukaszenka odejdzie?

Pod koniec sierpnia Łukaszenka skończy siedemdziesiąt lat. Ostatnio jego wystąpienia publiczne wzbudziły pytania o jego stan zdrowia, przyznał nawet, że jest „zmęczony”, co wywołało plotki o jego chorobie.

READ  Anonimowy włamuje się do Rosyjskiego Banku Centralnego i wycieka tysiące poufnych dokumentów

Następne wybory prezydenckie zaplanowano na rok 2025. Łukaszenka zapowiedział już, że wystartuje w nimWynika z tego, że nie złoży rezygnacji ze stanowiska. Mimo to, co zdaniem ekspertów stanie się, jeśli autorytarny przywódca odejdzie od władzy?

„Bez względu na to, kto będzie następcą, nawet jeśli będzie to ktoś z otoczenia Łukaszenki, będzie on potrzebował wsparcia społeczeństwa i wytyczy drogę do wyzwolenia dziedzictwa” – mówi Karbalewicz. „Będziemy musieli to wszystko odwrócić i Łukaszenka będzie szukał gospodarki rynkowej, demokratyzacji i wyjścia z międzynarodowej izolacji, ale Rosja może to utrudniać. Dodaje, że wiele będzie zależeć od ówczesnej sytuacji w Rosji i na Białorusi i wojnę z Ukrainą.

(dzk/pp)