27 września, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Śmierć syna hiszpańskiego malarza Pabla Picassa w Szwajcarii – DW – 25.08.2023

Śmierć syna hiszpańskiego malarza Pabla Picassa w Szwajcarii – DW – 25.08.2023

Claude Ruiz Picasso, jeden z synów hiszpańskiego mistrza malarstwa Pablo PicassoZmarł w czwartek (24.08.2023) w Szwajcarii – potwierdzili EFE jego prawnicy.

Claude Ruiz Picasso, najstarszy syn mężczyzny z małżeństwa Malagi z francuską malarką i pisarką Françoise Gilot, urodził się w 1947 roku w Boulogne-Billancourt i przez całe życie pracował jako fotograf, biznesmen i reżyser filmowy.

Do jego śmierci doszło dzisiaj w Szwajcarii, co potwierdził EFE jego prawnik we Francji, Jean-Jacques Noyer, na razie nie dodając żadnych dalszych komentarzy.

Zmarły zajmował się zarządzaniem dziedzictwem Picassa aż do lipca ubiegłego roku, kiedy to przeszło ono w ręce jego młodszej siostry Palomy.

Pablo Picasso Miał jeszcze dwoje innych dzieci, już nieżyjących: Paolo Picasso (1921–1975) ze związku z Olgą Guglovą i Mayę Wedemeyer Picasso (1935–2022) z Marie-Therese Walter.

mg (efe, afp, ARTnews)

Pentimento: słynne przemalowania, od Magritte’a do Van Gogha

Nie tylko Magritte wielokrotnie korzystał ze swoich obrazów. Rembrandt, Van Gogh i Picasso również przemalowywali swoje dzieła. W tej galerii zobaczysz niesamowite dzieła ukryte pod najsłynniejszymi z nich.

General.image.copyright_prefix Rozdz. Herscovici, Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych Belgii, Bruksela

Rene Magritte: „Piąty sezon”

„Pentagram” i przemalowanie nawiązują do pokutnego i otulającego gestu figuratywnego, który z czasem pojawia się pomiędzy szkliwami. Dzieło to można oglądać w Muzeum Sztuk Pięknych w Brukseli. Jest to obraz Rene Magritte’a, jednego ze znamienitych synów tego miasta, nazywany „La cinquième saison”. Magritte namalował go w 1943 roku, ale teraz eksperci dokonali zaskakującego odkrycia.

General.image.copyright_prefix Rozdz. Herscovici, Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych Belgii, Bruksela

Czy ta kobieta była muzą Magritte’a?

General.image.copyright_prefix Królewskie Muzea Sztuk Pięknych Belgii, Bruksela

Amedeo Modigliani: Recykling z konieczności

Włoski artysta w 1906 roku przeprowadził się do Paryża, a jego akty uznano za skandaliczne, co utrudniało mu ich sprzedaż. Aby zaoszczędzić pieniądze, kilkakrotnie korzystał ze swoich obrazów. Kuratorzy Muzeum Hecht w Izraelu odnaleźli jeszcze trzy szkice pod tytułem Akt w kapeluszu (1908), które również miały panel z tyłu, tak że jedna postać zawsze pojawiała się do góry nogami.

General.image.copyright_prefix Ariel Shalit/AP Sojusz ds. fotografii/zdjęć

Vincent Van Gogh: ukryty autoportret

Podobnie jak wielu ówczesnych malarzy, Vincentowi van Goghowi brakowało pieniędzy i korzystał ze spodniej strony swoich obrazów. Jak tutaj w „Głowie chłopa w białym kapeluszu”. Pod kilkoma warstwami kleju i tektury odkryto prześwietlony autoportret artysty, przy czym nadal widoczne jest lewe ucho, które malarz odciął w 1888 r., więc musiało zostać wcześniej obcięte.

General.image.copyright_prefix Neil Hanna

Van Gogh: Obrazy zostały przerysowane z powodu braku pieniędzy

Nie musiał korzystać z tylnej części swoich obrazów tylko z powodu braku pieniędzy. Vincent van Gogh również przemalował swoje prace. Dwóch półnagich zapaśników (po prawej), których namalował w 1885 lub 1886 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, przerysował w Martwej naturze z kwiatami i różami łąkowymi (1886). Obraz Kwiat nie był wyraźnie poświęcony Van Goghowi aż do 2012 roku.

