- autor, Sformułowanie*
- Rola, Wiadomości ze świata BBC
Władimir Putin właśnie zapewnił sobie piątą kadencję, która pozwoli mu przewodzić Rosji do 2030 roku i uczyni go osobą, która przewodzi krajowi najdłużej od czasów Katarzyny Wielkiej, wyprzedzając radzieckiego przywódcę Józefa Stalina.
W niedzielnych wyborach Putin zdobył 87% głosów, przewyższając poprzedni rekord uzyskany w ostatnich wyborach, wynoszący 76,7%. Prezydent Rosji nie spotkał się jednak z żadnym wiarygodnym kandydatem opozycji, gdyż Kreml ściśle kontroluje system polityczny, media i wybory.
Wysocy rangą przywódcy Zachodu stwierdzili, że wybory nie były ani wolne, ani uczciwe.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał Putina „głupcem”. „Dyktator” „Odurzony władzą”. Ze strony Białego Domu podkreślili, że wybory „nie były wyraźnie wolne i uczciwe, biorąc pod uwagę, że Putin więził swoich przeciwników politycznych i uniemożliwiał innym wystąpienie przeciwko niemu”.
Jednak w Chinach Ministerstwo Spraw Zagranicznych pogratulowało Putinowi zwycięstwa i wyraziło przekonanie, że „pod strategicznym przewodnictwem prezydenta Xi Jinpinga i prezydenta Putina stosunki Chiny-Rosja będą nadal się rozwijać”.
Jakie są klucze do zwycięstwa rosyjskiego prezydenta?
1. Wojna na Ukrainie i ożywienie gospodarki
Wojna na Ukrainie, która odizolowała Rosję od krajów Zachodu i zmusiła kraj do reorganizacji gospodarki, zaostrzenia oblężenia przeciwników i wzmocnienia machiny propagandowej, jest niewątpliwie jednym z czynników wyróżniających wybory.
Sprzeciw wobec wojny został uciszony, brak kandydatów na kartach do głosowania i brak możliwości otwartego wyrażania nastrojów antywojennych.
Ale Putin również wykorzystał wojnę na swoją korzyść. Ekaterina Shulman, rosyjska politolog mieszkająca w Berlinie, wyjaśnia BBC.
„Na początku miał bardziej przypominać model krymski, ale najwyraźniej nie był krótki ani bezkrwawy i wpłynął na sposób, w jaki Rosjanie postrzegali siebie, świat zewnętrzny i swojego przywódcę” – mówi.
Po pierwszych miesiącach wojny, podczas których wielu Rosjan przeżyło swego rodzaju „miesiąc miodowy” wokół flagi, „kiedy we wrześniu 2022 roku doszło do ogromnej mobilizacji, niepokój znacznie wzrósł, ludzie bardzo się bali, a poparcie dla wojny zmalało” – Rosja mówi. Politolog.
To wtedy Putin zmienił narrację na temat wojny: „To już nie jest wojna z Ukrainą, ale wojna z Zachodem„To sprawia, że wielu Rosjan czuje się dumnych, że armia nie tylko atakuje mały kraj, ale walczy ze znacznie większym przeciwnikiem” – powiedział Andriej Sołdatow, rosyjski dziennikarz, który od czasu przymusowej ucieczki w 2020 r. mieszka na emigracji w Londynie .
Konfrontacja ta jest konsekwentna w przemówieniach prezydenta Rosji, w których często grozi on Zachodowi i krajom NATO, ostrzegając przed wysyłaniem sił na Ukrainę.
Sudatow twierdzi, że narracja Kremla, który postrzega NATO jako to, które zagraża Rosji i atakuje jej granice, odbiła się szerokim echem wśród społeczeństwa.
Co więcej, zdaniem rosyjskiego dziennikarza, Zachód nie poczynił wystarczających wysiłków, aby wyjaśnić światu znaczenie wojny na Ukrainie. „Ludzie na przykład w Afryce czy Ameryce Południowej nie rozumieją, dlaczego powinno ich to obchodzić, i to jest luka, którą Putin wykorzystał” – mówi.
Ale dodatkowo wojna miała nieprzewidziane konsekwencje, na których skorzystał rosyjski prezydent.
Pomimo bezprecedensowych sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę, Kraj zaskoczył wielu ekonomistów, stając się najszybciej rozwijającą się gospodarką w Europie.
