14 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Szachy: Carlson powraca i wygrywa w Polsce z najlepszymi szachistami świata

Szachy: Carlson powraca i wygrywa w Polsce z najlepszymi szachistami świata

Pierwsza partia meczu szachowego Superbet Rapid & Blitz 2023 Dla Norwega Magnusa Carlsena będzie to pierwszy oficjalny mecz w Polsce, odkąd w kwietniu zrezygnował z obrony tytułu mistrza świata. Karlsson grał w tę grę w Polsce, przeciwko Polakowi [Radoslaw Wojtaszek]I postanowił wykorzystać wątpliwą „polską obronę” czarnymi, co miejscowi potraktowali jako rodzaj żartu w jego przegranej grze.

„Ostatnio nie grałem ani nie uczyłem się dużo szachów” – wyjaśnił spokojnie Carlsen w wywiadzie pięć dni później, w którym Norweg zajął siódme miejsce na dziesięciu zawodników. Karlsson kontynuował chaotyczną serię szybkich gier, kończąc na piątym miejscu pod koniec trzeciego dnia, w sumie dziewięć gier z dwoma zwycięstwami, sześcioma remisami i jedną porażką.

Wkrótce pojawiły się wątpliwości co do ważności Carlsona, który dobrowolnie zrzekł się tytułu mistrza świata po dziesięciu latach posiadania korony. Jednak Norweg, przez wielu uważany za największego szachistę w historii, musiał rozgrzać rękę.

Po trzech dniach spokojnych występów Norwegia odniosła sześć zwycięstw, dwa remisy i jedną porażkę czwartego dnia; Piątego i ostatniego dnia odniósł pięć zwycięstw i cztery remisy, co wystarczyło, by przetrwać dziewięciu innych arcymistrzów w epickim powrocie, który pozwolił mu zostać mistrzem. Superbet Rapid & Blitz Polska 2023.

Ostatni mecz Carlsena w mistrzostwach – Blitz Rhythm – musiał rozegrać z innym Polakiem, 25-letnim Janem-Kristysztofem Dudą. [N°24 del mundo]Carlson był na pierwszym miejscu przez cały mecz, dopóki nie zaczął wracać.

Po trzech dniach spokojnych występów Norwegia odniosła sześć zwycięstw, dwa remisy i jedną porażkę czwartego dnia; Piątego i ostatniego dnia odniósł pięć zwycięstw i cztery remisy, co wystarczyło, by pokonać dziewięciu innych arcymistrzów w niesamowitym powrocie i koronować go na mistrza Polish SuperPet Rapid & Blitz 2023.

Duda był drugi w tabeli i miał szansę wygrać ten ostatni mecz z Carlsenem, więc walka stała się swoistym finałem mistrzostw (zobacz decydujący mecz w To jest Spinki do mankietów)

Gra doprowadziła do końcówki z sekundami do końca na zegarach obu graczy, w której Carlson miał króla i króla polskiego gracza, gońca i dwa pionki. Carlsen był dobrze zorientowany w technice na tym etapie gry i potrafił uniknąć reklamy pionka Dudy. Tym samym Norweg doprowadził do remisu, który zapewnił mu miejsce na szczycie tabeli na koniec mistrzostw i koronował go na mistrza.

READ  Wyspy Owcze przegrały z Polską 32:28, co przekreśliło ich nadzieje na awans do drugiej rundy.

Turniej oferował nagrody w wysokości 125 000 $, a udział w nim wzięło kilku czołowych graczy, takich jak Holender Anish Giri. [6° del mundo]Amerykanie Wesley Cho i Levan Aronian [8° y 11°del mundo respectivamente]Rapport Romana Richarda [13° del mundo]i Francuz Maxime Vachier-Lagrave [14° del mundo].

Turniej odbył się w Polsce Część Grand Chess TourZostał on rozegrany w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie w dniach 21-25 maja i przyznano nagrody w wysokości 125 000 dolarów, w tym 40 000 dolarów dla Magnusa Carlsena.

W turnieju wzięli udział jedni z najlepszych graczy, jak holenderski gracz Anish Giri [6° del mundo]Amerykanie Wesley Cho i Levan Aronian [8° y 11°del mundo respectivamente]Rapport Romana Richarda [13° del mundo]i Francuz Maxime Vachier-Lagrave [14° del mundo].

W rozmowie z oficjalnym nadawcą Karlsson odpowiedział tym, którzy na początku turnieju wątpili w jego jakość, mówiąc: „Dobrze jest pokazać, że mój odpoczynek trwał tylko dwa dni”.