20 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Start „Miury 1” wstrzymany z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych |  Nauki

Start „Miury 1” wstrzymany z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych | Nauki

Dziś rano Hiszpania próbowała wejść do 10 ekskluzywnych krajów z dostępem do kosmosu, ale czas to uniemożliwił. Firma PLD Space, założona przez inżynierów Raúla Torresa i Raúla Verdú w 2011 r., gdy mieli odpowiednio 23 i 22 lata, przy wkładzie 3000 euro wniesionym przez nich i ich rodziny, zaprogramowała start demonstratora. Miura 1możliwy do odzyskania pocisk, który jest podstawą lub prototypem dla Miura 5, ważącą do 540 kilogramów wyrzutnię satelitów, która ma zostać oddana do użytku w 2025 roku. Lot miał udowodnić, że Hiszpania może mieć własny program przenoszenia urządzeń w kosmos – twierdzi firma i firmy z sektora, aby sprostać wymaganiom rynku. O 6.40 PLD Space zgłosiło „nienormalne zachowanie obciążenia LOX [oxígeno líquido que favorece la combustión]Firma potwierdziła jednak, że wypadek był spowodowany „powolnym ładowaniem”, co nie oznaczało wstrzymania startu. Został on jednak przełożony krótko po godzinie 8:30 z powodu niesprzyjających warunków pogodowych: porywy wiatru dochodziły do ​​30 metrów na godzinę. druga, wyższa od dopuszczalnych limitów.

PLD Space ma teraz do czynienia z Departamentem Obrony w sprawie następnego okienka lotów, ponieważ start wymagałby zakłócenia całego ruchu morskiego i powietrznego w okolicy oraz środowiska Bazy Kosmicznej Inta (Narodowy Instytut Technologii Kosmicznej), położony między nadmorskimi enklawami Huelva w Mazagón i Matalascañas, Delegacja rządowa musi stworzyć specjalny aparat bezpieczeństwa. Ponadto bliskość wybrzeża latem sprawia, że ​​jest to obszar o dużym napływie, co może ograniczać możliwości.

Obrona zezwoliła na operowanie w kwietniu i maju. Ale oprócz konieczności zakończenia wstępnych testów, w ostatnich dwóch tygodniach tego miesiąca panowały niekorzystne warunki pogodowe, które uniemożliwiły start, a pielgrzymka Rossio, która odbyła się w rejonie bazy i dostosowała wdrażanie planu bezpieczeństwa. Dziś rano wokół bazy zebrały się dziesiątki osób, a służby monitorujące zaczęły przenosić ich w rejony dalej od bazy.

READ  Curan empacho y jiotes con medicina tradicional - El Sol de Hidalgo

Z Dziewicą z powrotem w jej pustelni, tak było Miura 1 Przygotowałem się do startu. W połowie maja ta rakieta o długości 12 metrów i średnicy 70 cm zostanie wykorzystana do analizy wszystkich danych i systemów lotu, które zostaną zintegrowane z jej bliźniakiem. miura 5, Przeszedł ostatni test: tzw. test statyczny gorąca próba Co obejmowało uruchomienie silnika na pełnych obrotach przez pięć sekund w celu sprawdzenia idealnego działania układów rozruchowych, temperatury i ciśnienia bez opuszczania stanowiska.

Wcześniej istniał inny publiczny test znany jako Mokra próba (WRD), etap, na którym zapewnia się, że wszystkie części procesu pasują do siebie i działają zgodnie z przeznaczeniem. Służy jako próba generalna z kostiumami w operze, które pozwalają zasymulować wszystkie etapy rzeczywistego startu, w tym ładowanie paliwa, ciśnienie w zbiorniku, a nawet protokół automatycznego przerywania operacji w ostatnich minutach.

Zawsze wolimy opóźnić start niż skończyć z rozmontowaną rakietą”.

Raul Torres, dyrektor startowy i współzałożyciel PLD Space

„Jeśli podczas procedury startu zostanie wykryty mały czynnik ryzyka, operacja zostanie anulowana do następnego okienka lotów. Zawsze wolimy opóźnić start niż skończyć z nieprawidłowo działającą rakietą” – ostrzega współzałożyciel i dyrektor startu Raul Torres .

I tak się stało. Inżynier systemowy Roberto Palacios wyjaśnił, że obecność podmuchów wiatru na większych wysokościach utrudniała start.

W środowej premierze w Huelvie przez ponad 10 godzin cały zespół PLD Space powtarzał każdy krok poprzednich testów i dostrajał cały sprzęt. Pogoda była stabilna, aw okolicy nie było zagrożenia burzami. Ale wiatr o prędkości ponad 20 kilometrów na godzinę zmusił test do zawieszenia.

