24 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

RSF wzywa do sprawiedliwego procesu dla hiszpańskiego dziennikarza Pablo Gonzáleza w Polsce

RSF wzywa do sprawiedliwego procesu dla hiszpańskiego dziennikarza Pablo Gonzáleza w Polsce

Madryt, 14 grudnia Szef organizacji Reporterzy bez Granic (RSF) w Hiszpanii, Alfonso Poulos, zażądał w środę, aby hiszpański reporter Pablo González, aresztowany za szpiegostwo w Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą, został zbadany „z wszelkimi gwarancjami”.

Współpracujący z różnymi mediami dziennikarz został zatrzymany 28 lutego, gdy jechał relacjonować exodus ukraińskich uchodźców do Polski w pierwszych dniach inwazji na Ukrainę, a następnie oskarżony o bycie agentem wywiadu. Armia rosyjska.

W wypowiedziach dla EFE Bauluz poprosił dziennikarza o przeprowadzenie śledztwa „z wszelkimi gwarancjami”, że władze „udowodnią swoje oskarżenia” i że „nie stosują tymczasowego aresztowania w celu uwięzienia osoby i poddania jej nieludzkiemu reżimowi zagrażającemu ich podstawowe prawa”.

Na tym etapie wyraził zaniepokojenie dalszym przetrzymywaniem dziennikarza, obywatela Rosji, ponieważ proces nie został jeszcze wyznaczony.

Szef RSF zaapelował o ujednolicenie sytuacji osób tymczasowo aresztowanych na ziemi europejskiej, ponieważ, jak wyjaśnił, w wielu krajach jest inaczej, np. w Polsce, której przypadek określił jako „poważny”.

RSF od początku wyrażała zaniepokojenie aresztowaniem Pablo Gonzáleza, eksperta ds. krajów poradzieckich, wzywając do jego natychmiastowego uwolnienia, jednocześnie domagając się wyjaśnień od polskich władz w sprawie „tego naruszenia wolności informacji”.

Boulous wyraził zaniepokojenie wzrostem liczby więzień w reżimach autorytarnych, a zwłaszcza sytuacją irańskich dziennikarzy Nilubara Hamidiego i Elahe Mohammadi, którzy zostali zatrzymani w Iranie za doniesienie o śmierci młodego irańskiego Kurdyjczyka Mahsy Aminiego.

Zmarł 13 września po aresztowaniu przez irańską policję moralną za niewłaściwe noszenie chusty na głowie.

Po przypomnieniu, że teraz grozi im kara śmierci, a tym samym ich życie jest w niebezpieczeństwie, szef RSF wezwał wszystkie władze do utrzymania presji na Iran, aby pomógł dwóm dziennikarzom.

Obecnie 75 dziennikarek przebywa w więzieniach za wykonywanie swojej pracy, co stanowi 30 procent ogółu, a trend ten „utrzymuje się” na przykład w krajach takich jak Białoruś.

READ  Urawę prowadzi Maciej Skorza, jeden z najbardziej utytułowanych trenerów w Polsce