5 grudnia, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rola muzeów w dzisiejszym świecie kryzysów dyskutowanych w Polsce

Muzea w czasach rasizmu i kryzysu klimatycznego będą tematem dorocznej konferencji Międzynarodowego Komitetu ds. Muzeum Sztuki Nowoczesnej (SIMM) (SIM), która odbędzie się w Polsce na żywo od jutra do niedzieli i prawie pod tytułem. „Pod presją” z prezentacjami ekspertów z całego świata, m.in. Rity Sekado z Argentyny i Maristelli Svamby.

Muzeum Sztuki, zwane także Muzeum Sztuki Miasta Losów – trzecie co do wielkości w Polsce – oraz nadbałtyckie Muzeum Nowej Sztuki Nomus w Gdańsku będzie można oglądać przez trzy dni. W swoim 53. wydaniu, w formie hybrydycznej, odwołuje się do roli artystów jako sprawców zmian oraz roli muzeów, jeśli chodzi o eksperymentalne propozycje dla przyszłych społeczności.

„W tym zmieniającym się świecie muzea nigdy nie mogą kwestionować nas i naszego świata” – powiedziała Mamie Katoka, dyrektor Mori Art Museum w Tokio i szef Simama, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu ds. Muzeów i Kolekcji Sztuki Nowoczesnej, który organizuje spotkanie.

„Żyjemy w bezprecedensowym środowisku, w którym musimy się spotkać, aby nauczyć się, jak znaleźć równowagę między światami o różnych systemach wartości i kontekstach kulturowych. A artyści zawsze zwracają naszą uwagę na to, co jest niezbędne dla człowieka. Życie i nasza planeta”. powiedział japoński obserwator.

Antropolożka argentyńska Rita Sekado jest znana ze swoich badań, w których aktywnie analizuje kwestie płci, władzy i systemu patriarchalnego, a drugiego dnia wydarzenia bierze udział w konferencji „Możliwa rola rasizmu w nienawiści do obcych i muzeum”. , Dedykowane do ogólnej linii „Muzea jako miejsca rozpoznania różnic”.

Jak firma artystyczna może tworzyć witryny, aby lepiej zrozumieć różnicę? Czy istnieje sposób na poradzenie sobie z rasistowskimi reakcjami, które istnieją na świecie na poziomie programowania organizacyjnego? Niektóre z pytań, które przelatują nad tą grupą, dotyczą myśliciela, profesora Uniwersytetu w Brasilii i autora esejów „Podstawowe struktury przemocy” i „Naród i inni”.

READ  Dorosły syryjski chłopiec zginął na granicy polsko-białoruskiej

Kliknij, aby powiększyć

Zepchnięcie.

Ideą przewodnią dorocznego spotkania muzealnego nie jest wykluczenie obecnej epidemii koronawirusa, ale odkrycie poprzez badania dwóch aktualnych kryzysów – rasizmu i zmian klimatycznych – a czasem ukrytych lub niewyjaśnionych powiązań. Powiązane przypadki, które zapewniają środki do zwalczania tych trendów.

Ze swojej strony, Maristella Svamba, socjolog i pisarka z Rio Negro, przemówi trzeciego dnia na temat „Epidemiologii, kryzysu społeczno-środowiskowego i alternatywnych propozycji z Południa”. W odniesieniu do zrównoważonego rozwoju, poprzez podejścia pośrednie.

Coroczna Konferencja SIMM to miejsce spotkań muzealników z całego świata, podczas których wymieniają się pomysłami, rozwiązaniami i najlepszymi praktykami, aby stawić czoła konkretnym problemom i wyzwaniom z uwzględnieniem globalnego kontekstu. Muzea w obliczu ciągłych zmian. W każdym przypadku z określonym tematem.

„Nienawiść do kraju i zmiany klimatyczne to dwa oznaki obecnego stanu kapitalizmu i wywierają dużą presję na funkcjonowanie naszych społeczności. To najbardziej palące problemy, przed którymi stoją dziś muzea” – powiedział Delam Daniel Musisuk.

Zdaniem polskiej kuratorki „jeśli sztukę postrzega się jako narzędzie wyzwolenia, muzeum może stać się miejscem rekonstrukcji różnych poglądów na zaangażowanie społeczne i czytanie w galaktyce”. To wspaniałe muzeum – znajdujące się w Łodzi, dawnym włókienniczym centrum kraju, 120 km od Warszawy – zostało podarowane w 1981 roku przez artystę Josepha Piusa, który przekazał 700 dzieł na rzecz demokracji. .

Dziś muzea to świetne miejsca, w których można przyjąć różnice i szanować przeciwstawne poglądy. Czy oni to rozumieją? „Sukces we współczesnym świecie polega na sprzedaży biletów. Sztuka współczesna nadal jest językiem przesłoniętym przesądami. Musimy dążyć do dotarcia do nowych odbiorców. Nie docierając nigdy do nieproszonych ludzi, firmy nie stają się prawdziwymi miejscami różnorodności.

Tegoroczna konferencja Cimam zapewni hybrydowy format z programem odpowiednim dla fizyki i systemów wirtualnych, a także prezentacje takich osób, jak Dipesh Chakrabarty, TJ Demos, Hilke Wagner i Alex Baczynki-Jenkins. Otopang Nakanga, Pinna Choi, Jaroslav Lubiak, Jonah Sokolovska, Oleksi Radinsky i Belin Dan. (Thelam)

READ  Europejski Trybunał Praw Człowieka potępił oszukańcze polskie sądownictwo