4 grudnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Przyjazne oblicze Polski na granicy z Białorusią

Są po drugiej stronie medalu, przyjaznej twarzy Polski w obliczu napływu nielegalnych imigrantów, którzy wcześniej podróżowali na Białoruś. Zespół polskich wolontariuszy zajmuje się udzielaniem pomocy migrantom ukrywającym się w dżungli, zapewniając im opiekę medyczną i ciepłą odzież przed nadejściem zimy. Gdy wojsko wzmacnia swoją obecność, aby zapobiegać nielegalnym imigrantom z sąsiednich krajów, członkowie Grupo de Fronteras pomagają:

– wyjaśnia działaczka Marysia Złonkiewicz: „Bardzo ważne jest okazywanie im solidarności, dawanie im ludzkiego ciepła, dawanie im odczuć, że nie są sami.

Remiza Michajłowa stała się swoistym magazynem pomocy udzielanej przez mieszkańców tego polskiego przygranicznego miasta, choć nie wszyscy są przyjaźnie nastawieni do osadników.

– Niektórzy ludzie chcą pomóc, inni im grożą, ale to są ludzie. Zawsze należy pomagać innym – mówi Kristina Lusevska, sąsiadka z pobliskiego Białegostoku, która przywiozła ubrania.

Straż graniczna odmawia brutalnego traktowania imigrantów

– „Pomagamy im, zabieramy ich do naszego ośrodka (dla uchodźców). Za milion lat nie zrobimy im krzywdy. Zupełnie błędem jest mówić, że zabieramy im karty SIM i bijemy!” – broni młoda wojskowa kobieta się, nie chcąc wypowiadać jej imienia.

Polscy wolontariusze starają się pocieszać swoją obecnością nowo przybyłych, w tym całe rodziny. Kiedyś na Białorusi, po krążących w ich krajach plotkach oskarżających UE o wykorzystywanie polityki emigracyjnej jako broni przeciwko sankcjom, wielu zwiedziono, że mogą bez problemu wejść do UE.

READ  Kryzys sądownictwa wpływa na stabilność polityczną i gospodarczą Polski