2 czerwca, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Spada przepływ gazociągu jamalskiego z Niemiec na wschód Polski

MOSKWA, 21 stycznia (Xinhua) – Dostawy z Niemiec zostały ograniczone, ponieważ dostawy gazu przez gazociąg Jamał-Europa, który wysyła rosyjski gaz do Europy Zachodniej, ale od miesiąca działają w odwrotnej kolejności – na wschód. Dane z Polski, podał w piątek niemiecki operator sieci Cascade.

Od 21 grudnia połączenie między Polską a Niemcami działa w trybie rewersu, podnosząc ceny gazu w Europie. [NG/GB]

Gazociąg zazwyczaj odpowiada za jedną szóstą rocznego eksportu rosyjskiego gazu do Europy i Turcji.

W piątek rano zaobserwowano prądy wsteczne o wartości 11,7 mln kWh/h, w porównaniu do 13,1 mln kWh/h w ciągu ostatnich 24 godzin, wynika z danych z punktu pomiarowego Malno na granicy niemiecko-polskiej.

Według wstępnych koncesji przepływy wyniosą ponad 11,7 mln kWh/h do wczesnego sobotniego poranka.

Na razie nie wiadomo, co zrobi po opuszczeniu stanowiska. Źródło zbliżone do Gazpromu, rosyjskiego monopolisty eksportu gazu, powiedziało, że Gazprom ma przesunąć przepływy w tym miesiącu, ponieważ Gazprom płaci za zachodnie ilości.

Gazprom nie wyklucza możliwości dostaw gazu do Europy gazociągiem jamalskim w przyszłym miesiącu, podkreślając w tym roku gwałtowny spadek rosyjskiego eksportu do regionu.

Rekomendowane moce przesyłu rosyjskiego gazu przez punkt graniczny Velke Kapusani z Ukrainy na Słowację, kolejny duży rosyjski szlak gazowy do Europy, wyniosły w piątek 288 086 MW (MWh).

Poziom ten jest zgodny z dotychczasowymi rekomendacjami ze stycznia, ale jest poniżej poziomów z grudnia i jest o 60% niższy niż rok temu.

(Raport Vladimira Soltada; dodatkowy raport Jasona Howetta w Brock; redagowanie przez Christophera Cushinga, tłumaczenie Jose Munoza w Gtansk newsroom)

READ  Nie trzeba się spieszyć z podwyżką stóp – mówi prezes polskiego banku c.bank -media