28 maja, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja przyspiesza ofensywę na wschodniej i południowej Ukrainie

Lwów, Ukraina (CNN) – Wydaje się, że wojna we wschodniej Ukrainie wkracza w krytyczną fazę, ponieważ Rosja wysyła kolejne jednostki bojowe, a siły ukraińskie próbują utrzymać zniszczone szeregi po tygodniach bombardowań i ostrzału rakietowego.

Ukraińskie wojsko w środę przyznało się do utraty terytorium w dwóch różnych obszarach długich linii frontu, których broni, być może odzwierciedlając samą wielkość rozmieszczonych sił rosyjskich, a także poprawić rosyjską taktykę.

Zasadniczo siły ukraińskie bronią trzech stron powoli kurczącej się grupy walczących sił na wschodzie, a ich jedyne linie zaopatrzenia biegną z zachodu. Niebezpieczeństwo – w przypadku postępów Rosjan – polega na tym, że niektóre z najlepszych jednostek armii ukraińskiej, pozbawione ochrony przeciwlotniczej, mogą zostać odcięte.

W środę ukraińskie wojsko poinformowało, że Rosja przeniosła dwa dodatkowe bataliony taktyczne 76. Dywizji Powietrznodesantowej z rosyjskiego miasta Biełgorod do regionu Izyum na Ukrainie, a także jednostki pocisków manewrujących.

Deklarowanym celem Kremla jest zabezpieczenie wszystkich regionów Ługańska i Doniecka, a armia rosyjska dąży także do stworzenia stałego korytarza lądowego łączącego terytorium Rosji z Krymem wzdłuż ukraińskiego wybrzeża.

Rosyjski modus operandi wygląda tak samo niezależnie od lokalizacji: dni, a czasem tygodnie ciężkiej artylerii, rakiet i nalotów niszczą miasta, po których następuje powolny postęp militarny.

W obwodzie donieckim Rosja koncentruje się na dwóch dużych miastach: Słowiańsku i Kramatorsku, które w 2014 r. były krótko w posiadaniu wspieranych przez Rosję separatystów.

Rosyjskie jednostki próbują nacierać na te centra z trzech kierunków. Wysunięte jednostki wojskowe prawdopodobnie znajdują się 10 mil od Słowiańska, aw środę pojawiły się zdjęcia przedstawiające wysadzenie mostu na południowy wschód od miasta, prawdopodobnie w ruchu obronnym przez jednostki ukraińskie walczące w taktycznym odwrocie.

W ostatnich wypowiedziach rosyjskie Ministerstwo Obrony wskazało na przyspieszenie ataku przy wsparciu lotniczym. W środę stwierdził, że w ciągu ostatnich 24 godzin jego samolot bojowy zaatakował 50 ukraińskich formacji.

READ  Josep Borrell wyraził zaniepokojenie spadkiem zaufania do demokracji w Ameryce Łacińskiej

Institute for the Study of War (ISW) w Waszyngtonie twierdzi, że rosyjska taktyka poprawiła się. „Rosyjskie siły naciskają kilka mniej więcej równoległych trajektorii na odległość wsparcia od siebie, co pozwala im wnieść większą siłę bojową niż ich poprzednie praktyki”, mówi ISW w swojej najnowszej analizie.

Na południe od Izjum wojska rosyjskie posuwają się trzema trasami. To tak, jakby rosyjscy przywódcy wyciągnęli wnioski z Kijowa, gdy na północ od stolicy przez kilka tygodni siedziała jedna rosyjska kolumna.

ISW twierdzi, że innym czynnikiem ich awansu może być to, że Ukraińcy na północy Donbasu nie mają ustalonych pozycji obronnych, tak jak robili to w Doniecku i Ługańsku wzdłuż „linii kontaktu” od 2014 roku. nadal walczy pomimo tygodni ataków rakietowych i artylerii, by zająć miejsca takie jak Avdiivka, niedaleko miasta Donieck.

Podobnie Ukraińcy trzymali się w mieście Siewierodonieck w obwodzie ługańskim pomimo ciężkiego bombardowania, którego świadkiem była w środę ekipa CNN. Ale miejsca takie jak Siewierodonieck i sąsiednie Rubiżne prawie całkowicie zbankrutowały i na końcu długich i słabych linii zaopatrzeniowych Ukraińców.

