21 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Reżim Daniela Ortegi wydalił do Watykanu siedmiu aresztowanych w ostatnich tygodniach księży

Reżim Daniela Ortegi wydalił do Watykanu siedmiu aresztowanych w ostatnich tygodniach księży

Reżim Daniela Ortegi wydalił do Watykanu siedmiu aresztowanych w ostatnich tygodniach księży (AP/ARCHIVE)

system Daniel Ortega W Nikaragui poinformował w czwartek, że Wysłał do Watykanu grupę księży z Nikaragui Według źródeł katolickich byli przetrzymywani i obserwowani przez policję w szkole diecezjalnej Nuestra Señora de Fátima w Managua.

W oświadczeniu odczytanym przez wiceprezydenta za pośrednictwem oficjalnych mediów reżim Ortegi wskazał, że „w środę 7 sierpnia siedmiu księży z Nikaragui opuściło Nikaraguę i udało się do Rzymu we Włoszech. Przybyli bezpiecznie i zostali przyjęci przez Stolicę Apostolską”. Rosario Murilloktóry nie podał żadnych dalszych szczegółów.

Nikaraguański prawnik i badacz zesłany w X Marta Patrycja MolinaAutor opracowania „Nikaragua: Kościół prześladowany?” Co stanowi kontynuację tych przypadków.

Według badacza zabrała go nikaraguańska policja Seminarium Matki Bożej Fatimskiej BirchaniyaGdzie mnich „7 z ośmiu porwanych księży” został zatrzymany i przewieziony na międzynarodowe lotnisko w Managua.

Zidentyfikowano księży nikaraguańskich wysłanych do Watykanu jako Edgar Sacasa, Ulises Vega, Marlon Velasquez, Victor Godoy, Harvin Torres, Jairo Bravia i Silvio Romero, z których większość należy do diecezji Matagalpa (północ).

Policja w Nikaragui aresztowała 26 lipca 80-letniego pastora Frutosa Valle (zdjęcie: La Prensa)
Policja w Nikaragui aresztowała 26 lipca 80-letniego pastora Frutosa Valle (zdjęcie: La Prensa)

Diecezją Matagalpa kieruje z wygnania biskup Rolando AlvareD., który w styczniu ubiegłego roku został zwolniony z więzienia i wysłany do Rzymu.

Jedynym nadal zatrzymanym księdzem jest… Owoce Constantino Valle Salmeron79 lat i administrator diecezji Estelí w północnej Nikaragui, którą również zarządza Alvarez.

Wraz z wysłaniem tych siedmiu sióstr oznacza to, że od kwietnia 2018 r., kiedy wybuchł kryzys społeczny i polityczny, z Nikaragui wydalono 46 księży.

Organizacje humanitarne, takie jak Grupa z Nikaragui nigdy się nie powtórzyZauważają, że ostatni „atak” reżimu sandinistów skupił się głównie na diecezji Matagalpa, na czele której stał Álvarez.

Źródła polityczne podają Evie Reżim Ortegi naciska na Watykan, aby mianował nowego biskupa diecezji Matagalpa.

READ  Szukają kierowcy, który przejechał i zabił wojskowego

W styczniu ubiegłego roku reżim zgodził się ze Stolicą Apostolską na wysłanie Alvareza i biskupa do Watykanu. Izydor MoraWraz z 15 księżmi i dwoma seminarzystami z Nikaragui, których pozbawił wolności.

Dyktator Nikaragui Daniel Ortega i wiceprezydent Rosario Murillo (Reuters/plik)
Dyktator Nikaragui Daniel Ortega i wiceprezydent Rosario Murillo (Reuters/plik)

18 października ubiegłego roku reżim w Nikaragui zwolnił także 12 księży i ​​wysłał ich do Watykanu po porozumieniu ze Stolicą Apostolską, choć wśród nich nie było biskupa Alvareza, który niechętnie opuszczał kraj.

9 lutego 2023 r. władze zwolniły ośmiu innych księży i ​​wysłały ich do Stanów Zjednoczonych, wśród 222 więźniów politycznych z Nikaragui.

Przy tej okazji biskup Alvarez, dla którego dom był więzieniem, odmówił wejścia na pokład samolotu, został osadzony w więzieniu o zaostrzonym rygorze, skazany na 26 lat i cztery miesiące więzienia oraz pozbawiony obywatelstwa i praw obywatelskich. Zawieszony dożywotnio za przestępstwa uważane za zdradę stanu.

Wyrok przeciwko prominentnemu przywódcy zapadł dzień po tym, jak odmówił on wejścia na pokład samolotu, który miał zabrać jego i 222 innych więźniów politycznych z Nikaragui wypuszczonych do Stanów Zjednoczonych, co rozgniewało Ortegę, który w ogólnokrajowej telewizji określił go jako „dumnego”: zmartwiony” i „energiczny”.

W stosunkach między reżimem Ortegi a Kościołem katolickim przeżywane są chwile skrajnego napięcia, które charakteryzują się wydalaniem i więzieniem księży, zakazem działalności religijnej oraz zawieszeniem stosunków dyplomatycznych.

(Na podstawie informacji z EFE)