19 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sedena kupuje najdroższy lek na świecie – El Sol de México

Ministerstwo Obrony Narodowej (Sedena) wydało 6304 mln pesos na zakup czterech pudełek Spinrazy lub Nusinersena, uważanego za najdroższy lek na świecie.

W ramach międzynarodowej procedury agencja wojskowa kierowana przez generała Luisa Cresencio Sandovala Gonzaleza przyznała bezpośredni kontrakt Farmacéuticos Maypo SA de CV na zakup leku 12 sierpnia 2021 r.

Chociaż obowiązkiem wszystkich agencji federalnych jest przejrzyste i publikowanie wszystkich informacji o zamówieniach na rządowej platformie zamówień publicznych CompraNet, w tym przypadku Sedena nie udostępniła pliku zawierającego raport z danymi dotyczącymi umowy, a zatem nie można było poznać dalszych szczegółów o tym.

Spinraza lub Nusinersen to lek stosowany w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni, genetycznej i nieuleczalnej choroby neurologicznej, która jest uważana za drugą najczęstszą przyczynę genetycznych chorób nerwowo-mięśniowych na świecie i najczęstszą chorobę neurodegeneracyjną wieku dziecięcego.

Pharmaceuticals Maibo jest jedną z 10 firm, które prezydent Andres Manuel Lopez Obrador określił na początku swojej administracji jako faworyt w administracji Enrique Peña Nieto z ponad 335 miliardami pesos na zakup leków i materiałów terapeutycznych.

Nawet z tego samego powodu prezydent podpisał memorandum z dnia 20 marca 2019 r. żądające, aby trzy firmy, w tym Maypo, zostały wykluczone z udziału w przetargach lub bezpośrednich nagród za ich sprzedaż do Meksykańskiego Instytutu Ubezpieczeń Społecznych (IMSS) i instytutu . Ubezpieczenia społeczne i usługi dla pracowników państwowych wyniosły 34 280 mln pesos w 2018 r., czyli 62,4 proc. całkowitych zakupów od obu instytucji.

„Jak wiadomo, trzej dostawcy leków i materiałów terapeutycznych, a mianowicie Grupo Fármacos Especializados SA de CV, Distribuidora Internacional de Medicamentos y Equipo Médico SA de CV oraz Maypo, sprzedali 34 tys. i 280 mln do ISSSTE i IMSS w 2018 roku. 62,4 proc. wszystkich zakupów dokonanych przez te instytucje, z wyłączeniem tych uzyskanych przez Ministerstwo Zdrowia i samorządy.

READ  MRI może śledzić uszkodzenia mózgu w stwardnieniu rozsianym

„Fakt ten jest pod każdym względem niemoralny i sprzeczny z art. 28 Konstytucji, który zakazuje istnienia monopoli. W związku z powyższym proszę, zgodnie z prawem Zakonu, aby nie brał udziału w bezpośrednich licytacjach lub nominacje wspomnianych firm będą dopóki nie wiemy na pewno, czy nie ma korupcji i wyzysku. Wpływ na te operacje odnosi się do dokumentu, który prezydent Lopez Obrador podpisał po czterech miesiącach swojej administracji.

Pomimo notatki, w tym roku tylko Pharmaceuticals Maibo pozyskało łącznie 1120 kontraktów, głównie w drodze bezpośredniego udzielenia zamówienia, na łączną kwotę 3 000 802 mln 577 tys. Ubezpieczenia społeczne, zgodnie z przeglądem baz danych CompraNet przeprowadzonym przez El Sol de México.

Do tej pory dział ten dodał już ponad trzy tysiące kontraktów o wartości sześciu tysięcy 248 milionów pesos. Ponad 90 proc. umów zostało zawartych w drodze bezpośredniego udzielenia zamówienia lub zaproszenia co najmniej trzech osób.

Nie tylko apteka Maypo. Pozostałe dwie firmy gromadzące również zostały uprzywilejowane kontraktami z milionerami za obecnej administracji, pomimo weta prezydenta.