28 maja, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja eskaluje ataki, a Stany Zjednoczone potępiają plan Moskwy | świat | Dr..

W poniedziałek (05.02.222) Rosja wznowiła bombardowanie Odessy, dużego portowego miasta na południu Ukrainy, wystrzeliwując pocisk, który zabił co najmniej jedną osobę, podczas gdy Stany Zjednoczone oskarżyły rosyjski rząd o chęć „zaanektowania” dwóch pro- Rosyjskie rakiety. separatystyczne regiony ze wschodu.

Siły rosyjskie koncentrują swoje wysiłki w południowej i wschodniej części kraju, w szczególności w Donbasie i regionie Odessy, na wybrzeżu Morza Czarnego, po nieudanym zdobyciu stolicy Kijowa w pierwszych tygodniach wojny.

Rada Miejska Odessy poinformowała za pośrednictwem Telegramu, że rosyjskie bombardowanie dotarło do budynku mieszkalnego, w którym było pięć osób i że zmarł 15-letni nastolatek, a nieletni został zabrany do szpitala.

Sztab Generalny Ukrainy poinformował w poniedziałek, że walki są szczególnie intensywne wokół pozycji Izjum, Łyman i Robyżny, które Rosjanie próbują zająć „w celu przygotowania ataku na Siewierodonieck”, jedno z głównych miast Donbasu nadal kontrolowane przez Kijów.

Ministerstwo Obrony Ukrainy ostrzegło, że „sytuację w obwodzie ługańskim można opisać w kilku słowach: trwają ciężkie walki”.

Gdy zbliża się 9 maja, dzień upamiętniający zwycięstwo Roya nad nazistowskimi Niemcami w 1945 r., gubernator obwodu ługańskiego powiedział, że spodziewa się „zintensyfikowania bombardowań”.

Ale rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wydawał się odrzucać ten pomysł. „Nasza armia nie dostosuje sztucznie swoich działań do żadnej daty” – powiedział w niedzielę w wywiadzie dla włoskiej telewizji Mediaset.

Walka jest szczególnie intensywna w okolicach Izium, Lyman i Rubijné:

ewakuacja ludności cywilnej

Ale w przeciwieństwie do decyzji wojskowych Rosji, USA ostrzegły, że Moskwa planuje przeprowadzić referenda „w połowie maja” w celu „próby aneksji” prorosyjskich „republik” Doniecka i Ługańska na wschodzie.

„Moskwa spodziewa się podobnego planu dla Chersonia”, ukraińskiego miasta portowego, które Rosja kontroluje od momentu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę 24 lutego, ambasador USA przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Michael Carpenter.

READ  Prezydent Ukrainy ostrzegł, że dziesiątki krajów są na skraju niedoboru żywności z powodu rosyjskiej inwazji

Według niego „te fałszywe referenda i zorganizowane głosowania nie będą uważane za uzasadnione, ani też nie będą rozważane żadne próby aneksji innych ziem ukraińskich”.

Wcześniej Ministerstwo Obrony Ukrainy szacowało też, że możliwe jest skorzystanie przez Rosję z okazji „podniesienia kwestii” połączenia „republik” deklarowanych przez prorosyjskich separatystów w Donbasie z Federacją Rosyjską, po Moskwie uznał swoją niezależność w przededniu inwazji.

Ukraińskie władze przez cały poniedziałek liczyły na wznowienie ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola, która rozpoczęła się w weekend wyjazdem 100 osób z hut w Azowstalu, ostatnim bastionie ukraińskiego ruchu oporu w południowym mieście portowym kraju. Donbas, który jest prawie całkowicie kontrolowany przez siły rosyjskie.

Od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego tysiące cywilów uciekło z Mariupola, a władze ukraińskie uważają, że pozostało od 100 000 do 120 000 osób.

W tym mieście, przed wojną liczącym pół miliona mieszkańców, władze Kijowa obawiają się, że od początku ostrego oblężenia narzuconego przez wojska rosyjskie, które zamieniło ten port w ruinę, zginęło 20 tys. osób.

mg (afp, efe, Reuters, AP)