2 grudnia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Putin ogłasza aneksję nielegalnych regionów Ukrainy

Stany Zjednoczone nakładają na Rosję „szybkie i surowe sankcje” po nielegalnej aneksji

(Źródło obrazu: MANDEL NGAN/AFP za pośrednictwem Getty Images)

Stany Zjednoczone narzucą Rosji to, co określiły jako „szybkie i wysokie koszty”, po prezydencie Władimirze Putinie. Ogłoszenie aneksji kilku regionów Ukrainy, w tym działania przeciwko kluczowej postaci w rosyjskiej gospodarce. Putin ogłosił aneksję zaledwie kilka dni po tym, co Zachód nazwał „fałszywymi referendami”.

W piątek prezydent Rosji podpisał na Kremlu kilka dokumentów, które oficjalnie rozpoczęły proces aneksji czterech regionów Ukrainy, co jest wyraźnym naruszeniem prawa międzynarodowego w trakcie inwazji, która rozpoczęła się siedem miesięcy temu.

W odpowiedzi Stany Zjednoczone ogłosiły sankcje w koordynacji z sojusznikami G7.

Urzędnik administracji Bidena powiedział, że Stany Zjednoczone biorą na cel „więcej rosyjskich urzędników rządowych i przywódców, członków ich rodzin oraz rosyjskich i białoruskich urzędników wojskowych, a także sieci zamówień obronnych, w tym międzynarodowych dostawców, którzy wspierają kompleks wojskowo-przemysłowy”.

Posunięcie obejmuje sankcje skarbowe nałożone na kluczowego gracza w utrzymaniu rosyjskiej gospodarki: Elvirę Sakipzadovnę Nabiullinę, ekonomistkę, która od 2013 roku kieruje rosyjskim Bankiem Centralnym.

Jakiś kontekst: Putin spędził lata budując swoją obronę, gromadząc setki milionów rezerw walutowych, poddając znaczną część rosyjskiej bazy przemysłowej pod kontrolę państwa i sprzedając światu ogromne zasoby energetyczne Rosji. Urzędnicy amerykańscy niechętnie przyznają, że Nabiullina wykonała skuteczną robotę, kierując Rosją w tej początkowej fazie sankcji, podobnie jak zrobiła to w 2014 r. po tym, jak aneksja Krymu doprowadziła do łagodniejszej rundy sankcji amerykańskich.

Tym razem Nabiullina sprytnie podniosła stopy procentowe, narzuciła kontrolę kapitału i szukała luk i rozwiązań, aby ustabilizować nękaną gospodarkę.

„Dobry bank centralny może zrobić rzeczy, aby wzmocnić walutę”, powiedział na początku tego roku wysoki rangą urzędnik USA. „Mają bardzo dobrego bankiera centralnego. Wiedzieliśmy o tym wtedy i wiemy o tym teraz”.

READ  Stany Zjednoczone mogą sprzymierzyć się z talibami

Wśród urzędników administracji Bidena Nabiullina jest postrzegana jako być może najskuteczniejszy ze wszystkich starszych arcybiskupów Putina.

Stany Zjednoczone nakładają również sankcje na członków rodzin członków rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, ograniczenia wizowe na Ushur Sog Mongush za łamanie praw człowieka oraz sankcje na 14 międzynarodowych dostawców rosyjskich wojskowych łańcuchów dostaw. Ponadto urzędnicy poinformowali, że do listy podmiotów komercyjnych zajmujących się kontrolą eksportu doda 57 podmiotów.