6 grudnia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosyjska agresja wywołuje wielki niepokój i udrękę w strategicznej części Europy

Szwkalki, Polska. — Bukolika Region przygraniczny Wejdź Polska i Litwa Słynie z niekończących się pól, jezior i historycznych miast.

Dla strategów Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO)jednakże, Obszar ten jest teraz także siedliskiem niebezpieczeństw.

Miasto Suwałki Liczy prawie 70 000 mieszkańców i leży w 70-kilometrowym korytarzu na terytorium NATO. Dwie ważne rosyjskie twierdze wojskowe. To jest na południowym wschodzie Białoruś, bliski sojusznik Rosji, który służył jako baza wypadowa dla inwazji na Ukrainę. i jest na północnym zachodzie Kaliningrad, Rosyjski port w Europie Wschodniej Odcięta od reszty kraju po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Ludzie spacerują po centrum Suwałk, w czwartek, 7 lipca 2022 r.(AP Photo/Michael Dyzuk)

Zachodni stratedzy wojskowi nazywają to „Korytarz Suwalski” (Przerwa Suwalska)I martw się, że po tym, jak mają zaanektowany Krym w 2014 r. i najechali w tym roku Ukrainę, Rosja używa siły, aby zająć ten obszar przygraniczny i ponownie zjednoczyć Kaliningrad z Białorusią.

The Groźby ze strony rządów Rosji i Białorusi Podobnie jak ustawa z 1991 r. wprowadzona w rosyjskim parlamencie o cofnięciu uznania przez Moskwę niepodległości Litwy, wywołują niepokój i niepokój wśród mieszkańców regionu.

Inwazja na Ukrainę budzi podobne obawy w sąsiedniej Rosji, która kilkadziesiąt lat temu była jej sojusznikiem i nie czuje się ani trochę zagrożona. Finlandia i Szwecja Zgłosili się już do NATO Kazachstan A inne byłe republiki radzieckie w Azji Środkowej pod rosyjskim orbiciem odwróciły się od Moskwy z powodu nieufności.

Korytarz Suvalki ma długą historię działań wojennych. Przeszły przez nią wojska cesarza Napoleona podczas najazdu i odwrotu z Rosji. Podczas obu wojen światowych spalił ziemię, a po II wojnie światowej znalazł się pod kontrolą Związku Radzieckiego, a Obwód Kaliningradzki został przydzielony Rosjanom.

Choć agencje wywiadu wojskowego nie widzą obecnie bezpośredniego zagrożenia dla regionu ze strony Rosji, Martwią się niestabilnością i agresją Kremla.

Przepaść Suwalska, około 70 kilometrów wzdłuż granicy polsko-litewskiej, od dawna uważana jest za wrażliwy punkt obrony NATO między Białorusią a rosyjskim obwodem przygranicznym Kaliningradu w przypadku konfliktu z Rosją.
Przepaść Suwalska, około 70 kilometrów wzdłuż granicy polsko-litewskiej, od dawna uważana jest za wrażliwy punkt obrony NATO między Białorusią a rosyjskim obwodem przygranicznym Kaliningradu w przypadku konfliktu z Rosją.(AP Photo/Michael Dyzuk)

Ewa SidorekMówi były zastępca burmistrza Suwałk Wielu mieszkańców było przerażonych, a niektórzy nadal są w szoku, gdy Rosja najechała Ukrainę. Jej koleżanka wspomina, że ​​ma spakowaną walizkę, że bak samochodu jest zawsze pełny i że musi uciekać w pośpiechu. Ale to najbardziej zagmatwana rzecz ze wszystkich Ludzie w pozostałej części Polski uważają, że region został już zaatakowany.

READ  Granice i nierówności w Polsce

Wzywają nas zewsząd, aby zapytać, jak daleko stąd jest wojna”, mówi Sidorek i narzeka na wpływ na sektor turystyczny. „Nasz obszar jest bardzo tani dla turystów, ale liczba odwiedzających w tym roku jest bardzo niska, ponieważ ludzie w okolicy są zagrożeni”.

Burmistrz Czesław Renkiewicz Przewiduje, że turyści prędzej czy później powrócą: Martwi go to, że wojowniczość Rosji może odstraszyć inwestorów. Ostatnio, podczas Prezydencji Polski, Andrzej DudaSpotkałem się z prezydentem Litwy pod Suwałkami, Cyganie z nudnościamiBurmistrz powiedział Dudzie, że lokalne leśnictwo i przemysł meblarski mogą potrzebować wsparcia rządowego.

W pobliskich XIX-wiecznych pruskich budynkach Koltop, niespełna 5 kilometrów od granicy z Kaliningradem, hotele już anulowały rezerwacje, a spa musiało odpowiadać na pytania dotyczące ograniczeń w podróżowaniu do regionu, mówi. , Dyrektor Regionalnego Centrum Turystyki. „Jest dużo mieszkań na sprzedaż” – mówi.

Prezydent Polski Andrzej Duda, po prawej, i prezydent Litwy Kitanas Nauseda przemawiają do mediów podczas konferencji prasowej pod Sipliskami, Polska, czwartek, 7 lipca 2022 r.
Prezydent Polski Andrzej Duda, po prawej, i prezydent Litwy Kitanas Nauseda przemawiają do mediów podczas konferencji prasowej pod Sipliskami, Polska, czwartek, 7 lipca 2022 r.