Z kolei coraz częściej pojawiają się oznaki, że Ukraińcy celują w długie linie dostaw w Rosji. Było więcej niewyjaśnionych „wypadków” poza ich liniami frontu, ponieważ składy paliwa i amunicji w zachodniej Rosji nagle eksplodowały w środku nocy. We wczesnych godzinach porannych w środę spłonął magazyn paliw w pobliżu granicy z Ukrainą, podobnie jak 24 godziny wcześniej w innym pod Biełgorodem.

Ukraina nie przyznała się bezpośrednio do odpowiedzialności za te wydarzenia, ale doradca prezydenta Michajło Podolak powiedział w środę niejednoznacznie: „W tych rosyjskich regionach duże składy paliwowe, które dostarczają paliwo do pojazdów opancerzonych rosyjskiej armii, są okresowo spalone, a składy amunicji eksplodują… bo różne powody.”

Te tylne pozycje są jasnymi i niezbędnymi celami dla Ukraińców, którzy próbują skomplikować zdolność Rosji do kontynuowania ambitnej ofensywy. Ukraińcy pokazali też, że potrafią planować i przeprowadzać udane kontrataki nękające rosyjskie flanki i będą szukać nowych możliwości, gdy Rosjanie będą dążyć do awansu.

READ  Kataloński przywódca niepodległości Carles Puigdemont ogłosił swoje uwolnienie
Co najmniej 1000 Ukraińców schroniło się w hucie w Mariupolu 2:40

Front Południowy

Rosjanie zwiększyli też tempo działań wojennych na południu. W ciągu ostatniego tygodnia wsie na Zaporożu zostały mocno bombardowane i wydaje się, że miasto Krzywy Róg znajduje się teraz na radarze Rosjan. Jest to przynajmniej robocze założenie ukraińskich urzędników.

Południowe Dowództwo Armii Ukraińskiej poinformowało w środę, że rosyjskie jednostki przegrupowują się i prowadzą rozpoznanie lotnicze, próbując jednocześnie poprawić swoje pozycje taktyczne. Duży obszar na północ od Mikołajowa był świadkiem dni ciężkich walk, a ukraiński żołnierz skomentował nagranie wideo, że widział dużą liczbę rosyjskich transporterów opancerzonych.

W ciągu ostatnich dwóch dni konflikt na południowo-zachodniej Ukrainie został zawieszony po dwóch atakach rakietowych na jedyny most łączący ją z Odessą i resztą kraju. Obszar ten jest szczególnie wrażliwy, biorąc pod uwagę obecność około 1500 rosyjskich żołnierzy Naddniestrze, region oddzielony od sąsiedniej Mołdawii.

Zniszczenie mostu nastąpiło po dwóch niesprowokowanych atakach sabotażowych w Naddniestrzu. Ukraińcy postrzegają te wydarzenia jako zaplanowane przez Rosjan prowokacje, jako możliwy pretekst do wkroczenia na tereny na zachód od Dniestru graniczącego z Rumunią. W zeszłym tygodniu wysoki rangą rosyjski generał powiedział, że Rosja zamierza narzucić „pełną kontrolę” nad południową Ukrainą podczas drugiej fazy inwazji, dodając, że umożliwiłoby to jej siłom dostęp do Naddniestrza.

Generalnie wydaje się, że po porzuceniu planów podporządkowania Kijowa siły rosyjskie próbują rozciągnąć swoich przeciwników wzdłuż linii frontu, które teraz ciągną się setkami kilometrów: od wschodniej Ukrainy po głębokie południe.

Jednocześnie atakują infrastrukturę znajdującą się daleko od tych linii frontu, od kolejowych sieci energetycznych na zachodniej Ukrainie po składy paliwa i broni w całym kraju.

W perspektywie krótkoterminowej wydaje się, że rosyjskie kierownictwo chce przedstawić Kremlowi wymierne rezultaty na czas do przeglądu”. Dzień Zwycięstwa 9 maja. W dłuższej perspektywie pozostają pytania o ostateczne cele prezydenta Władimira Putina na Ukrainie.

READ  Impreza charytatywna Telethon 2021 zbiera ponad 6 milionów funtów | Klinika San Juan de Dios strona główna | Jak przekazać | bcp | tak | Ameryka TV | łacina | lbposting | odpowiedzi

Ukraińcy będą potrzebować każdego kawałka obiecanego zachodniego uzbrojenia, aby wytrzymać to, co jest teraz ofensywą, a także sprytnej taktyki, która zapewni, że jednostki nie zostaną okrążone.