2 lipca, 2024

Rowanbera niespodziewanie wygrywa po rozmowie telefonicznej w ostatniej chwili

Kalle Rowanbera przypieczętował jedno z najlepszych zwycięstw w swojej karierze w Rajdowych Mistrzostwach Świata w Rajdzie Polski, przekazując limitowaną produkcję w zastępstwie w ostatniej chwili swojego kolegi z zespołu Toyoty. Sebastiana Ogiera.

Rowanbera i jego drugi pilot Joannę Haltunen Wygrali osiem z 19 szutrowych etapów i uzyskali niezwykły wynik +28,3 w stosunku do swojego zespołu Toyoty. Elfina Evansa I Scotta Martina. Adriana Formaxa i Alex Correa, z M-SportTrzecie miejsce zapewniło mu trzecie podium w sezonie w WRC [+42.3s].

Niepełnoetatowy kierowca Toyoty i aktualny mistrz świata otrzymał wezwanie do lotu do Polski po wycofaniu się Ogiera z zawodów po wypadku drogowym podczas misji zwiadowczej we wtorek, gdy sprawdzał swój skuter wodny.

W efekcie Finn pojechał do Polski bez dokończenia przygotowań do rajdu i otrzymał specjalne pozwolenie na przeprowadzenie awaryjnego rozpoznania odcinka, które zakończono na kilka godzin przed startem.

Sfrustrowany, a czasami obawiający się ataku, Rowanbera wykonał drugie podanie z powodu braku przygotowania. W szybkim rajdzie zakończył mocno przerywany piątek, tracąc 1,8 sekundy do lidera. Andreasa Mikkelsena Hyundai wygrywa pierwszy etap od Rajdu Walii 2019

Pierwszą piątkę z wynikiem zaledwie 7,7 sekundy uplasował się w pierwszej piątce Evansa, dwie sekundy za Michelsonem, ale Formax i imponujący debiutant w Rally1 Martins Cescs w niehybrydowym Fordzie M-Sport Ford Puma zajęli drugie miejsce. Szef Mistrzostw Hyundai, Thierry’ego Neuville’aPod wpływem otwarcia drogi siódmy został z tyłu Gregora Munstera.

ulubieniec rajdów, Tunak owsianyJego Hyundai został zmuszony wycofać się z wyścigu na drugim etapie po nieuniknionym zderzeniu z jeleniem, ale w sobotę powrócił do wyścigu.

Powrót Polski do WRC po raz pierwszy od 2017 roku został zakłócony problemami z kontrolą widzów, które zmusiły organizatorów do odwołania etapów trzeciego i siódmego, a etap szósty został na krótko oznaczony czerwoną flagą.

Decyzja ta nastąpiła, gdy niewielka część dużej liczby fanów obecnych na scenach znajdowała się w niebezpiecznych miejscach.

READ  River and Night w stroju legendy przeciwko Enzo Francescoli Polska

Ponieważ dzień minął tylko z jedną drobną czkawką, w sobotę policja udała się do problematycznych miejsc, aby rozwiązać problem.

Rowanbera prowadził rajd na 10. etapie i wygrał sześć z siedmiu etapów, a ostatniego dnia miał 9,4 sekundy przewagi nad Mickelsonem. Evans był trzeci ze stratą 16,1 sekundy i drugi, 0,4 sekundy za Rowanberą, który na 13. etapie doznał pęknięcia prawej tylnej opony.

Rowanbera spisał się znakomicie na niedzielnych czterech ostatnich etapach, czego można się było obawiać, i zapewnił sobie drugie zwycięstwo w roku, po marcowym zwycięstwie w Kenii.

Imponujące występy Mickelsona podczas jego pierwszego wyjazdu na szutr w samochodzie Rally1 zostały przerwane przez wypadek na 16. etapie, kiedy jego prawa tylna opona wypadła z felgi, co kosztowało Norwega 54,7 sekundy, po czym ostatecznie zakończył rajd na szóstym miejscu.

Pomimo trudnego występu na Power Stage Evans awansował na drugie miejsce, zdobywając 17 punktów i zmniejszając przewagę do lidera mistrzostw Neuville do 15 punktów.

Formaks miał dobrą passę przez cały rajd i stanął na trzecim podium w swojej karierze w WRC, zajmując trzecie miejsce dla Szwecji i Kenii.

Newville zajął czwarte miejsce [+1m10.8s] Jednak po zajęciu piątego miejsca w sobotę, piątego w niedzielnych kwalifikacjach i pierwszego na etapie mocy, mógł zdobyć zaledwie 14 punktów.

Hyundai zdecydował się wycofać w sobotnie popołudnie, gdy odpadł z rywalizacji o punkty w mistrzostwach, aby skupić się na punktach w Super Sunday. Wynik okazał się doskonały, gdyż Estończyk zdobył 11 punktów za prowadzenie w niedzielę i drugie miejsce w Power Stage.

W rezultacie Tanak po przejechaniu zaledwie ośmiu etapów stracił 21 punktów do lidera mistrza z 2019 r., Newville’a.

Gregoire Munster z M-Sport pokazał błyskawiczne tempo i uzyskał 8,7 sekundy przewagi. Takamoto Katsuda, od Toyoty, siódmy. Pierwszą dziewiątkę uzupełnił zwycięzca WRC2 Samai Bajari, który odniósł zwycięstwo w swojej klasie Olivera Solberga.