23 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Skamieniały naszyjnik z opancerzonych kolców ujawnił istnienie nigdy wcześniej nie widzianego dinozaura

Skamieniałość Spicomellus afer pokazuje serię dziobów osadzonych w żebrze (European Press)

Analiza niezwykłej skamieniałości ukazująca szereg połączonych z nią żeber wykazała, że Są to pozostałości najstarszego odnalezionego ankylozaura i pierwszego na kontynencie afrykańskim.

została odkryta w Góry Atlasu Średniego w Maroku W tym samym miejscu co badacze NHM (Narodowe Muzeum Historyczne) z Wielkiej Brytanii wydobyto wcześniej najstarszego stegozaura, jaki kiedykolwiek znaleziono.

doktor Zuzanna Pokojówka, badacz NHM i honorowy wykładowca na Uniwersytecie w Birmingham, Opisz nowe gatunki i nadaj im nazwę Spicomellus afer: Spicomellus, co oznacza „związane gwoździe” i afer, co oznacza „z Afryki”.

W czerwcu naukowcy z Hiszpanii odkryli szczątki nieznanego gatunku dinozaura (EFE/PLOS ONE/Andrés Santos-Cubedo)
W czerwcu naukowcy z Hiszpanii odkryli szczątki nieznanego gatunku dinozaura (EFE/PLOS ONE/Andrés Santos-Cubedo)

„Na początku myśleliśmy, że okaz może być częścią stegozaura, ponieważ wcześniej znaleźliśmy go w tym samym miejscu. Ale po bliższym zbadaniu zdaliśmy sobie sprawę, że skamielina była inna niż wszystko, co widzieliśmy”.

Próbka jest tak niezwykła, że ​​naukowcy początkowo zastanawiali się, czy to podróbka.. Tomografia komputerowa wykazała, że ​​to prawdziwa okazja, a przekrój podstawy okazu pokazał krzyżowy wzór w kości unikalny dla ankylozaurów, ujawniając jego tożsamość.

Ankylozaury miały opancerzone kolce, które były zazwyczaj osadzone w ich skórze i nie łączyły się z kością. W tym okazie widzimy szereg zadziorów przyczepionych do żebra, które powinny wystawać ponad skórę pokrytą warstwą czegoś podobnego do keratyny.Pokojówka wyjaśniła. „To bezprecedensowe i niepodobne do niczego w królestwie zwierząt”.

Zdjęcie przedstawiające paleontologa pracującego nad wydobyciem skamieniałości prawdopodobnie największego znanego tytanozaura w formacji Candelros w Neuquen w Argentynie (EFE/José Luis Carballido)
Zdjęcie przedstawiające paleontologa pracującego nad wydobyciem skamieniałości prawdopodobnie największego znanego tytanozaura w formacji Candelros w Neuquen w Argentynie (EFE/José Luis Carballido)

Ankylozaury były zróżnicowaną grupą dinozaurów pancernych spokrewnionych z najsłynniejszymi stegozaurami. Były one obecne przez cały okres kredowy, ale przedtem niewiele jest dowodów na to, że ta nowa skamielina jest nie tylko pierwszą odnalezioną w Afryce, ale także pierwszym przykładem tej grupy, jaką kiedykolwiek odkryto.

READ  Astronomowie odkryli, że galaktyka krążąca wokół Drogi Mlecznej jest domem dla supermasywnej czarnej dziury

Nowe odkrycie datuje się na okres środkowej jury około 168 milionów lat temu.. Pomogło to wypełnić ważną lukę w naszym zrozumieniu ewolucji dinozaurów i sugeruje, że ankylozaury mogły mieć globalną dystrybucję.

odkrycie też Kwestionuje wcześniejszą teorię, że ankylozaury przewyższały liczebnie stegozaury i doprowadziły do ​​ich wyginięcia?. Jednak to nowe odkrycie oznacza, że ​​obie grupy współistniały przez ponad 20 milionów lat, co oznacza, że ​​wyginięcie stegozaurów mogło nastąpić z innych powodów.

Skamielina, która doprowadziła do opisu tego nowego gatunku, jest obecnie częścią kolekcji NHM i będzie przedmiotem trwających badań.. ten Dochodzenie Został opublikowany w czasopiśmie Środowisko i rozwój przyrody.

Czytaj: