25 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja ignoruje rosyjski gaz |  Europa |  D.W.

Rosja ignoruje rosyjski gaz | Europa | D.W.

Jeśli Moskwa upiera się, by Europa płaciła za dostawy gazu w rublach, istnieje ryzyko, że inne kraje, takie jak Polska i Bułgaria, nie otrzymają więcej gazu z Rosji. UE debatuje nad zakresem, w jakim wysiłki firm energetycznych zmierzające do przekierowania płatności mogą naruszać sankcje. Są to płatności w euro do Casprom Bank i automatyczne przelewy na konta rublowe.

Jaka jest obecna sytuacja w niektórych krajach europejskich?

Włochy

Włochy, drugi co do wielkości odbiorca gazu w Rosji w Unii Europejskiej, w 2021 r. sprowadzą z Rosji 11,4 mld m sześc. gazu ziemnego. Jednym z celów włoskiego rządu jest zmniejszenie o połowę importu w nadchodzących miesiącach i uzupełnienie braków. Podpisano już nowe umowy z Angolą, Republiką Konga i Algierią.

Włochy są połączone z gazociągiem transśródziemnomorskim i mogą być wykorzystywane do pozyskiwania gazu bezpośrednio z Afryki Północnej. Roma poszukuje również innych dostawców w Katarze, Mozambiku i Azerbejdżanie.

Włochy mają już trzy terminale gazu skroplonego i planuje je rozbudować; Kolejna stacja na Sycylii będzie działać w 2023 roku. Włochy chcą również oszczędzać energię: podniosą temperatury w szkołach i budynkach użyteczności publicznej do 25 stopni w lecie i do 19 stopni w zimie, co pozwoli zaoszczędzić do 4 miliardów metrów sześciennych. Gaz ziemny rocznie.

Włoski minister spraw zagranicznych Luigi de Mayo podpisał umowę na dostawy gazu z algierskim ministrem spraw zagranicznych Ramdanem Lamarą.

Grecja

W przyszłości Grecja może być centrum dostaw gazu na Bałkany. Pierwotny plan zakładał zmniejszenie zależności od Turcji, a teraz jest również ukierunkowany na rosyjski import. To poprzez gazociąg transadriatycki i przyszłe połączenia z Bułgarią i północną Macedonią.

Już przed wojną na Ukrainie rząd ateński podjął decyzję o rozbudowie i modernizacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Revidosa pod Atenami, skąd zasilana jest część greckiej sieci gazowej. Inne porty muszą być obsługiwane w celu odbioru i magazynowania skroplonego gazu.

READ  Polska ogłasza demontaż rosyjskiej siatki szpiegowskiej

Około 30 proc. potrzeb energetycznych Grecji pokrywa gaz z Rosji. Do końca 2022 r. dwie trzecie rosyjskiego gazu zostanie przetworzone na gaz z Azerbejdżanu. W średniowieczu kraj śródziemnomorski chciał eksplorować własne pola gazowe i stać się niezależnym.

Grecy zaoferowali pomoc Bułgarii. Wysyłanie skroplonego gazu ziemnego z greckiego portu i możliwość przekierowania w najbliższych miesiącach przepływu tureckiego gazociągu, który do tej pory przewoził rosyjski gaz do Grecji i Turcji.

Premier Grecji Grigo Mitsotakis (z prawej i lewej strony) i były premier Bułgarii Bozko Borisow (z lewej i prawej) zgodzili się na budowę terminalu skroplonego gazu ziemnego.

Premier Grecji Grigo Mitsotakis (z prawej i lewej strony) i były premier Bułgarii Bozko Borisow (z lewej i prawej) zgodzili się na budowę terminalu skroplonego gazu ziemnego.

Polska

Podobnie jak Bułgaria, Polska otrzymuje gaz od sąsiadów. W Brukseli ministrowie energetyki negocjują rozwiązania solidarnościowe. Polska otrzyma pomoc od Litwy iw razie potrzeby Niemiec.

Polska nie ma się teraz czym martwić; Jej rezerwy gazu są pełne w prawie 76%, a od końca kwietnia są niezależne od rosyjskiego gazu. Polski rząd świętuje ułożenie gazociągu bałtyckiego, dzięki któremu od października przyszłego roku będzie mógł pozyskiwać gaz z Norwegii.

Polski „słoik energetyczny” Piotr Naimski powiedział w radiu swojego kraju, że kilkadziesiąt lat temu planował uniezależnienie się od Rosji, budowę dużego terminalu LNG w Świnoujściu i nawiązanie nowego połączenia z Litwą.

Niezależność energetyczna jest projektem politycznym od kilku lat, ponieważ stosunki między prawicową populistyczną partią PiS a rządem rosyjskim pogorszyły się przed wybuchem wojny na Ukrainie.

Najbliższy terminal LNG do Niemiec znajduje się w Rotterdamie w Holandii.

Najbliższy terminal LNG do Niemiec znajduje się w Rotterdamie w Holandii.

I inni

Węgry są prawie całkowicie uzależnione od rosyjskich dostaw ropy i gazu i na razie sytuacja się nie zmieni. Budapeszt nie chce zaakceptować sankcji energetycznych UE wobec Rosji. Wynika to z bliskich relacji premiera Wiktora Orbana z Władimirem Putinem, ale Węgry od początku wojny starają się zrównoważyć ten proces z Rosją.

READ  Tour of Poland 2022 – zapowiedź etapu 3 – kolarstwo międzynarodowe

Francja otrzymuje tylko 20 procent swojego gazu z Rosji, więc nie jest zagrożona. Paryż opowiada się za sankcjami energetycznymi UE wobec Moskwy.

Litwa jest wzorowym uczniem w Europie. Był pierwszym krajem UE, który zawiesił import gazu do Rosji od początku wojny. Od tego czasu pływający terminal LNG w pobliżu Glyphosate zaopatruje kraj z Norwegii. Zdolności odbiorcze są znacznie wyższe niż zużycie w kraju, dlatego według rządu Litwa może dostarczać gaz ziemny do swoich sąsiadów.

Pomimo ostrzeżeń ze strony Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych na przestrzeni lat, Niemcy pozostają największym importerem energii do Rosji, od początku wojny Niemcy znajdują się pod ogromną presją. Minister gospodarki Robert Hebeck zapowiedział, że niemiecki rząd nie zrezygnuje z gazu przed 2024 rokiem. Niemcy nie mają nawet terminali LNG do potencjalnej dystrybucji LPG. W kwestii importu ropy niemiecki rząd zmienił stanowisko i może w krótkim terminie zatwierdzić zakaz.

(p.p. / j.w.)