Korespondent BBC ds. gospodarczych w Rosji, Aleksiej Kałmykow, mówi: „W tych okolicznościach gospodarka jest w dobrej kondycji, a Putin zyskał popularność, ponieważ po raz kolejny prezentuje się jako ktoś, kto rzucił wyzwanie Zachodowi w jego poważnym ataku na Rosję”. Rosyjska gospodarka.” .
Zamiast kurczyć się, jak wielu oczekiwało, rosyjska gospodarka według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego wzrosła o 2,6%, pomimo zachodnich sankcji, które obejmują zamrożenie aktywów o wartości 300 miliardów dolarów.
Rzecz w tym, że sankcje nie są stosowane na całym świecie. Umożliwia to Rosji swobodny handel z takimi krajami jak Chiny, Indie i Brazylia, pomagając jednocześnie swoim sąsiadom, w tym Kazachstanowi i Armenii, ominąć zachodnie sankcje.
„Rosja to ogromna gospodarka” – mówi Kałmykow. „Powalenie jej na kolana zajmie dziesięciolecia powszechnych sankcji i złego zarządzania, a to nie dzieje się teraz”.
„Rosja zarabia na eksporcie podstawowych towarów i w zasadzie może sprzedawać, co chce” – wyjaśnia Kałmykow. „Sankcje naftowe mają charakter dekoracyjnyGłówny nabywca Rosji, Unia Europejska, w ogóle nie nakłada sankcji na gaz ziemny, zboża i paliwo nuklearne.
Shulman wyjaśnia, że chociaż produkty kosztują „czterokrotnie więcej” niż wcześniej, są łatwo dostępne, co jej zdaniem jest jeszcze ważniejsze. „Rosjanie są przyzwyczajeni do wysokich cen. Naszym głównym narodowym strachem nie jest inflacja, ale deficyty. Brak produktów na półkach to najnowszy sowiecki terror”.
Kałmykow zgadza się z tym: „Wszystko zależy od perspektywy i machina propagandowa Putina doskonale potrafi sobie z tym poradzić”.
2. Przeciwnicy są zdyskwalifikowani, na wygnaniu lub martwi
„Putin wie, jak stłumić wszelkiego rodzaju kontrowersje polityczne w kraju” – wyjaśnia Soldatow. „A ponieważ jest w tym tak dobry, bardzo dobrze radzi sobie także z eliminowaniem swoich przeciwników politycznych” – dodaje.
W wyborach w 2024 r. mogło startować jedynie trzech innych kandydatów i żaden z nich nie okazał się prawdziwym wyzwaniem dla Putina. Wszyscy wyrazili swoje głośne poparcie zarówno dla prezydenta, jak i wojny na Ukrainie.
Prawdziwe zagrożenia polityczne dla Putina były więzione, zabijane lub izolowane Tak czy inaczej Kreml zaprzecza jakiemukolwiek zaangażowaniu.
Zaledwie miesiąc przed otwarciem lokali wyborczych Aleksiej Nawalny, zagorzały przeciwnik Putina, zmarł w wieku 47 lat w kolonii karnej położonej za kołem podbiegunowym. Odsiadywał długi wyrok więzienia pod zarzutem oszustwa, obrazy sądu i ekstremizmu – zarzutów, które zdaniem organizacji praw człowieka były motywowane politycznie.
„Putin gardzi opozycją” – mówi Sołdatow. „Jego reakcją, gdy ginie ktoś ważny politycznie, jest stwierdzenie, że jest „nieistotny” i wskazanie na jego szerokie poparcie i powiedzenie: „Dlaczego mam go zabić?” Kreml jest bardzo dobry w wymyślaniu takich wymówek”.
Zginęło wielu rywali Putina, od polityków po dziennikarzy.
W zeszłym roku przywódca prywatnej grupy najemników Wagnera Jewgienij Prigożin zginął w katastrofie lotniczej zaledwie kilka miesięcy po próbie buntu. W 2015 roku na moście w pobliżu Kremla zastrzelono uparty polityk i krytyk Borys Niemcow, a w 2006 roku w Moskwie znaleziono zastrzeloną dziennikarkę Annę Politkowską, bardzo krytyczną wobec wojny w Czeczenii.
„To bardzo przerażające żyć w kraju, w którym zabija się i więzi dziennikarzy, polityków i aktywistów” – mówi Soldatov. „Z psychologicznego punktu widzenia jest to bardzo niewygodne, dlatego zwykli ludzie są skłonni wierzyć narracji Kremla nie dlatego, że w nią wierzymy, ale dlatego, że chcemy znaleźć sposób, aby z tym żyć”.
