25 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rok wojny  W Polsce wciąż przebywa 1,5 mln Ukraińców, ale większość chce wrócić

Rok wojny W Polsce wciąż przebywa 1,5 mln Ukraińców, ale większość chce wrócić

W ciągu ostatniego roku do Polski przybyło ponad dziewięć i pół miliona Ukraińców. Prawie osiem milionów wróciło do domu. Głównie kobiety i dzieci. Dwie trzecie tych, którzy zostali, znalazło pracę. W czasie wojny ukraińscy uchodźcy w Polsce otworzyli prawie 20 000 firm i założyli przedsiębiorstwa, takie jak ukraińskie szkoły.

„Dzieci muszą chodzić do innych szkół, do swoich ukraińskich szkół internetowych lub do polskich szkół. W polskich szkołach brakuje miejsc…”– wyjaśnia Natalia Rowicka, nauczycielka w ukraińskiej szkole w Warszawie.

Marek Owierko jest uczniem Szkoły Ukraińskiej w Warszawie. Lubi uczyć się ukraińskiego. To także dobra opcja dla tych, którzy nie mają sprecyzowanych planów:

„[Mis opciones son] Uczę się angielskiego, więc chcę wyjechać do polskiego instytutu lub gdzieś daleko. Może jeśli wygram [iremos] do Anglii. To też jest możliwe, ale na razie będziemy w Polsce przez rok. Może wrócimy na Ukrainę, tak, ale plany zmieniają się każdego dnia”.

„Jestem bardzo wdzięczna, przyjechałam tu, do Polski, ta rodzina mnie przyjęła, przyjęli mnie do swojej rodziny, ludzi, których nie znałam. Rozumiemy, że nikt nam nic nie jest winien, musimy na siebie zarabiać, to wszystko Dlaczego pracujemy. Wiemy, że nasze dzieci to nasza przyszłość. Zrozum”Natalia Rovitska, nauczycielka w ukraińskiej szkole w Warszawie, mówi:

Pomimo sukcesu akcji humanitarnej eksperci ostrzegają, że wielu Ukraińców nadal potrzebuje naszej pomocy, aby się utrzymać.

Problemy dostępu do rynku pracy i mieszkań

„Imigranci są mniej lub bardziej przystosowani, to prawda, ale teraz jest problem z dostępem do rynku pracy, są ogromne problemy z mieszkaniami. Czas pomyśleć o długoterminowej strategii”Marta Jaroszewicz z Ośrodka Badań nad Migracjami UW mówi:

Populacja Warszawy wzrosła o 17% na początku inwazji, ale tymczasowe rozwiązania (takie jak wzywanie ludzi do domu lub praca tymczasowa) przestały działać dla tych, którzy chcieli zostać.

READ  Konflikt na granicy polsko-białoruskiej: UE zmierza do budowy własnego wojska na wypadek takich konfliktów

„Wojna na Ukrainie doprowadziła do największej migracji uchodźców w Europie od czasów II wojny światowej i jest dużym wyzwaniem dla krajów sąsiednich. W samej Polsce wciąż jest około 1,5 miliona Ukraińców. Większość nie ma planów na dłuższą metę. kraju, a większość chce jak najszybciej wrócić do domu”.Magdalena Chodownik wyjaśnia, Euronews, Warszawa.