20 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

RSF nie bierze pod uwagę arbitralnego zatrzymania dziennikarza Pabla Gonzaleza, dopóki Polska nie przedstawi dowodów.

RSF nie bierze pod uwagę arbitralnego zatrzymania dziennikarza Pabla Gonzaleza, dopóki Polska nie przedstawi dowodów.

Raport Reporterów bez Granic (RSF) 2022 obejmuje ataki na dziennikarzy w ciągu całego roku. Zabójstwa, porwania i uwięzienia specjalistów informacji Dokument wydaje się podkreślać ryzyko, na jakie narażeni są dziennikarze na całym świecie, wykonując swój zawód.

Jednak w tym raporcie Bez imienia: Pablo Gonzalez Yaku. Ten hiszpański dziennikarz Został zatrzymany przez ABW 28 lutego. Na granicy z Ukrainą. Dziennikarz opisał kryzys migracyjny w Przemyślu po inwazji rosyjskiej.

Reporterzy bez Granic zażądali wówczas „natychmiastowego uwolnienia Pabla Gonzáleza” oraz zażądali „wyjaśnień od polskich władz co do okoliczności, które naruszyły wolność dziennikarza do składania skarg”.

Natomiast za koordynację bilansu i barometru odpowiada międzynarodowy oddział organizacji RSF nie uwzględnił Pablo Gonzaleza jako jednego z dziennikarzy uwięzionych w 2022 roku. Ze względu na niejednoznaczność twojej sprawy.

Według Reporterów bez Granic nie mogą oni prowadzić śledztwa bez znajomości lub zbadania dowodów przeciwko dziennikarzowi. Dowiedz się, czy jest to arbitralne zatrzymanieW jednym ze swoich działów zbiera barometr firmy.

„Aby zakwalifikować zatrzymanie dziennikarza jako samowolne zatrzymanie, musimy najpierw, zgodnie z naszą metodą, udowodnić to samowolne zatrzymanie, tj. Prokuratura albo przedstawia dowody, albo ściga dziennikarza„, mówią z Reporterów bez Granic.

W przypadku Pablo Gonzáleza rok tymczasowego aresztowania w Polsce zakończy się w lutym przyszłego roku. Sąd rozpatrujący Twoją sprawę przyznał przedłużenie terminu o trzy miesiąceThe Polskie władze nie upubliczniły dowodów Są przeciwko dziennikarzowi i nie wyznaczyli terminu ewentualnego procesu. Również prawnicy dziennikarza w Polsce nie mogą rozmawiać o sprawie.

W tym roku reporterowi nie udało się porozumieć z rodziną i przyjaciółmi. Tylko otrzymane Przybycie jego żony, Ayhany CorianyI to Listy od niektórych krewnych Reaguje wbrew wymaganym procedurom ustanowionym przez radomskie więzienie, w którym jest przetrzymywany.

Ale nie tylko biurokracja związana z wysyłaniem i odbieraniem listów komplikuje życie korespondentowi w tym więzieniu. Tym razem także Pablo Gonzalez Potępił sytuację i warunki życia za kratkami. We wrześniu ubiegłego roku zadenuncjował go przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka Życie w więzieniu, gdzie ich prawa są nieustannie łamane.

READ  Prezydent Korei Południowej bierze udział w szczycie NATO, a następnie udaje się do Polski

Podobny przypadek w 2021 roku pojawi się w inwentarzu z 2022 roku

Pablo Gonzalez wkrótce spędzi ponad rok w tymczasowym więzieniu w Polsce. Ale są też inni dziennikarze, którzy się odnaleźli Podobna sytuacja. Algierski reporter Mohamed Mouloudge było Został zwolniony 19 października po ponad 13 miesiącach tymczasowego aresztowania. Algierski sąd skazał dziennikarza za „przynależność do organizacji terrorystycznej” i „rozpowszechnianie fałszywych informacji”. Sąd w Dar el Beida, na wschodnich przedmieściach Algieru, skazał go na rok więzienia i kolejny w zawieszeniu, ale ponieważ Mouloudge spędził już ponad rok za kratkami, sąd nakazał zwolnienie dziennikarza. -Gadający dziennik „Liberté”, którego publikację zaprzestano w kwietniu ubiegłego roku.

Fakt, że dziennikarz był sądzony, zeznawał i skazany, pozwolił dziennikarzom na nieograniczone działania. Dodaj tę sprawę jako jedno z arbitralnych aresztowań w tym roku 2022Chociaż aresztowanie Mouloudja miało miejsce w zeszłym roku.

43-letni Mauludge Aresztowany 13 września 2021 r wraz z piętnastoma innymi osobami uważanymi za członków Ruchu Samostanowienia Kabili (MAK), separatystycznej grupy uważanej przez władze Algierii za terrorystę.

RSF wskazał w swoim raporcie „Absurdalnie” ten dziennikarz został skazany Za przynależność do organizacji terrorystycznej. Sąd polegał na tym, że Mouloudge wysłał SMS-a z prośbą o rozmowę z szefem MAK. Jednak wiadomość została wysłana na trzy tygodnie przed sklasyfikowaniem ruchu jako „terrorystycznego” przez władze Algierii.

Z bilansu RSF, z danymi do 1 grudnia 2022 r. wynika, że ​​tak się stało Rok z rekordową liczbą uwięzionych dziennikarzy. W sumie 533 specjalistów ds. informacji przebywa w więzieniach na całym świecie za wykonywanie swojej pracy. 25% z nich trafiło w tym roku do więzienia, a tylko jedna trzecia została skazana. naprawdę, 63,8% dziennikarzy postawionych w stan oskarżenia na świecie nie jest ściganych.

W tym czasie Prawie 15% dziennikarzy przebywających w więzieniach to kobiety, ponad dwukrotnie więcej niż odsetek, który reprezentowali 5 lat temu. W rzeczywistości liczba uwięzionych dziennikarzy odnotowała nowy rekordowy wzrost w 2022 r. i wzrosła o 27,9% w tym roku. Łącznie w więzieniach przebywa 78 kobiet-specjalistów IT.

READ  Muttoff i Diop uwalniają Gran Canarię w Polsce

Na tych liczbach nie ma przypadku Pablo Gonzaleza. naprawdę, Barometr RSF nie odzwierciedla danych w Polsce. Białoruś jest jedynym krajem europejskim, który wyróżnia się w raporcie. Są to kraje o największej liczbie uwięzionych dziennikarzy, obok Chin, Wietnamu, Iranu i Birmy. W 2022 r. zatrudniają ponad połowę (54%) informatyków w więzieniach. Chiny mają najwięcej dziennikarzy w więzieniach (110). Kolejne miejsca zajmują Birma (Birma) 62, Iran (47), Wietnam (39) i wreszcie Białoruś (31).