23 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rada Bezpieczeństwa zatwierdza nową rezolucję w sprawie Gazy – DW – 06.10.2024

Rada Bezpieczeństwa zatwierdza nową rezolucję w sprawie Gazy – DW – 06.10.2024

Dziś, w poniedziałek (10.06.2024), Rada Bezpieczeństwa ONZ zatwierdziła rezolucję przedłożoną przez Stany Zjednoczone w celu poparcia propozycji zawieszenia broni. Ogłoszone przez prezydenta Joe Bidena 31 majaKtóry przedstawia trzyetapowy plan zakończenia wojny w Gazie.

Rezolucja została przyjęta większością 14 głosów, przy jedynym głosie Rosji wstrzymującej się, i jest obecnie czwartą uchwałą zatwierdzoną przez Radę Bezpieczeństwa w związku z wojną w Syrii. epizod, Od pierwszego do końca marcaChociaż poprzednie wojny pozostały martwą literą, gdy Izrael odmówił zaprzestania wojny na terytoriach palestyńskich, wojny, w której zginęło ponad 37 tysięcy ludzi.

W tekście z zadowoleniem przyjmuje się propozycję rozejmu i uwolnienia zakładników ogłoszoną 31 maja przez prezydenta Joe Bidena i wzywa Izrael i palestyński ruch islamski Hamas do „pełnego wdrożenia jego warunków, bez opóźnień i bez warunków”.

Trasa Blinkena na Bliskim Wschodzie

Decyzja została podjęta w czasie, gdy sekretarz stanu USA Anthony Blinken przebywa w Izraelu z podróżą po Bliskim Wschodzie, aby wznowić negocjacje w celu osiągnięcia porozumienia o zawieszeniu broni w Gazie, które pozwoliłoby również uniknąć konfliktu z Libanem. Spotkał się tam z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Antony Blinken z Benjaminem Netanjahu w Jerozolimie.Zdjęcie: Amos Ben Gershom/GPO/dpa/picture Alliance

Według oświadczenia Departamentu Stanu USA Blinken bronił zawieszenia broni, które „otworzyłoby możliwość spokoju wzdłuż północnej granicy Izraela”, odnosząc się do trwającej od 8 października wymiany ognia między armią izraelską a libańską szyicką milicją Hezbollahu na granicy. Co grozi zwiększeniem intensywności konfliktu. Blinken podkreślił „znaczenie zapobiegania rozprzestrzenianiu się konfliktu”.

Na początku nowej trasy koncertowej, która zabierze go także do Kataru, Blinken odwiedził Egipt, gdzie Zaapelował do krajów regionu Wywarcie nacisku na Hamas, aby zgodził się na proponowane porozumienie o zawieszeniu broni. Minister spraw zagranicznych nalegał mediom, że „Izrael przyjął propozycję” osiągnięcia porozumienia, podczas gdy Hamas tego nie zrobił. Jednak w tej rundzie negocjacji obie strony stanęły przed tą samą przeszkodą, co w poprzednich rundach: koniec wojny.

READ  Wystrzeliwanie tajnych satelitów w celu monitorowania amerykańskich misji wojskowych

LGC (Effie, AFP)