Putina też Próbował kontrolować indywidualną opozycję w społeczeństwie. Od 2022 roku, po inwazji na Ukrainę, Kreml wprowadził nowe ustawy cenzurujące tłumiące stanowiska antyrządowe, a nowe przestępstwa, takie jak „zniesławienie rosyjskiego wojska”, zagrożone są karą do pięciu lat więzienia. Prezydent podkreślił, że protesty, które miały miejsce podczas tych wyborów, „nie przyniosły skutku”, a wszelkie „przestępstwa” będą karane po głosowaniu.
Soldatow mówi, że obawy Putina skupiają się nie tyle na tym, co mogą powiedzieć międzynarodowe media, ile raczej na tym, czego zwykli obywatele mogą być świadkami na ulicach, publikować w mediach społecznościowych i udostępniać je milionom ludzi.
Biorąc pod uwagę tę słabość, Putin „uważa, że musi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby stłumić wszelkiego rodzaju opozycję, ponieważ następna rewolucja może rozpocząć się od protestu dwóch lub trzech dziewcząt na ulicy” – zauważa dziennikarz.
3. Koncentracja władzy w osobowości Putina
Pomimo międzynarodowej krytyki wyborów, które zachodnie rządy określiły jako „farsę”, ogromna przewaga, jaką zwyciężył prezydent w Rosji, pozwala Kremlowi wewnętrznie „powiedzieć, że cały naród zjednoczył się wokół Władimira Putina i że prezydent „ pełne poparcie swoich ludzi” – analizuje redaktor BBC w Rosji, Steve Rosenberg.
A to 87% głosów tylko na niego pozwala.”Twierdzą, że ma on mandat społeczny dotyczący swojej wojny na Ukrainie i kierunku, w jakim prowadzi Rosję„, zdaniem Rosenberga, ale stanowi to także jasny sygnał dla rosyjskiej elity politycznej: „Proszę zwrócić uwagę, że władzę sprawuje nadal tylko jeden człowiek i w najbliższej perspektywie to się nie zmieni”.
Czy to dzięki propagandzie, czy nie, Putin cieszy się ogromnym poparciem wśród wielu Rosjan, dla których ta postać siłacza jest tym, czego kraj potrzebuje, zwłaszcza w czasie wojny.
Przez ponad dwie dekady przewodzenia Rosji Putin nie pozwolił, aby wyłonili się rywale, którzy mogliby go przyćmić, a jego osobowość jest wszechobecna w kraju.
Ale wybory pokazały także pewne oznaki słabości.
Chociaż ostatecznie nie pozwolono mu kandydować, antywojenny opozycjonista Borys Nadieżdin zebrał pod swoją kandydaturą ponad 100 000 podpisów. Ten Nastroje antywojenne mogą utrudniać rekrutację nowych żołnierzyKimberly Martin, ekspert ds. Rosji i bezpieczeństwa międzynarodowego w Barnard College na Uniwersytecie Columbia, powiedziała BBC Mundo.
Analitycy ostrzegają, że gospodarka wojenna, wraz z jej ogromnym wzrostem wydatków na cele wojskowe, jest również trudna do utrzymania w dłuższej perspektywie.
Ponadto tysiące ludzi ustawiło się w południe w lokalach wyborczych w ramach protestu, zgodnie z prośbą wdowy po Aleksieju Nawalnym i pomimo ścisłego nadzoru policji.
Tłumy, które wyszły, aby uczcić pamięć dysydenta po jego śmierci w Więzieniu Arktycznym, pokazały także, że mimo represji są tłumy obywateli, którzy są gotowi protestować.
Ale Putin, dzięki reformie konstytucyjnej zatwierdzonej w 2020 roku po referendum, może służyć co najmniej dwie dodatkowe sześcioletnie kadencje i sprawować urząd prezydenta do 2036 roku, kiedy będzie miał 83 lata.
Dla Shulmana odejście Putina na emeryturę nie wydaje się możliwe. Ale rosyjski system „starzeje się” i „jest kierowany przez kogoś, kto nie jest coraz młodszy, silniejszy i bardziej odporny” – analizuje rosyjski politolog.
Konkluduje, że w ten sposób „cała stabilność skupia się w jednej osobie”, która „nie może żyć wiecznie”.
*Na podstawie raportu Harriet Orrell.
I pamiętaj, możesz otrzymywać powiadomienia. Pobierz i aktywuj najnowszą wersję naszej aplikacji, aby nie przegapić naszych najlepszych treści.
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom