19 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sąd UE uznał Polskę za winną podważania niezawisłości sędziowskiej Międzynarodowy

Kolejna reforma sądownictwa w Polsce Kolejny cios Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Europejski sędzia orzekł we wtorek na korzyść polskiego ministra sprawiedliwości, który orzekł na korzyść sądu, który pozwala sędziom arbitralnie orzekać w kluczowych sprawach karnych. Wybrani przez Ministra, pełniący funkcję Prokuratora Generalnego, przyjmują również rolę „rzecznika dyscyplinarnego”, którego zadaniem jest nadzorowanie pracy sędziów sądów powszechnych.

Wielka Izba Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości stwierdziła: „Takiej władzy nie można brać pod uwagę [del ministro] Jest zgodny z obowiązkiem przestrzegania wymogów wolności ”. Orzeczenie prejudycjalne Sądu Okręgowego w Warszawie w siedmiu toczących się sprawach karnych czyni jeszcze bardziej niedopuszczalne reformy sądownictwa polskiego rządu i powtarzające się donosy Komisji Europejskiej.

W październiku na wniosek Komisji Europejski Trybunał Sprawiedliwości skazał już Polskę Codziennie dobrze Według Brukseli organizacja podważająca niezawisłość polskich sędziów została ukarana grzywną மில்லியன் 1 mln za niezablokowanie funkcjonowania Izby Regulacyjnej Sądu Najwyższego.

Wyrok wtorkowy przywraca rząd Mateusza Morawieckiego na właściwe tory. Zgodnie z europejskim sądownictwem Albo zmierzyć się z nowym konfliktem z Komisją Europejską, który może zagrozić przepływowi milionów dolarów z funduszy europejskich. Konflikt zaostrzyło niedawne orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym artykuły traktatu UE wykorzystywane przez Komisję do atakowania reform sądownictwa nie zgadzały się z Magna Carta, w odpowiedzi na radę Moraviki.

Warszawska Komisja zarzuca Polsce ingerowanie w porządek sądowy będący częścią jej narodowej suwerenności. Ale niektórzy polscy sędziowie obawiają się swojej niezawisłości i buntują się przeciwko reformom Moraviki poprzez dyskryminujące konsultacje z Trybunałem Europejskim. W jednej z uchwał podjętych we wtorek zakwestionowano, czy przepis upoważniający Ministra Sprawiedliwości do powoływania sędziów II stopnia i odwoływania ich według własnego uznania jest zgodny z art. 19 Konwencji UE. ochrony sądowej) oraz europejskiego nakazu w sprawie domniemania niewinności.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że polskie prawo nie ma zastosowania zarówno do traktatów, jak i rozporządzeń. Sędziowie społeczni uznali, że protokół zapewnia ochronę. Zwracają jednak uwagę, że minister jest nadmiernie rozważny, ponieważ kryteria mianowania urzędnika z wyboru są tajne. I można to zatrzymać w dowolnym momencie bez uzasadnienia przyczyny.

READ  Problemy diesla w Polsce spowodowane strategią cenową

Dołącz do EL PAÍS, aby czytać wszystkie wiadomości bez ograniczeń.

Rejestracja

Minister pełni funkcję Prokuratora Generalnego, co daje mu również uprawnienia do ścigania. Sędziowie wyznaczeni przez ministra są również odpowiedzialni za wydawanie procedur dyscyplinarnych innym sędziom pokoju. Kumulacja stanowisk mianowanych lub nadzorowanych przez kierownictwo, zgodnie z orzeczeniem europejskim, „może budzić uzasadnione wątpliwości w umysłach oskarżonych co do bezkarności innych członków organizacji ścigających elementy zewnętrzne”.

Orzeczenie dostarcza więcej amunicji dla Komisji Europejskiej w walce o ochronę niezależności polskiego sądownictwa. Kierowana przez Ursulę von der Leyen egzekutywa zablokowała zatwierdzenie przez rząd Moraw krajowego planu ratunkowego, który zapewni Polsce 36 36 000 mln z europejskiego funduszu ratunkowego.

Od 1 stycznia w Brukseli będzie obowiązywać ograniczenie stanu wszystkich funduszy (w tym infrastruktury i rolnictwa), co pozwoli osłabieniu praworządności na zaprzestanie dokonywania płatności w krajach, w których istnieje ryzyko w zarządzaniu zasobami socjalnymi. budżet. Van der Leyen czeka na orzeczenie Trybunału Europejskiego w sprawie apelacji Polski i Węgier przeciwko tej regulacji. Ale jeśli sędziowie społeczni odrzucą apelację, Komisja skorzysta z tej regulacji iw razie potrzeby zamrozi przepływy finansowe, od których w dużej mierze zależą inwestycje publiczne w Polsce.

Wbrew opinii polskiego Trybunału Konstytucyjnego Komisja ma nadzieję, że rząd Moraw będzie przestrzegał orzeczeń europejskich. Zobowiązanie to pozwoli na zatwierdzenie planu naprawczego i uwolnienie środków, pod warunkiem realizacji pewnych kamieni milowych, m.in. usunięcia izby regulacyjnej Sądu Najwyższego i zastąpienia odrzuconych reform sądownictwa. Unia Europejska.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook Y Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.