27 stycznia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Skamieliny to kości dinozaurów i inne błędne wyobrażenia na ich temat

Często o tym rozmawiamy kości dinozaurów, jakby to odkryli paleontolodzy. Jednak ściśle mówiąc, skamieniałości To nie są kości. syn Odbicie tego, co kiedyś było twardymi częściami organizmu, od kości po pazury, przez skorupę lub nasiona, w przypadku roślin. Ale do dziś są tylko skały.

Oczywiście ten „singel” nie dezorientuje nas ani nie skłania do myślenia, że ​​jest to sprawa drugorzędna. Skamieliny to naprawdę ciekawe skały, które Dają nam dużo informacji Od żywych istot, które kiedyś były.

Ale wracając do tematu ich powstawania, jeśli nie są to kości, to jak powstają? Kluczem jest proces zwany petryfikacja, co dzieje się po prostu pod bardzo specyficzne okolicznościStąd nie mamy ziemi zaśmieconej skamieniałościami dinozaurów, mamutów i prehistorycznych rekinów.

Od kości do skamieniałości

Ogólnie rzecz biorąc, gdy żywy organizm umiera, szybko się zawalaZwłaszcza jeśli jest na zewnątrz. Dlatego pierwszym warunkiem, że kości lub jakakolwiek twarda część ciała muszą być spełnione, aby stać się skamieliną, jest szybkie zakopanie.

Może się to zdarzyć z dowolnego powodu, o ile osadzanie się osadów ziemi na nich, chociaż jest to bardziej prawdopodobne, gdy Wpadli na rzekę Albo na przykład morze. W ten sposób łatwiej będzie zablokować przepływ tlenu, co ułatwi jego rozkład. Jednak miękkie części ulegają stopniowej degradacji. Ale w międzyczasie minerały z osadu przedostają się do pozostałych otworów. w ten sposób, Kości, muszle, muszle, a nawet łodygi lub nasiona rośliny Służą jako szablon dla ostatecznego kształtu skamieniałości.