Zawał serca 12 minut

Pod warunkiem, że przerwana operacja, po zapłonie, Miura 1 Nazwany na cześć dzikiego bydła i symbolizujący hiszpańską markę, rozpocznie fazę startu i manewry wirowania, aby podążać zaplanowaną trasą.

Po kilku minutach strefa mikrograwitacji, która jest oddalona o około 30 kilometrów, osiągnie aphelium, na wysokości około 80 kilometrów w warunkach kosmicznych (poza atmosferą). Od tego momentu rakieta rozpocznie manewr opadania, aby opuścić strefę mikrograwitacji i rozłożyć początkowy spadochron. Za pomocą hamulca pneumatycznego, który został naprawiony po testach przeprowadzonych w Teruel we wrześniu oraz głównego spadochronu, Miura 1 Popłynie na wybrzeże Huelvy, gdzie zostanie odebrany, przewieziony do portu Mazagon, a następnie przetransportowany do Teruel w celu analizy wszystkich wyników testów.

READ  ▷ Pierwsza rzecz, którą tu zobaczysz, powie Ci Twój poziom pewności siebie | test osobowości | Meksyk
Oczekiwany tor lotu Miury 1przestrzeń PLD

„On Miura 1 To demonstrator technologii. Uruchomimy go, aby uzyskać informacje i kontynuować ruch w kierunku Miura 5. Tutaj się skupiamy. Oraz w finansowaniu niezbędnym, aby móc rozwijać inwestycje i kontynuować je” – podkreślił Ezequiel Sanchez, prezes spółki.

Droga nie jest zamknięta, wręcz przeciwnie: kolejna podróż to dopiero początek. „Naszym celem jest osiągnięcie kamienia milowego dla Hiszpanii i Europy, ale wciąż mamy wszystko do udowodnienia. Wiemy, że czeka nas wiele wyzwań, chociaż jesteśmy pewni, że będziemy w stanie je rozwiązać” – mówi Sanchez.

Głównym kamieniem milowym jest technologia: rozwój „od podstaw do śrub”, jak to ujął Torres. Po drugie, aby zdobyć go z peryferii Hiszpanii: PLD Space ma swoją siedzibę w Elche (Alicante), centrum testowe w Teruel i bazę lotniczą w Huelvie. Trzeci to unikanie zimowania w przestrzeni powietrznej Europy.

Rakieta europejska WegaI Zawiera pierwszego hiszpańskiego satelitę do obserwacji Ziemi SeoSat-Wit, Wykoleił się wkrótce po wystrzeleniu z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej w listopadzie 2020 r.

W kwietniu było Statek kosmiczny Opracowany przez Elona Muska, aby zabrać na Księżyc nawet 100 osób, jest najpotężniejszym w historii, a jego budżet jest 50 razy większy niż Miura 1krótko po starcie, oddzielając jednocześnie dwie części urządzenia.

Ten sam miesiąc, lądowniku Hakuto-RI który miał być pierwszym komercyjnym statkiem lądującym na Księżycu, przestał nadawać sygnał, gdy statek miał wylądować na powierzchni Księżyca.

Te wypadki zawsze mają wpływ na wyścig kosmiczny, w którym grozi atmosferyczna zima, która spowolniłaby rozwój w przypadku niepowodzenia projektów.

Tak naprawdę stało się w Europie w grudniu 2002 r., kiedy to najnowszy model europejskiego pocisku aryjska 5ochrzczony 10 ton Zaprojektowany do umieszczenia takiej masy na orbicie, pierwszy start nie powiódł się, gdy jego silniki przestały się palić trzy minuty po starcie. Wypadek był porażką dla europejskiego programu kosmicznego i spowodował utratę dwóch satelitów: Hot Bird TM7 Eutelsata i stent, Francuski zespół eksperymentalny.

READ  6 na 10 skarg lekarzy nie jest rozpatrywanych

„W kosmosie były zimy, a Europa znajduje się w decydującym momencie” – potwierdza Sanchez. Reżyser podkreśla znaczenie prywatnej inicjatywy, takiej jak PLD Space, która jest finansowana w 30% ze środków publicznych i toruje sobie drogę na wschodzący rynek, który wymaga systemu transportowego, aby co roku umieścić ją na orbicie. Ponad 2500 Satelity ważące mniej niż 500 kilogramów w ciągu następnej dekady.

Możesz śledzić Temat W FacebookI Świergot I Instagramlub zarejestruj się tutaj, aby otrzymać Cotygodniowy biuletyn.