General.image.copyright_prefix Muzeum Kröllera-Müllera/dpa/picture Alliance

Pablo Picasso: Ukryte linie

Jako że słynny Pablo Picasso żył niegdyś w skromnych warunkach, do obrazu „Przyczajona bieda” (1902) wykorzystał płótno nieznanego artysty. W 2018 roku kanadyjscy badacze odkryli, że pod spodem ukryty był krajobraz z dłonią. Picasso użył nawet swoich linii, aby namalować kobietę pod kocem.

Legendarna historia: „Nocna straż” Rembrandta.

W ramach „Operacji Nocna Straż” Rijksmuseum przez dwa i pół roku poddawało najsłynniejszemu obrazowi Rembrandta wnikliwej analizie. Ostatecznie okazało się, że Rembrandt najpierw wykonał szkic na płótnie, a następnie na nim namalował. „Jak dotąd nie mamy na to dowodów” – powiedział dyrektor muzeum Taco Dibbets, mówiąc o „przełomie”.

General.image.copyright_prefix Peter DeJonge/dpa/AP/picture Alliance

Johannes Vermeer i ukryty Kupidyn

W ten sposób stała się znana powieść „Dziewczyna czytająca list przy otwartym oknie” Johannesa Vermeera (ok. 1657-1659). Dwa lata temu badacze odkryli obraz w obrazie, a dokładniej nagiego kupidyna na przemalowanej ścianie. Obraz w oryginalnym stanie można podziwiać w drezdeńskiej galerii „Johannes Vermeer. W przerwie” do 2 stycznia 2022 roku.

Jan van Eyck: Tajemnicza owca o niemal ludzkiej twarzy

Na początku 2022 roku to odkrycie na obrazie „Ołtarz gandawski” lub „Kult mistycznego baranka” wywołało poruszenie: flamandzki malarz Jan van Eyck (1390–1441) namalował swojego mistycznego baranka nie tak, jak pokazano po lewej stronie, ale jak pokazany po prawej: z przednimi oczami, z wąskim pyskiem i nieruchomym spojrzeniem, z niemal ludzkimi rysami, nawiązującymi do ukrytego Chrystusa.

General.image.copyright_prefix Katedra św. Bawona w Gandawie © Lukasweb.be-Art we Flandrii vzw, fot. Hugo Maertens, Dominique Provost, KIK-IRPA

Sąd Ostateczny Michała Anioła

General.image.copyright_prefix Marco Previo/Zunar/Image Coalition

Max Bechstein: Zakrywanie tego, co nam się nie podoba

Przez prawie sto lat dzieło to było ukryte na odwrocie martwej natury Maxa Bechsteina: Dama w kapeluszu (1910). Ten jaskrawy obraz musiał namalować Max Bechstein, bo on sam był niezadowolony ze swojej pracy. Pechstein wolał ukrywać to, co obecnie nazywa się ekspresjonizmem i uważa się za godne ochrony.

General.image.copyright_prefix 2021 Pechstein Hamburg/Teckendorf

Giacometti i niezadowolenie ze swojej pracy

Szwajcarski malarz i rzeźbiarz Alberto Giacometti (1901-1966) malował swoje portrety wielokrotnie, nie tylko z powodu braku pieniędzy, ale także z powodu ciągłego niezadowolenia ze swojej pracy. Kiedy malował, lamentował i zaczynał od nowa… Namalowanie portretu swojego przyjaciela Jamesa Lorda zajęło mu około 18 dni. Stanley Tucci uchwycił tę historię w Final Portrait z 2017 roku.

General.image.copyright_prefix Paul Elmasy/akg-images/picture Alliance

Georg Baselitz: Nowe ścieżki w sztuce w czerni

„Marzę o malowaniu tego, co niewidzialne” – powiedział Georg Baselitz w 2013 roku. Jak to ma działać? Niech zniknie pod warstwami czarnej farby. „Joseph Beuys po prostu powiesił zdjęcie i pokazał je widzowi, zachowując w ten sposób tajemnicę. Mniej więcej tak mi się podoba”. Tym samym zamalowanie obrazu nabiera zupełnie innego znaczenia niż miało to miejsce w przypadku Vermeera, Picassa i innych artystów.

General.image.copyright_prefix John McDougall/AFP za pośrednictwem Getty Image

komponent.slideshow.number_of_images.plural