26 maja, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Przygotowanie do tenisa: Jak wrócić do treningu po zarażeniu wirusem

Nawet jeśli masz niewiele objawów z powodu koronawirusa, nie powinieneś wracać do ćwiczeń bez wcześniejszego wykonania testu wysiłku. Tutaj mówimy.

Przed Covidem Laura kilka razy w tygodniu biegała co najmniej 5 km. Po chorobie, która minęła bez wielu objawów, bieg przez ulicę zapierał jej dech w piersiach.

Jedną z konsekwencji choroby Covida jest utrata siły mięśni oddechowych, „zmęczenie”, które powoduje, że wchłaniamy mniej tlenu i stajemy się bardziej zmęczeni.

„Nigdy nie powinniśmy wierzyć, że możesz kontynuować ćwiczenia, które wykonałeś” przed infekcją koronawirusem, mówi fizjoterapeuta Antonio Canetti Avellaneda.

Może Cię zainteresować: Długa epidemia: to są konsekwencje wirusa

Właśnie dlatego jesteśmy nieco siedzący tryb życia lub lubimy ćwiczyć, po tym, jak czujemy, że powrót do aktywności fizycznej powinien następować stopniowo i zawsze mierzyć nasz tlen i tętno, wyjaśnia akademicki Chilango na licencjacie z fizjoterapii w UNAM School of Medicine.

Przed rozpoczęciem…

Przed każdym ćwiczeniem należy obliczyć maksymalne tętno, które zależy od Twojego wieku.

Fizjoterapeuta wyjaśnia, że ​​istnieje wzór zwany Tanaka: 208 – (0,7 x wiek) = tętno maksymalne. Używając tej formuły, maksymalna częstotliwość powtórzeń 30-latka wynosi 187 uderzeń na minutę.

Ale to nie znaczy, że masz serce do tego momentu. Zaleca się, aby tętno nie przekraczało 60-70%. Podczas gdy tlen nigdy nie powinien spaść poniżej 90.

Przeczytaj: Jak długo Covid może pozostać w powietrzu? Więc możesz się zarazić

Pierwsze ćwiczenia, które musimy wykonać, to wzmocnienie mięśni stanowiących podstawę płuc poprzez oddychanie przeponowe, co pomaga wzmocnić mięśnie pod żebrami.

„Początkowe leczenie wszystkich pacjentów po Covid polega na ponownym nawilżeniu mięśni oddechowych przed kondycjonowaniem nóg lub całego ciała” – mówi Canetti.

Oto niektóre z tych ćwiczeń:

Chodzenie: pierwsze ćwiczenie

Test wysiłkowy jest pierwszym krokiem do powrotu do aktywności, ponieważ powie nam, ile aktywności organizm może tolerować bez zmiany parametrów życiowych.

Możesz wykonać to ćwiczenie w domu. Ale uważaj, nie rób tego na bieżni, ponieważ bieżnia zmienia prędkość chodzenia i wielkość twoich kroków.

Powinniśmy iść 6 minut z normalną prędkością z pulsoksymetrem umieszczonym na palcu wskazującym obu dłoni. Ktoś inny będzie rejestrował co minutę.

Krok po kroku: Co powinieneś zrobić, jeśli udasz się do IMSS w poszukiwaniu objawów koronawirusa?

Jeśli saturacja zaczyna spadać, a tętno wzrasta lub czujesz się bardzo zmęczony i masz brak tchu, powinieneś przestać.

Antonio Canet wyjaśnia, że ​​właśnie w tym momencie należy skonsultować się z fizjoterapeutą, aby ustalić, jakie ćwiczenia należy wykonać.

Niemniej jednak daje nam szereg wskazówek, jak wrócić do życia sportowego – lub przynajmniej mniej letargu – które przejął wirus.

Dostają warunek… znowu

Jeśli jesteś dobrze nasycony w teście wysiłkowym, ale czujesz się zmęczony po 4 minutach, oznacza to, że potrzebujesz ćwiczeń kondycyjnych, mówi Kanette Avellaneda.

„Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie żywe istoty mają zdolność dostosowywania naszych ciał do wykonywania powtarzalnych czynności lub ćwiczeń, a aby organizm zaczął się do tego przyzwyczajać, adaptacja zajmuje około trzech do sześciu tygodni” – mówi naukowiec.

Możesz chodzić w ciągu tych czterech minut, które przetrwałeś i stopniowo wzrastałeś. W następnym tygodniu kolejna minuta i tak dalej. Aby powiedzieć, że jesteśmy w dobrej kondycji fizycznej, musimy być w stanie chodzić przez 20 minut bez zmęczenia.

Przeczytaj więcej o: Czy zostałeś zarażony wirusem Corona? Poradniki ćwiczeń, które mogą Ci pomóc

Po tym czasie możemy zacząć biegać, ale lekko, przez 3 do 5 minut i monitorować częstotliwość i tlen. Jeśli widzimy, że znaki są dobre, zwiększ minuty.

Innym ćwiczeniem jest rozpoczęcie od lekkiego podniesienia, nosząc ćwierć funta do kostki, a co tydzień, tak jak w przypadku chodzenia, dodajesz trochę więcej wagi.

Fizjoterapeuta Antonio Canet dodaje, że najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, jakie ćwiczenia pomogą Ci odzyskać kondycję fizyczną, jest skontaktowanie się z profesjonalistą.

UNAM ma linię telefoniczną 5228-9917 wew. 2319, pod którą możesz zadzwonić i zostaniesz skierowany do fizjoterapeuty.

Możesz również odwiedzić https://fisioterapia.facmed.unam.mx/ Aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

READ  Zagadka wizualna: Gdzie jest zegar w kuchni?