2 kwietnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sprawozdawca ONZ skrytykował podwójne stanowisko Polski w sprawie migrantów i uchodźców

Genewa, 28 lipca. Polska „wspaniale przywitała” ponad dwa miliony ukraińskich uchodźców, ale jednocześnie ma „zupełnie inną” sytuację migrantów i osób ubiegających się o azyl z innych krajów – skrytykował dziś sprawozdawca ONZ. .

Felipe González Morales, sprawozdawca ONZ ds. migracji, który odwiedził Polskę i Białoruś w dniach 12-25 lipca, podkreślił, że „te podwójne standardy stwarzają wrażenie, że obywatele krajów trzecich są dyskryminowani”.

Sprawozdawca potwierdził, że stało się to jasne, nawet gdy ci cudzoziemcy uciekli przed wojną na Ukrainie: „Nawet jeśli ich wjazd na terytorium Polski jest akceptowany i otrzymują pomoc państwa, nie są chronieni pod tym samym parasolem prawnym”. Krytykował.

Mają trudności z uzyskaniem pozwolenia na pobyt i zakwaterowania, a większość ukraińskich uchodźców jest mile widziana w prywatnych domach polskich rodzin, „co tłumaczy, dlaczego w Polsce nie ma obozów dla uchodźców” – zaznaczył reporter.

Komentując kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej w 2021 r., ekspert ONZ powiedział: „Region jest stosunkowo spokojniejszy niż zeszłej zimy, chociaż niektórzy migranci nadal tkwią między obydwoma krajami. Podlegają przemocy”.

Na terytorium Białorusi ci migranci (niektórzy z Bliskiego Wschodu, Afganistanu i innych stref konfliktu) są de facto poddawani detencji, podczas gdy po stronie polskiej część dzieci i kobiet w ciąży traci wolność w ośrodkach dla migrantów.

„Są alternatywy dla tego w Polsce” – powiedział González Morales, który wezwał władze do natychmiastowego zwolnienia lub zabrania ich do ośrodków z bardziej otwartym reżimem nieletnich bez opieki. EFE

abc/pddp

READ  Celia Garcia zagra dwa mecze towarzyskie z „Youth Warriors” w Polsce