27 października, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rozwiąż zagadkę „podwójnej” galaktyki, która intrygowała astronomów Hubble’a od ponad 7 lat

Opublikowany:

8 października 2021 18:21 GMT

W 2013 roku teleskop kosmiczny NASA zidentyfikował parę identycznych obiektów: dwie lampy galaktyczne i co najmniej trzy z grubsza podzielone równoległe linie, których przyrodnicy nie byli w stanie rozróżnić.

W 2013 roku astronom Timothy Hamilton z Shawnee State University przypadkowo odkrył coś, co wyglądało na to Para podobnych rzeczy Wyglądały tak dziwnie, że określenie ich natury zajęło badaczom ponad 7 lat. Te dziwne obiekty, uchwycone przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, składają się z dwóch bulwiastych galaktyk – wypełnionego gwiazdami centralnego jądra galaktyki – i co najmniej trzech z grubsza podzielonych równoległych linii.

Po pogoni za ślepymi zaułkami teorii i poproszeniu kolegów o pomoc, naukowiec i zespół kierowany przez Richarda Griffithsa z University of Hawaii w końcu poskładali wszystkie wskazówki do rozwiązania zagadki i doszli do wniosku, że te dwa obiekty liniowe są Rozszerzone obrazy odległej galaktyki z soczewką grawitacyjną Znajduje się ponad 11 000 milionów lat świetlnych od nas. Co więcej, wyglądały jak swoje lustrzane odbicia, Zawias NASA w ten czwartek.

Naukowcy odkryli, że na pierwszym planie jest masywna grawitacja niesklasyfikowanej grupy galaktyk Zniekształcał przestrzeń, powiększał, oświetlał i poszerzał obraz galaktyki Za nim kryje się zjawisko zwane „soczewką grawitacyjną”. Chociaż przeglądy Hubble’a ujawniają wiele lustrzanych zniekształceń spowodowanych tym zjawiskiem, ten konkretny obiekt był szczególnie zagadkowy.

W tym przypadku precyzyjne wyrównanie między galaktyką tła a gromadą galaktyk na pierwszym planie daje dwie powiększone kopie tego samego obrazu odległej galaktyki. To rzadkie zjawisko występuje, ponieważ galaktyka tła faluje przestrzennie, wyjaśniać Badanie zostało opublikowane we wrześniu w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Naukowcy zidentyfikowali jeden z największych i najbardziej kompletnych pierścieni Einsteina w historii

Ta zmarszczka jest obszarem wysokiej inflacji spowodowanej grawitacją gęstych ilości ciemnej materii, niewidzialnej lepkiej substancji, która stanowi większość masy wszechświata. gdy Światło z odległej galaktyki przechodzi przez gromadę wzdłuż tej fali i powstają dwa lustrzane odbicia Z trzecim zdjęciem, które można zobaczyć z boku.

Griffiths porównał ten efekt do wzorów świecących fal widocznych na dnie basenu. „Pomyśl o falistej powierzchni basenu w słoneczny dzień, pokazującej wzory jasnego światła na dnie” – wyjaśnił. „Te jasne wzory w tle są spowodowane efektem podobnym do soczewek grawitacyjnych. Zmarszczki powierzchniowe działają jak soczewki częściowe Skupiają światło słoneczne na jasnych wzorach w tle”.

W odległej galaktyce z soczewką grawitacyjną, tętnienie znacznie wzmacnia i zniekształca światło z galaktyki tła przechodzące przez gromadę. Również czasowniki ripple Jak niedoskonale zakrzywione lustro Co generuje podwójne kopie, podsumowali naukowcy.

Jeśli Ci się spodoba, podziel się nim ze znajomymi!

READ  Sedif uczestniczył w pierwszym dniu zdrowia i dobrego samopoczucia w Xaloztoc