26 września, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Skamieniały naszyjnik z opancerzonych kolców ujawnił istnienie nigdy wcześniej nie widzianego dinozaura

Skamieniałość Spicomellus afer pokazuje serię dziobów osadzonych w żebrze (European Press)

Analiza niezwykłej skamieniałości ukazująca szereg połączonych z nią żeber wykazała, że Są to pozostałości najstarszego odnalezionego ankylozaura i pierwszego na kontynencie afrykańskim.

została odkryta w Góry Atlasu Średniego w Maroku W tym samym miejscu co badacze NHM (Narodowe Muzeum Historyczne) z Wielkiej Brytanii wydobyto wcześniej najstarszego stegozaura, jaki kiedykolwiek znaleziono.

doktor Zuzanna Pokojówka, badacz NHM i honorowy wykładowca na Uniwersytecie w Birmingham, Opisz nowe gatunki i nadaj im nazwę Spicomellus afer: Spicomellus, co oznacza „związane gwoździe” i afer, co oznacza „z Afryki”.

W czerwcu naukowcy z Hiszpanii odkryli szczątki nieznanego gatunku dinozaura (EFE/PLOS ONE/Andrés Santos-Cubedo)
W czerwcu naukowcy z Hiszpanii odkryli szczątki nieznanego gatunku dinozaura (EFE/PLOS ONE/Andrés Santos-Cubedo)

„Na początku myśleliśmy, że okaz może być częścią stegozaura, ponieważ wcześniej znaleźliśmy go w tym samym miejscu. Ale po bliższym zbadaniu zdaliśmy sobie sprawę, że skamielina była inna niż wszystko, co widzieliśmy”.

Próbka jest tak niezwykła, że ​​naukowcy początkowo zastanawiali się, czy to podróbka.. Tomografia komputerowa wykazała, że ​​to prawdziwa okazja, a przekrój podstawy okazu pokazał krzyżowy wzór w kości unikalny dla ankylozaurów, ujawniając jego tożsamość.

Ankylozaury miały opancerzone kolce, które były zazwyczaj osadzone w ich skórze i nie łączyły się z kością. W tym okazie widzimy szereg zadziorów przyczepionych do żebra, które powinny wystawać ponad skórę pokrytą warstwą czegoś podobnego do keratyny.Pokojówka wyjaśniła. „To bezprecedensowe i niepodobne do niczego w królestwie zwierząt”.

Zdjęcie przedstawiające paleontologa pracującego nad wydobyciem skamieniałości prawdopodobnie największego znanego tytanozaura w formacji Candelros w Neuquen w Argentynie (EFE/José Luis Carballido)
Zdjęcie przedstawiające paleontologa pracującego nad wydobyciem skamieniałości prawdopodobnie największego znanego tytanozaura w formacji Candelros w Neuquen w Argentynie (EFE/José Luis Carballido)

Ankylozaury były zróżnicowaną grupą dinozaurów pancernych spokrewnionych z najsłynniejszymi stegozaurami. Były one obecne przez cały okres kredowy, ale przedtem niewiele jest dowodów na to, że ta nowa skamielina jest nie tylko pierwszą odnalezioną w Afryce, ale także pierwszym przykładem tej grupy, jaką kiedykolwiek odkryto.

READ  Przyszłość onkologii dziecięcej leży w medycynie precyzyjnej

Nowe odkrycie datuje się na okres środkowej jury około 168 milionów lat temu.. Pomogło to wypełnić ważną lukę w naszym zrozumieniu ewolucji dinozaurów i sugeruje, że ankylozaury mogły mieć globalną dystrybucję.

odkrycie też Kwestionuje wcześniejszą teorię, że ankylozaury przewyższały liczebnie stegozaury i doprowadziły do ​​ich wyginięcia?. Jednak to nowe odkrycie oznacza, że ​​obie grupy współistniały przez ponad 20 milionów lat, co oznacza, że ​​wyginięcie stegozaurów mogło nastąpić z innych powodów.

Skamielina, która doprowadziła do opisu tego nowego gatunku, jest obecnie częścią kolekcji NHM i będzie przedmiotem trwających badań.. ten Dochodzenie Został opublikowany w czasopiśmie Środowisko i rozwój przyrody.

Czytaj: