16 sierpnia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Tajwan twierdzi, że chińskie samoloty i statki przeprowadzają symulowane ćwiczenia szturmowe

Urzędnicy z Tajwanu powiedzieli, że chińskie samoloty i okręty wojenne przygotowywały się do ataku na wyspę w sobotę w ramach odpowiedzi Pekinu na wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, która zawiesiła rozmowy z Waszyngtonem w kwestiach, w tym obrony i zmian klimatycznych.

Krótka wizyta Pelosi w tym tygodniu na samorządnej wyspie, którą Chiny uważają za swoje terytorium, rozgniewała Pekin i wywołała bezprecedensowe manewry wojskowe wokół Tajwanu. Obejmowało to wystrzelenie pocisków balistycznych w stolicy Taipei.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken oskarżył Chiny o podjęcie „nieodpowiedzialnych kroków” poprzez zamknięcie kluczowych kanałów komunikacji z Waszyngtonem, mówiąc, że ich działania wobec Tajwanu wykazały odwrót od priorytetowego traktowania pokojowego rozwiązania w kierunku użycia siły.

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że kilka chińskich statków i samolotów przeprowadziło w sobotę misje w Cieśninie Tajwańskiej, a niektóre przekroczyły linię środkową, nieoficjalną barierę oddzielającą obie strony, co wojsko Tajwanu określiło jako symulację ataku na wyspę.

Ministerstwo poinformowało później, że Tajwan wysłał samoloty, aby ostrzec 20 chińskich samolotów, z których 14 przekroczyło linię środkową. Ministerstwo podało w oświadczeniu, że zauważyło również 14 chińskich okrętów wojskowych prowadzących działania wokół Cieśniny Tajwańskiej.

Dowództwo Teatru Wschodniego Chin poinformowało, że nadal prowadzi wspólne ćwiczenia morskie i powietrzne na północnym, południowo-zachodnim i wschodnim Tajwanie. Powiedział, że jego celem było przetestowanie zdolności reżimu zarówno do ataku lądowego, jak i morskiego.

Chińskie ćwiczenia, stacjonujące w sześciu miejscach na całej wyspie, rozpoczęły się w czwartek i potrwają do południa w niedzielę.

Osoba zaznajomiona z planowaniem bezpieczeństwa powiedziała, że ​​chińskie okręty wojenne i samoloty nadal „naciskały” środkową linię Cieśniny Tajwańskiej w sobotnie popołudnie. Osoba dodała, że ​​u wschodnich wybrzeży Tajwanu iw pobliżu wysp japońskich chińskie okręty wojenne i drony symulowały ataki na amerykańskie i japońskie okręty wojenne.

Armia Tajwanu wydała ostrzeżenie podczas rozmieszczania sił patrolowych i statków powietrznych w celu monitorowania i rozmieszczania gotowych pocisków naziemnych.

READ  Szpital Rebagliati: całe piętro medycyny wewnętrznej izolowane z powodu potwierdzonych przypadków COVID-19

Ministerstwo Obrony wyspy opublikowało zdjęcie tajwańskiego marynarza z fregaty patrzącego na pobliski chiński okręt wojenny u wschodniego wybrzeża Tajwanu. „W ogóle nie zrobiono zdjęć!” Przeczytaj podpis.

Powiedział również, że wystrzelił flary w piątek wieczorem, ostrzegając siedem dronów latających nad Wyspami Kinmen i niezidentyfikowane samoloty przelatujące nad Wyspami Matsu. Obie grupy wysp znajdują się blisko wybrzeża Chin.

„Chińskie ćwiczenia wojskowe jednostronnie zmieniły obecną sytuację w regionie i poważnie zaszkodziły pokojowi w Cieśninie Tajwańskiej” – podało Ministerstwo Obrony Tajwanu.

Pelosi przybył na Tajwan późnym wieczorem we wtorek podczas wizyty najwyższego szczebla urzędnika USA na wyspie od dziesięcioleci, pomimo chińskich ostrzeżeń. Krótko po tym, jak ich delegacja opuściła Japonię w piątek, ostatni etap swojej tygodniowej podróży po Azji, Chiny ogłosiły, że zawiesiją dialog ze Stanami Zjednoczonymi w wielu dziedzinach.

Przemawiając podczas wizyty na Filipinach, Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone słuchają obaw sojuszników o to, co określił jako niebezpieczne i destabilizujące działania Chin wokół Tajwanu, ale Waszyngton będzie stanowczo podchodził do sytuacji i starał się uniknąć eskalacji. .

Powiedział, że zawieszenie przez Chiny dialogu dwustronnego w ośmiu głównych obszarach jest środkiem, który ukarze świat.

Tymczasem chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi powiedział na konferencji prasowej w piątek, że Blinken szerzy „dezinformację”, dodając: „Chcemy wysłać ostrzeżenie do Stanów Zjednoczonych: nie działaj lekkomyślnie i nie twórz większego kryzysu”. ”.