Zaraz za granicą litewską, w małym miasteczku Marijampol, powiedziała Sandra Kvidinskaite, dyrektor urzędu gminy wspierającego nowe firmy. Masz już gotowy plan ewakuacji. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Sandra sprawdziła, czy paszporty rodziców są w porządku, i spakowała ich bagaże, które są spakowane do dziś.

Mówi, że w nagłych wypadkach planuje zabrać rodziców do Niemiec, gdzie mają krewnych, oraz do Norwegii, gdzie pracował w przeszłości. „Mam nadzieję, że nic się nie stanie, trzymajmy kciuki.”

Obawy w regionie nasiliły się w czerwcu. Kiedy Rosja i Litwa skłóciły się o linię kolejową, która przechodziła przez Litwę i łączyła Kaliningrad z kontynentem rosyjskim.

Pociągi te przez dziesięciolecia pozostawały na terytorium Związku Radzieckiego, ale po rozpadzie Związku Radzieckiego i odzyskaniu niepodległości Litwy w 1991 roku stały się trasą międzynarodową. Kiedy kraje bałtyckie przystąpiły do ​​Unii Europejskiej (UE) w 2004 roku, Rosja i Litwa uzgodniły warunki eksploatacji kolei. W ubiegłym roku, według danych Kolei Litewskich, Co miesiąc przez terytorium Litwy przejeżdżało około 250 rosyjskich pociągów.

Rosyjskie produkty są transportowane korytarzem suwalskim do rosyjskiej eksklawy kaliningradzkiej w Europie.
Rosyjskie produkty są transportowane korytarzem suwalskim do rosyjskiej eksklawy kaliningradzkiej w Europie.Reuters

Ale od lutego br. unijne sankcje wobec Moskwy skomplikowały ten układ. W czerwcu, Władze litewskie zaczęły przestrzegać sankcji, zakazując eksportu niektórych rosyjskich produktów koleją. Wynikający z tego impas tymczasowo wstrzymał cały rosyjski ruch kolejowy do Kaliningradu.

READ  Muzeum Pontevedra zwróci Polsce dwa obrazy zrabowane przez nazistów

Moskwa oskarżyła Litwę o nałożenie blokady na Kaliningrad i zagroziła bliżej nieokreślonym odwetem. W lipcu Litwa oświadczyła, że ​​będzie egzekwować tylko przepisy UE, zwiększając napięcia, podczas gdy Niemcy i inne kraje bloku wezwały do ​​obniżenia poziomu debaty. Pod koniec lipca Litwa i sojusznicy UE uzgodnili podejście mające na celu uniknięcie konfliktu, ale ludność pozostaje zrozpaczona.

Przez Litwę kursują rosyjskie pociągi. Jak możemy się nie denerwować?”, mówi Michael Onaity, 19-letnia dziewczyna mieszkająca w Pilviskiai, niedaleko linii kolejowej.

Wiele rosyjskich pociągów jest eskortowanych przez litewskie helikoptery, aby upewnić się, że się nie zatrzymają i nikt nie podskoczy ani nie wyjdzie w połowie podróży. W porównaniu z 2020 r. rzecznik MSW poinformował, że Litwa czterokrotnie zwiększyła patrole powietrzne na swojej granicy.

„Ludzie bali się tego, co uważali za rosyjskie helikoptery”, mówi młody Mikle.

W Kaliningradzie Rosja ustanowiła silną obecność wojskową.
W Kaliningradzie Rosja ustanowiła silną obecność wojskową.Dobre zdjęcia

Ale ludzie też boją się Białorusi”, mówi Davidas Kasydis, przyjaciel Miglina, który niedawno spędził z nim i innymi przyjaciółmi dzień nad jeziorem Vistitis, gdzie przebiega granica z Litwą Obwodem Kaliningradzkim. Z jednej strony ścieżka prowadziła do molo z pluskającymi się w wodzie litewskimi rodzinami; Po drugiej stronie, w niewielkiej odległości i za ogrodzeniem z drutu kolczastego, złowieszcza strażnica wyznaczała początek terytorium rosyjskiego.

Tadeusz Szturgulewski, pochodzący ze Szwałk, miał 5 lat, gdy wojska radzieckie najechały Polskę od wschodu w 1939 r., kilka dni po nazistowskich Niemczech wtargnięciu od zachodu. Dwa lata później, Niemcy wkroczyli z powrotem na ten obszar, aby zaatakować Związek Radziecki, a trzy lata później wojska radzieckie ponownie wyruszyły w triumfalny marsz do Berlina.

W latach 80. Sturkulewski działał w polskim ruchu antykomunistycznej solidarności, a dziś, w wieku 88 lat, mówi Nie zawahałby się chwycić broni do walki z siłami Moskwy.

READ  Liga Narodów UEFA: Polskie ratunek bez Lewandowskiego zremisuje z Rotterdamem | Wyniki

„Niemcy byli bardziej cywilizowani niż Rosjanie”, mówi Sturkulevsky. „Naziści cię zastrzelili, ale Rosjanie najpierw cię torturowali, a potem zabili.”.

Autorstwa Daniela Michaelsa

Tłumaczenie: Jaime Arrambide