Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu 8 czerwca odrzucił sprawę ośmiu kobiet, które twierdziły, że są ofiarami polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który zakazał aborcji w 2020 r. w przypadkach wad rozwojowych płodu. Chociaż sąd nie bada istoty sprawy, to jednak to robi Uznał roszczenia skarżących za „niedopuszczalne”. I ustanawia precedens dla tysięcy podobnych próśb.
Jednogłośna decyzja oparta na fakcie, że Żaden z powodów nie przedstawił „przekonujących dowodów medycznych Aby wykazać, że były one w realnym niebezpieczeństwie bezpośredniego wpływu zmian [polacas] 2020”, wynika z opublikowanego przez ETPC raportu.
W rzeczywistości z ośmiu kobiet dwie były w ciąży ze zdrowymi dziećmi, a dwie twierdziły, że cierpiały na wcześniejsze choroby, które zwiększają ryzyko wad płodu. Pozostałe cztery nie były w ciąży. W tych przypadkach, po orzeczeniu polskiego sądu, odraczali decyzję o posiadaniu dziecka z obawy przed nieodpowiednią opieką medyczną, gdyby płód miał wadę.
Mając na uwadze zaistniałą sytuację ETPC zwrócił na to uwagę „Konsekwencje dla wnioskodawców zmian legislacyjnych były daleko idące i abstrakcyjne Można o nich powiedzieć, że są „ofiarami” w rozumieniu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka”.
ETPC przyjmuje do wiadomości, że skarżące złożyły wniosek za pomocą standardowego formularza pobranego już ze strony internetowej Federa (Federacja Kobiet i Planowania Rodziny). Organizacje feministyczne protestowały na ulicach PolskiPo całkowitym zakazie aborcji, który wszedł w życie w 2021 r. Wraz z Maltą, polskie przepisy antyaborcyjne należą do najbardziej restrykcyjnych w Europie.
Organizacje pro-life z zadowoleniem przyjęły tę decyzjęn Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Marina Cassini, przewodnicząca Federacji One of Us, wyraziła poparcie dla tej decyzji, ponieważ „Polska potwierdza, że przerywanie ciąży z powodu niepełnosprawności jest nieludzkie dla dziecka i kobiety. Proces”.
„Legalizując i promując aborcję z powodu wad płodu, Polska daje wyjątkowy w Europie przykład utrwalania negatywnych stereotypów dotyczących niepełnosprawności”. Dla jednego z nas”Polska daje przykład w ochronie praw człowieka Bardzo wrażliwy”.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy