Nikaraguański ksiądz Anibal Manzanares potępił zakaz opuszczania parafii przez policję krajowąw gminie Tirapuna w prowincji Matagalpa (północ), pośród napięć między Kościołem katolickim a reżimem prezydenta Daniela Ortegi.
„Moi bliscy przyjaciele i bracia, informują mnie tylko, że policja poinformowała mnie dziś rano, że nie mam pozwolenia na wychodzenie i nie mogę wychodzić na ulice, procesje i wykonywać czynności poza świątynią parafialną, więc Myślę, że mnie obserwują. Wielebny Manzanares z archidiecezji San Jose powiedział w nagranej wiadomości w środę, która została rozpowszechniona w ten czwartek w jego sieciach społecznościowych.
Wspólnota kościelna Terrapona, która znajduje się około 73 km na północ od Managua, Należy do diecezji Matagalpa, której biskup Rolando Alvarez obchodzi dziś osiem dni oblężenia przez policję krajową, która oskarża go o próby organizowania „grup przemocy”.
Razem z Alvarez W katedrze Matagalpa jest pięciu innych księży, trzech seminarzystów i dwóch świeckich, otoczonych przez policję w Korei. że w środę po południu pilotował go dron, którego użycie było ograniczone w Nikaragui.
To jest o Jeden z najbardziej napiętych momentów między Kościołem katolickim a reżimem Nikaragui od czasu spalenia historycznego obrazu Krwi Chrystusa w katedrze w Managua 31 lipca 2020 r. W zachowaniu, które papież Franciszek określił jako „atak”, a władze uznały to za wypadek.
Prześladowania, naloty, więzienia, zamykanie mediów katolickich i wygnanie ludzi religijnych to tylko niektóre z represyjnych środków, przed którymi stoi Kościół. W samym środku kryzysu, który kraj przeżywa od 2018 roku, kiedy doszło do masowych protestów przeciwko reżimowi Ortegi.
„Kościół katolicki jest (instytucją) najbardziej wiarygodną, godną zaufania i wiarygodną wśród ludności. Oblężenie arcybiskupa Alvareza jest kolejnym ogniwem w walce i represjach praktykowanych przez Ortegę i (jego żonę i zastępcę Rosario) Murillo, aby ugiąć się na ich stanowiskach ”. Francja Agencja prasowa Socjolog Elvira Cuadra.
Mają otwartą konfrontacyjną relację z Kościołem od 2018 roku A wcześniej, w 2014 roku, kiedy Konferencja Episkopatu (CEN) opublikowała list zawierający mocne strony dotyczące instytucji i kierunku kraju. Ta wiadomość została zignorowana i bardzo zaniepokoiła Ortegę” – wspomina Cuadra.
Ortega, 76-letni były partyzant, rządzi krajem od 2007 roku i jest oskarżany przez swoich przeciwników o korupcję i nepotyzm, czemu zaprzecza, twierdząc, że przywraca prawa, które Nikaraguańczycy odebrali podczas rządów neoliberalnych ich. .
„Zacznijmy. Wiemy, że przyszłość należy do nas, ludzi, którzy nigdy więcej nie odbiorą pokoju” – mawiał Murillo w swoich codziennych wystąpieniach w mediach związanych z jego rządem.
pudełkowy goniec
Arcybiskup Matagalpa, Rolando Alvarez, od tygodnia przebywa w areszcie. Został zablokowany przez siły bezpieczeństwa Korei w tym mieście, 127 kilometrów na północ od Managui, pod zarzutem próby destabilizacji kraju. W czwartek potwierdził, że on i dziesiątki towarzyszących mu osób są w dobrym zdrowiu.
„Dzięki Bogu jesteśmy zdrowi, żyjemy w społeczności, jesteśmy w rękach Boga”, powiedział Alvarez w masowej transmisji na Facebooku, dodając, że żyją „zamknięciem jako duchową przystań”.
W zeszły piątek policja poinformowała, że władze prowadzą dochodzenie w sprawie księdza za próbę „organizowania grup przemocy” i podżegania do „aktów nienawiści w celu destabilizacji stanu Nikaragua”.
Alvarez został aresztowany po tym, jak potępił zamknięcie pięciu religijnych stacji radiowych Domagają się od reżimu Ortegi „szanowania” wolności wyznania w obliczu „nękania” Kościoła.
Alvarez, lat 55, został mianowany biskupem Matagalpy przez Watykan w 2011 roku.
W swoim przekazie duszpasterskim najczęściej odwiedza miejscowości wiejskie, gdzie jest akceptowany przez lokalne społeczności. W 2015 roku poprowadził masowy rajd w Rancho Grande (Matagalpa), aby Zakwestionuj koncesję na wydobycie przyznaną przez system kanadyjskiej firmie.
Konfrontacja z Kościołem katolickim pobudziła przesłanie solidarności ze strony ich rówieśników z Ameryki Łacińskiej, z wezwaniami do dialogu w Nikaragui.
tło
W marcu przedstawiciel Watykanu powiedział: Prałat Waldemar Stanislav Sommertag niespodziewanie opuścił kraj Według władz kościelnych jego stosunki z reżimem „nie były dobre”.
W oświadczeniu Watykan określił wydalenie swojego przedstawiciela jako „niezrozumiałe”.
w lipcuOpuścili Nikaraguę, misjonarze kochających sióstr zakonnych św. Teresy z Kalkuty. Po tym, jak Kongres zamknął ich biura i twierdzono, że nie mają akredytacji do prowadzenia działań pomocy społecznej.
Podczas protestów w 2018 r., podczas zbrojnego ataku sił paramilitarnych na protestujących, Alvarez wyszedł w procesji z Eucharystią, jednym ze świętych symboli katolików, wzywając do zaprzestania agresji.
Milczenie Papieża, głosy Organizacji Państw Amerykańskich
Przed powrotem do rządu Ortega przeprosił Kościół za napięte stosunki w czasie swojej pierwszej kadencji (1979-1990). Pogorszyłem się w 2018 roku, kiedy Kilka synagog otworzyło swoje drzwi, aby pomieścić rannych protestujących.
Reżim uważa, że demonstracje te były częścią próby zamachu stanu promowanej przez opozycję przy wsparciu Waszyngtonu, w której współwinni byli biskupi. Papież Franciszek od ostatnich wydarzeń powstrzymuje się od publicznego komentowania sytuacji w Nikaragui.
Stała Rada Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) ogłosi w piątek w Waszyngtonie W sprawie projektu rezolucji potępiającej „przymusowe zamykanie” organizacji pozarządowych, a także „nękanie i arbitralne ograniczanie organizacji religijnych oraz głosy krytyczne wobec rządu” w Nikaragui.
Tekst ponownie wzywa do uwolnienia więźniów politycznych i przypomina swoją propozycję dialogu z prezydentem Nikaragui Danielem Ortegą, który w przeszłości ignorował podobne wezwania.
(z informacjami z EFE i AFP)
Czytaj:
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom