14 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Stany Zjednoczone ratyfikowały potępienie orzeczenia Sądu Najwyższego Salwadoru, aby umożliwić natychmiastową reelekcję prezydencką

ZDJĘCIE PLIKU: Prezydent Salwadoru Neb Bukele przemawia podczas konferencji prasowej w San Salvador w Salwadorze, 6 czerwca 2021 r. (Reuters) / Jose Cabezas / File Photo

W niedzielę Stany Zjednoczone poprosiły prezydenta Salwadoru Nayiba Bukele o wykazanie swojego zaangażowania w demokratyczne rządy Ratyfikował swoje potępienie orzeczenia Izby Konstytucyjnej Sądu Najwyższego tego kraju pozwalające na natychmiastową reelekcję prezydenta.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział w oświadczeniu, że decyzja ta „podważa” demokrację i zauważył, że konstytucja Salwadoru „wyraźnie zabrania obecnym kandydatom ponownego wyboru na kolejną kadencję”.

Piątkowa noc, Powołani 1 maja sędziowie konstytucyjni unieważnili orzeczenie z 2014 r., które umożliwiło natychmiastową reelekcję prezydenta., którego Bukele mógł szukać na drugą kadencję w 2024 roku.

Stany Zjednoczone wzywają prezydenta Bukele do wykazania wyraźnego zaangażowania w demokratyczne rządy, w tym rozdział władzy i rządy prawaDodana cena.

„Ten spadek demokratycznych rządów jest szkodliwy dla relacji, które Stany Zjednoczone starają się utrzymać z rządem Salwadoru” – czytamy w notatce.

Co więcej, Uznał, że decyzja ta „jeszcze bardziej niszczy międzynarodowy wizerunek” tego kraju jako „demokratycznego i wiarygodnego partnera w regionie”..

Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu.  Andrew Harnick/Paul przez Reuters/File Photo
Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu. Andrew Harnick/Paul przez Reuters/File Photo

Był ostatnim, który odpowiedział Jose Miguel Vivanco, Menedżer regionu obu Ameryk HRW. „Izba Konstytucyjna Salwadoru, którą Bukele przejął w maju tego roku, pozwoliła Bukele na reelekcję.. Ten sam tekst, którego użyli Daniel Ortega i Juan Orlando Hernandezza pośrednictwem Twittera.

A w sobotę amerykański chargé d’affairs w Salwadorze Jean Mance iWyraził potępienie Waszyngtonu dla tej determinacji.

1 maja Zgromadzenie Ustawodawcze, zdecydowaną większością na korzyść rządu, zdymisjonowało sędziów konstytucyjnych i powołało na stanowiska pięciu prawników, którzy wydali orzeczenie.

Wśród powołanych sędziów znalazł się były doradca egzekutywy Bukele, obecny pełnomocnik naczelny i były komisarz Instytutu Dostępu do Informacji Publicznej, wybrany przez prezydenta w trakcie przesłuchania.

READ  Emmanuel Macron całuje głowę łysego mężczyzny przed wyborami prezydenckimi

Z drugiej strony, Menedżer Ameryki AI (Dla mnie) , Erika Guevara Rosas, wskazał, że oglądają Salwador dla „Zgłaszanie praktyk naruszających prawaprawa człowieka ostrzeżony przed demontaż instytucji.

Na świecie mamy do czynienia z autorytarnymi rządami, które rozmontowują instytucje, aby łamać prawa człowieka. Udowodniono, że Salwador nie będzie wyjątkiemGuevara Rosas opublikowała na Twitterze.

Dodał, że w Amnesty International”Mamy oczy w Salwadorze, by potępić łamanie praw człowieka przez rząd Najiba Bukele”.

(z informacjami z EFE)

Czytaj: