6 grudnia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosa Pallister profesor historii nauki: „Wiemy, że odpowiednie warunki mieszkaniowe lub wyżywienie są również ważne dla poprawy zdrowia” | Nauki

Otrzymując tę ​​gazetę w domu studenckim, Rosa Ballester Agnón (Walencja, 77 lat) jest symbolem założonego w 1910 roku renesansu hiszpańskiej kultury i nauki przed wojną domową i reżimem Franco. „W okresie renesansu Hiszpania wyraźnie przodowała w ówczesnych praktykach naukowych i medycznych” — mówi Balestre, emerytowany profesor historii nauki na Uniwersytecie Miguela Hernandeza w Alicante, który później doświadczył „wyraźnych etapów upadku”. „Na początku XIX wieku okres Fernando VII był zły dla wszystkiego, łącznie z nauką i medycyną, a później, w okresie, który nazywamy Srebrnym Wiekiem Nauki i Medycyny, kiedy jego bohaterowie przejeżdżali przez tę rezydencję, przeszedł przez kolejny wspaniały okres zwracania się ku Europie i powrotu do harmonii z resztą otaczających nas krajów” – mówi. Później, w latach dyktatury Franco, nastąpił upadek, który począwszy od lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych rozpoczął się na poziomie zbliżonym do wielu krajów zachodnich – podsumowuje.

Jednym z gwiezdnych momentów w medycznej i naukowej historii Hiszpanii, który Pallister dogłębnie przestudiował, jest Królewska charytatywna kampania szczepieńpod przewodnictwem hiszpańskiego lekarza Francisco Javiera Palmesa, w 1803 r. ówczesna korona hiszpańska chciała wprowadzić lekarstwo na rozprzestrzenianie się ospy na ziemiach amerykańskich, aby utrzymać populację zdolną do płacenia podatków i poprawić wizerunek odległej instytucji które przez kilka lat panowały nad pozostałymi ziemiami. Aby przetransportować nowo odkrytą szczepionkę Edwarda Jennera, jako transportery tego leku wykorzystano osierocone dzieci, niektóre w wieku zaledwie trzech lat. Podobnie jak przy innych okazjach przy badaniu przeszłości, niektóre bohaterskie czyny, nawet te dokonane w dobrych intencjach, zostały dokonane przy użyciu metod, które dziś są nie do zniesienia.

zapytać się. Jak historyk widzi nauczyciela przedmiotów ścisłych, który uzdrowił tysiące ludzi, ale wykorzystał do tego również bezdomne dzieci? Jak należy osądzić te przeszłe wydarzenia?

Odpowiadać. Jest to pierwsza na świecie międzynarodowa misja zdrowia publicznego, która uratowała tysiące istnień ludzkich na trzech kontynentach. Wyprawa to bardzo pozytywna rzecz. Nie ma potrzeby wyciągania z tego faktu jakiejkolwiek powagi czy wagi. Z drugiej strony ocena ludzi, którzy tam interweniowali. Palmis to bardzo interesująca postać, z bardzo mocnym autorytetem i bardzo jasnymi pomysłami. Osobistości takie jak Isabel Zindal, dyrektor Casa de Expósitos [de la que salieron los niños que sirvieron de vehículo para la vacuna]Ona jest bohaterem. Ale ludzie mają światła i cienie. Jak to się stało z władzami w Ameryce, wicekrólowie, na przykład Nowej Hiszpanii w Meksyku, robili wszystko, aby im się to nie udało.

READ  Dookoła świata w 0,13 sekundy, podróżując z prędkością światła

Następnie jest podstawowa kwestia dzieci. Trzeba pomyśleć, jak to było być bękartem pod koniec XVIII i na początku XIX wieku. Praktycznie nic nie wiadomo o tych dzieciach, były bardzo słabe, niemowlęta do lat trzech. Ale w celu przeprowadzenia serii szczepień nie można było zabrać krów, u których wyhodowano szczepionkę. Teraz, z moralnego punktu widzenia, byłoby to wykluczone, aw rzeczywistości wiemy, że dzieci zmarły. Isabel Zendal obiecała Karolowi IV, że po zakończeniu podróży dzieci zostaną zasymilowane, ale nie jesteśmy pewni, co ostatecznie stało się z nimi wszystkimi. Wiemy, że co najmniej dwóch z nich zmarło po drodze, a potem, w zależności od tego, gdzie trafili, spotykało się z lepszym lub gorszym przyjęciem. Żaden z nich nie wrócił do Hiszpanii. Ani Isabel Zendal, ani jej nieślubny syn, z którym podróżowała.

s. W czasie ekspedycji Palmis przyczyny chorób zaczęły być lepiej znane i wydawało się, że będziemy w stanie wyeliminować je wszystkie za pomocą szczepionek i innych środków. Medycyna odniosła wiele sukcesów, ale z biegiem czasu uznaliśmy te sukcesy za coś oczywistego i wydaje się, że pojawia się coraz więcej wątpliwości co do tego, czy medycyna może nas leczyć. Czy uważasz, że ta zmiana postrzegania jest uzasadniona?

znaleziono R. Kiedy wiadomo, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy między niektórymi drobnoustrojami a chorobami zakaźnymi, pojawiają się szczepionki i inne możliwości leczenia, pojawia się idea nieograniczonego postępu. Ale potem widzimy, że są postępy, ale także porażki, ponieważ biologia człowieka jest bardzo złożona, a postęp nie jest ciągły. A pojawienie się nowych technologii, które dają dostęp do informacji, które wcześniej posiadali tylko profesjonaliści, a które czasami nie są właściwie interpretowane, może wzbudzić tę podejrzliwość.

Myślę, że istnieje podejrzenie i powinniśmy lekarstwo. Z jednej strony dzięki dobrej pracy naukowców i lekarzy, za ich moralną uczciwość i np. nie mówienie czegoś jest odkryciem stulecia albo że zmienimy sposób leczenia chorób, kiedy badania kliniczne nie mieć odpowiednie cechy. A także z dobrymi informacjami w mediach. Aby ludzie mogli uzyskać dostęp do tych informacji dla własnego dobra i nie sprzedawać ich jako filmu o dobrych i złych facetach.

READ  Ten test osobowości pokaże Ci szczegóły Twojego sposobu bycia w oparciu o to, co widzisz jako pierwsze | Meksyk

s. Czy na przestrzeni dziejów widziano wpływ ideologii na sposób uprawiania medycyny?

znaleziono R. Oczywiście, że tak. Te wartości są ważne. Jeśli spojrzeć na Agendę 2030, idea zdrowia wykracza poza ideę podawania leków czy wykonywania operacji. Wiemy, że dla poprawy zdrowia ważne są również odpowiednie warunki mieszkaniowe czy wyżywienie, pomysł na szersze programy zdrowia publicznego. Chirurgia, przeszczepy, projektowanie leków czy wiedza o molekularnym wymiarze chorób są niezbędne. Ale konieczne jest również, abyśmy pracowali nad środowiskiem i nierównościami społecznymi.

Generalnie stawiam na taką wizję sprawiedliwości, uczciwości i ustrojów publicznych, że każdy może korzystać z postępu naukowego i medycznego, bo to podstawa godności człowieka. Uważam, że należy promować badania naukowe, które służą wszystkim, choć nie oznacza to, że waga fundamentów nie jest ważna. Na poziomie historycznym nie możemy zapomnieć na przykład o roli Fundacji Rockefellera.

Projektowanie leków lub znajomość molekularnego wymiaru chorób jest niezbędna. Ale konieczne jest również, abyśmy pracowali nad środowiskiem i nierównościami społecznymi.

s. Jak zmieniało się traktowanie zdrowia kobiet na przestrzeni dziejów?

znaleziono R. Kiedy narodziła się medycyna naukowa, w świecie zachodnim, w klasycznej Grecji, kobiety uważały się za biologicznie gorsze od mężczyzn. Był słaby, miał zaraz zachorować. Np. o menstruacji mówi się, że organizm kobiety pozbywa się nastroju, nadmiar krwi jest zły. Natomiast człowiek, zwłaszcza w okresie młodości, takiej doskonałości z biologicznego punktu widzenia. Ma to wszelkiego rodzaju implikacje społeczne. Kobiety wstępowały na uniwersytety, np. na medycynę, dopiero pod koniec XIX wieku, mogły też studiować, ale początkowo nie mogły uprawiać sportu.

Jako pacjenci było wiele niewiadomych. Przez długi czas panował pogląd, że macica to jakiś organizm, który znajduje się w jamie brzusznej i który powoduje brak miesiączki lub uderzenia gorąca, interpretując to jako wznoszenie się macicy, jak półżywe zwierzę, które wspina się i dotknął membrany. Wraz z rozwojem wiedzy z zakresu anatomii okazuje się, że kobiety wcale nie są gorsze, różnią się od mężczyzn, zwłaszcza w tych aspektach.

READ  Ten test osobowości ujawni Twoje zdolności intelektualne na podstawie tego, co widzisz | Test psychologiczny | wirusowe | nda nnrt | Meksyk

Potem pojawiły się inne zarzuty, głównie z powodu nadmiernego leczenia np. porodu czy menopauzy. Ale nie powinniśmy też idealizować porodu naturalnego, ponieważ niesie ze sobą ryzyko. Jak wszystko w życiu, cnota może być w złotym środku.

Możesz śledzić kwestia w Facebooki Świergot i Instagramlub zarejestruj się tutaj, aby otrzymać Cotygodniowy biuletyn.

Zapisz się, aby kontynuować czytanie

Czytaj bez ograniczeń