2 grudnia, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosną napięcia na granicy białoruskiej: Tysiące migrantów próbują wedrzeć się do Polski

Film MON przedstawiający setki migrantów w regionie białoruskim na granicy z Polską, z drugiej strony linię polskich żołnierzy, niedaleko Kuźnicy Pyalostoka, Polska (pożyczka na jelenia / REUTERS)

Kolumna wokół Tysiące nielegalnych imigrantów zgromadziły się dziś na granicy białorusko-polskiej. Według Białoruskiego Komitetu ds. Granic Państwowych.

„Niedbalstwo i nieludzkie traktowanie polskich władz popchnęło uchodźców do tego desperackiego czynu”.Organizacja państwowa opublikowała wiadomości na swoim kanale Telegram.

Niektórzy z tych imigrantów już opuścili Białoruś, według niektórych mediów (broszura za pośrednictwem MON / REUTERS)
Niektórzy z tych imigrantów już opuścili Białoruś, według niektórych mediów (broszura za pośrednictwem MON / REUTERS)

Państwowa grupa zasobów i lokalne media, określane jako „zbyt wielu”, mówią o ponad tysiącu uchodźców. Większość z nich to Kurdowie, poruszają się ze swoim dobytkiem i małymi dziećmi.

Część z tych imigrantów uciekła już z terytorium Białorusi i według niektórych mediów ucieknie do Polski przez dżunglę, której władze obwiniały już nowy rozdział prowokacji o strukturę wojny emigracyjnej w Mińsku.

Dowód państwowy grupy imigrantów
Dowody państwowe opisują grupę imigrantów jako „zbyt wysoką” (Przewodnik Leonida Sheklov / Belda / REUTERS)

Na zdjęciach udostępnionych przez kanał Telegram białoruskiego portalu Gergalo, W Grotnie można zobaczyć setki imigrantów ubranych w zimowe ubrania i maszerujących porządnie po drodze.

Białoruscy pogranicznicy z bronią i psami wzmocnili bezpieczeństwo na drodze prowadzącej do polskiego posterunku granicznego.

Imigranci próbują przekroczyć granicę z Polską w rejonie Grotna Białorusi (via Leonid Sheklov/Belda/broszura REUTERS)
Imigranci próbują przekroczyć granicę z Polską w rejonie Grotna Białorusi (via Leonid Sheklov/Belda/broszura REUTERS)

Według doniesień rosyjskich mediów, gdy przybyli na granicę, w celu utrzymania porządku publicznego dołączyli do nich członkowie białoruskiego MSW.

Sąsiednie kraje Białoruś, Polska, Łotwa i Litwa ogłosiły w ostatnich miesiącach stan wyjątkowy ze względu na dramatyczny wzrost nielegalnej imigracji z Białorusi.

Imigranci siedzący przy ognisku (Leonid Sheklov / Belda / Guide via REUTERS)
Imigranci siedzący przy ognisku (Leonid Sheklov / Belda / Guide via REUTERS)

Kraje te oraz Unia Europejska (UE) oskarżają prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o sprowokowanie obecnego kryzysu migracyjnego w odwecie za ich poparcie dla deportacji.

READ  Dziesiątki imigrantów zatrzymanych w Polsce, UE szykuje sankcje wobec Mińska

Łukaszenka zaprzecza wszelkiej krytyceJednak UE ostrzega przed „katastrofą humanitarną” na granicy UE z powodu koncentracji migrantów przed nadejściem ostrej zimy.

Polskie organy ścigania i straż graniczna stoją przy ogrodzeniu z drutu kolczastego, gdy gromadzą się setki imigrantów (przewodnik Leonid Sheklov / Belda / REUTERS)
Polskie organy ścigania i straż graniczna stoją przy ogrodzeniu z drutu kolczastego, gdy gromadzą się setki imigrantów (przewodnik Leonid Sheklov / Belda / REUTERS)

status europejski

Komisja Europejska powtórzyła swoje potępienie Białoruś podejmuje „poważną próbę” destabilizacji UE poprzez wspieranie nielegalnych imigrantów do PolskiZachęcając Warszawę do podjęcia działań w celu uzyskania pomocy Frontexu i Europolu w celu wzmocnienia kontroli granic i zapewnienia odpowiedniego traktowania imigrantów.

Bruksela obserwuje z Uwaga I Lęk Utrzymuje sytuację na granicy i „poważne” stosunki z polskim rządem – poinformował go Co tydzień „trzy tysiące osób” próbują przeprawić się z Białorusi, tym razem po białoruskiej stronie granicy czeka „kilkuset” imigrantów., powiedział Adalbert Jones, rzecznik społeczności ds. migracji.

Imigranci gromadzą się na granicy (broszura via Leonid Sheklov / Belda / REUTERS)
Imigranci zbierają się na granicy (broszura via Leonid Sheklov / Belda / REUTERS)

Administrator socjalny, który w ostatnich tygodniach nie pozwolił pracownikom socjalnym przenieść się do Warszawy, ostro skrytykował „nadużycie” imigracji przez Mińska, ale przypomniał też, jakie agencje wsparcia mogą zapewnić Polsce. Europejska Kontrola Graniczna (Frontex) i Policja (Europol).

W tym sensie agenci Frontexu i eksperci Europolu wyjaśniają, że usługi socjalne mogą pomóc polskim władzom np. w rejestracji osób nieposiadających dokumentów przekraczających nielegalnie granicę oraz w przyspieszeniu rozpatrywania wniosków o azyl.

Imigrant leżący na ziemi obok ogrodzenia z drutu kolczastego na granicy białorusko-polskiej (Leonid Sheklov / Belda / broszura przez REUTERS)
Imigrant leżący na ziemi w pobliżu ogrodzenia z drutu kolczastego na granicy białorusko-polskiej (Leonid Sheklov / Belda / Broszura przez REUTERS)

Jednak aby agencje europejskie mogły umieścić swój sprzęt na ziemi członkowskiej, ich urzędnicy muszą najpierw o to formalnie wystąpić, co nigdy wcześniej nie miało miejsca w Polsce.

„Oferujemy wszelkie wsparcie”Rzecznik społeczny zwrócił uwagę dziennikarzom w Brukseli na pytanie o sprawę, podkreślając, że w tym czasie Polska nie wystąpiła z żadnym wnioskiem o wsparcie ze strony Frontexu ani Europolu, więc nie mogli dotrzeć do granicy.

Imigranci gromadzą się przy płocie z drutu kolczastego próbując przekroczyć granicę do Polski w rejonie Grotna (via Leonid Sheklov / Belda / broszura REUTERS)
Imigranci gromadzą się w pobliżu drutu kolczastego, próbując przekroczyć granicę do Polski w rejonie Grotna (via Leonid Sheklov / Belda / Broszura REUTERS)

„Najlepszym sposobem zarządzania wspólną granicą (przez Unię Europejską) jest robienie tego za pomocą wspólnych zasobów. W tym sensie Frontex i Europol są gotowe pomóc, tak jak zrobiły to na Litwie, Łotwie lub w innych państwach członkowskich” – wyjaśnił Jones.

READ  Diamentowa Liga. Polak Markin Lewandowski zanotował przebieg

Tymczasem UE nadal stawia na wzmocnienie presji na białoruski reżim. New Hybrid Threats dodał Peter Stano, rzecznik społeczny do spraw zagranicznych.

Z informacjami EFE i EP

Kontynuuj czytanie: