1 czerwca, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Straszna” dżungla, która więzi całe rodziny u bram UE

Drżące ze strachu i wyczerpania ręce 19-letni iracki Hadi przygotowuje się do zimnej nocy w dżungli południowo-wschodniej Polski, przekraczając granicę UE z Białorusi. To już trzeci raz, kiedy nastolatek ją przekroczył, po dwukrotnym deportowaniu go przez polską straż graniczną w ostatnich tygodniach.

Hadi jest jednym z setek innych imigrantów, którzy od sierpnia próbowali nielegalnie przekroczyć 400-kilometrową granicę w celu ubiegania się o azyl w UE – głównie z Bliskiego Wschodu.

Po przyjeździe 6000 polskich żołnierzy i straży granicznej patrolowało teren, czekając na nich i odsyłając ich z powrotem na Białoruś. Ponadto Polska postawiła ogrodzenie z drutu kolczastego i wprowadziła trzymiesięczny stan wyjątkowy, uniemożliwiający dziennikarzom i organizacjom charytatywnym zbliżanie się do granicy. Tymczasem całe rodziny, próbujące przetrwać w coraz trudniejszych warunkach, tkwią między obydwoma krajami.

Polscy żołnierze przybywają do obozu straży granicznej w miejscowości Michajłow

Miedziany Bemble / Reuters

UE podejrzewa, że ​​Białoruś w bezprecedensowy sposób kieruje napływem imigrantów do Polski, w odwecie za unijne sankcje, ale reżim zrzucił winę na Zachód.

Rząd oskarżył organizacje pozarządowe, takie jak Amnesty International, o uniemożliwianie migrantom składania wniosków o azyl i zmuszanie ich do przekroczenia tzw. limitu „porażek”. Zapytany o to w zeszłym tygodniu tylko wiceminister spraw wewnętrznych Masjid Wasik powiedział, że Polska używa „wszelkich legalnych środków” do ochrony swoich granic.

Czytaj więcej

READ  Amazon został oskarżony o łamanie przepisów dotyczących ochrony konsumentów w Polsce