24 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Przygotowuje obywateli Polski do wojny poprzez szkolenia i budowę schronów

Przygotowuje obywateli Polski do wojny poprzez szkolenia i budowę schronów

Polski rząd uruchomił program ochrony ludności cywilnej podczas wojny, obejmujący budowę setek podziemnych schronów, renowację istniejących i zapewnienie cywilom szkolenia wojskowego.

Dopełnieniem tej inicjatywy będzie wdrożenie ustawy o obronie cywilnej, która poprawi gotowość sił obronnych w warunkach wojny oraz w koordynacji z wojskiem zapewni cywilom, którzy sobie tego życzą, szkolenie wojskowe i kursy przetrwania.

Po wybuchu wojny rosyjskiej na Ukrainie władze polskie przygotowały raport dotyczący zakwaterowania ludności cywilnej na terenie kraju w czasie wojny.

Naprawa schronów

Wynik jest alarmujący: uważa się, że około 62 tys. punktów zapewnia jakąś formę ochrony, która wystarczyłaby maksymalnie dla 1,3 mln osób, czyli zaledwie 3% populacji Polski.

Ponadto wiele z tych budynków jest opuszczonych bez prądu i bieżącej wody, a w niektórych przypadkach są to proste podziemne parkingi, które nie były używane przez długi czas.

Według części ekspertów sytuacja jest zła, ale nie krytyczna, a ze względu na małą liczbę schronów przepisy są bardzo rygorystyczne i pod uwagę brane są tylko odpowiednie budynki w bardzo dobrym stanie.

Król Danii Fryderyk X.

Marcin Bielecki / EFE

„Większość ludzi ma mniej więcej plan działania na czas wojny: albo udać się do miasta, w którym mają rodzinę, albo udać się do miejsca, które już znają, na przykład do garażu lub budynku na obrzeżach miasta” – mówi Army Topics. Szymon Warzycha jest ekspertem i autorem kilku książek z zakresu logistyki wojskowej.

Urząd Miasta Warszawy ogłosił inwestycję o wartości około 30 milionów euro w renowację starych bunkrów i budowę sieci schronów na terenie całego miasta.

Oświadczenie nadeszło kilka tygodni po tym, jak generał armii stwierdził, że stacje w sieci tuneli będą mało przydatne, ponieważ są zbudowane tak płytko.

READ  Abascal wierzy w siły, które pojawiły się we Włoszech, Polsce czy na Węgrzech, by „uratować Europę”.

Zbieraj wodę i jedzenie

Prezydent stolicy Raffael Drzaszkowski oznajmił kilka dni temu, że choć nie spodziewa się najgorszego, miasto powinno być przygotowane na każdą ewentualność. Podkreślił np., że bez zaangażowania całej społeczności Ukraina nie przetrwałaby pierwszych tygodni rosyjskiej inwazji.

Każdy mieszkaniec Polski może skorzystać z aplikacji na telefon komórkowy opracowanej przez polski rząd, aby dowiedzieć się, gdzie powinni się udać w celu uzyskania ochrony w czasie wojny, w zależności od ich lokalizacji lub lokalizacji. Miejscami przeznaczonymi na przyjmowanie obywateli są m.in. urzędy, szkoły, obiekty sportowe, garaże podziemne, a nawet muzea.

Na liście znajdują się schrony z czasów zimnej wojny, położone kilka pięter w głębi krakowskiej dzielnicy Nowa Huda (na południu), gdzie nadal wiszą maski ochronne przed bronią chemiczną.

Jakby tego było mało, w kwietniu 2022 roku do polskiego społeczeństwa trafiła 36-stronicowa ulotka z hasłem „Bądź przygotowany!” Zatytułowany Zagraniczna agresja wojskowa zawiera instrukcje dotyczące reagowania w przypadku nalotów lub nalotów. Katastrofa nuklearna.

„Jeśli widzisz żołnierzy, którzy nie wyglądają na członków polskiej armii lub jej sojuszników, zachowaj spokój i jak najdalej od nich, unikaj patrzenia na nich lub na ich pojazdy, robienia zdjęć lub wdawania się w kłótnie z funkcjonariuszami wojskowymi, „ – głosi dokument. czyta Broszura ostrzega również przed umieszczaniem jakichkolwiek symboli na odzieży, poruszaniem się nocą po ulicach i autostradach oraz wychodzeniem z domu.

Wreszcie, jeśli istnieje ryzyko niedoborów wody i żywności, a jeśli one wystąpią, najlepiej przyjmować żywność wyłącznie od zaufanych osób, organizacji humanitarnych lub agencji rządowych.


Czytaj więcej

Beatrice Navarro

Ukraińscy żołnierze 126. Oddzielnych Sił Obrony Terytorialnej strzelają z haubicy T-30 do żołnierzy rosyjskich na linii frontu w obwodzie chersońskim na Ukrainie 12 marca 2024 r. w trakcie ofensywy Rosji na Ukrainę.  Radio Wolna Europa/Radio Liberty/Serhi za pośrednictwem REUTERS