18 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Przyczyny upadku bliźniaczych wież po ataku terrorystycznym

ten 11 września 2001 Dwa samoloty Boeing 767 zderzyły się z Twin Towers, które na 110 piętrach są najwyższymi budynkami w Nowym Jorku.

Pierwszy samolot uderzył w Wieżę Północną o 8:45. Budynek płonął przez 102 minuty, a następnie zawalił się o 10:28. 11 sekund.

Osiemnaście minut po pierwszym wypadku, o godzinie 9:03, drugi samolot uderzył w południową wieżę. Wieżowiec wytrzymał ogień przez 56 minut, a następnie o 9:59 zawalił się 9 sekund.

„Po zdumiewającym odgłosie zawalania się budynku wszystko zmieniło się w ciągu kilku sekund ciemniejszy niż nocBrak dźwięku i nie mogłem oddychać” – wspomina Bruno Dillinger, ocalały, który pracował na 47. piętrze Wieży Północnej.

„Byłem przekonany, że umarł, ponieważ mózg nie może przetworzyć czegoś takiego” – mówi Dillinger w swoim zeznaniu, które podzielił się w 9/11 Memorial and Museum w Nowym Jorku.

BBC

równowaga była Dwa tysiące 606 zabitych.

Przeczytaj także: „Samolot uderzył w wieżę i na zawsze zmienił nasze życie”: 20 lat po atakach z 11 września w USA, które rozpętały wojnę w Afganistanie

Bliźniacze wieże

GT

Wieże przetrwały kilka minut, zanim się zawaliły.

Dlaczego wieże upadły?

„Przyjętą odpowiedzią przez wszystkich poważnych ludzi jest to, że wieże zawaliły się, ponieważ zostały uderzone”. Atak terrorystycznyInżynier budownictwa Eduardo Cosel, emerytowany profesor z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska w Massachusetts Institute of Technology (MIT), powiedział BBC Mundo.

Bezpośrednio po atakach Kossel był liderem serii badań i publikacji, w których eksperci MIT analizowali przyczyny osuwisk z punktu widzenia strukturalny, z Inżynierszedłem i architektoniczny.

Odpowiedź Kausela zawiera szereg zjawisk fizyczne i chemiczne Rozpętał katastrofę, której nikt nie mógł sobie wówczas wyobrazić.

śmiertelna kombinacja

Badania MIT opublikowane w 2002 roku, zbiec się W dużej mierze w związku z ustaleniami raportu, że rząd USA zlecił Krajowemu Instytutowi Standardów i Technologii (NIST, jego angielski akronim) ustalenie przyczyn upadku wież, jego ostateczna wersja została opublikowana w 2008 roku.

Przeczytaj także: Jak „mózgu 11 września” uciekł z FBI w latach 90.

Bliźniacze wieże

GT

W 2001 roku Twin Towers były najwyższymi budynkami w Nowym Jorku.

MIT i National Institute of Standards and Technology (NIST) doszły do ​​wniosku, że wieże zawaliły się głównie z powodu połączenia dwóch czynników:

• Ten poważne uszkodzenia strukturalne To spowodowało, że samoloty rozbiły się o każdy budynek

• Seria pożary rozłożone na kilku piętrach

„Gdyby nie było pożaru, budynki by się nie zawaliły” – mówi Kossel.

„A gdyby był tylko pożar, bez uszkodzeń konstrukcyjnych, też by się nie zawalił”.

„Wieże napotkały duży opór”, mówi inżynier.

Raport NIST ze swojej strony stwierdza, że ​​istnieją oficjalne dokumenty wskazujące, że wieże zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać uderzenie Boeinga 707, który był największym komercyjnym samolotem istniejącym w czasie jego projektowania.

Bliźniacze wieże

GT

Wieże zamieniły się w ruiny.

Jednak naukowcy z Narodowego Instytutu Standardów i Technologii (NIST) ostrzegają, że Nie znaleziono żadnych informacji w sprawie kryteriów i metod zastosowanych w celu dojścia do tego wniosku.

Jasne jest, że efekt i ogień powstały razem niespodzianka kończąca się: upadek dwóch wież.

Jak zbudowano wieże?

ten Bliźniacze wieże Był to standardowy projekt w lata sześćdziesiąte, kiedy został zbudowany.

Każdy budynek miał pionowy rdzeń stal i betonKtóry obejmuje windy i schody.

Każde piętro składało się z serii promienie ze stali (poziomo), która zaczyna się od tego rdzenia i łączy się z nim kolumny Solidna (pionowa) do formowania ścian zewnętrznych budynku.

Belki nośne rozkładały ciężar każdej kondygnacji w kierunku słupów, podczas gdy każda kondygnacja z kolei służyła jako rozpórka boczna zapobiegająca skręcaniu się słupów, co jest znane w inżynierii lądowej jako skręcenie.

Bliźniacze wieże

GT

Wieże posiadały centralną kolumnę, z której wychodziły belki połączone z zewnętrznymi kolumnami.

Konstrukcja stalowa została całkowicie pokryta betonem, który służył jako ochraniacz belek i słupów na wypadek pożaru.

Belki i kolumny przykryto cienką powłoką warstwa uszczelniająca Trudnopalny.

Uderzenie, ogień i powietrze

W obie wieże uderzyły różne modele Boeingów 767, większe niż Boeingi 707.

Efekt, według raportu NIST, „Była poważnie uszkodzona”.Słupy i oddzielenie izolacji przeciwpożarowej obejmującej szkielet belek i słupów stalowych.

„Wibracje spowodowane wstrząsem spowodowały pęknięcie ognioodpornej warstwy stali, dzięki czemu belki są bardziej pod ostrzałemKausel wyjaśnia.

W ten sposób uszkodzenia konstrukcji ustąpiły miejsca pożarowi, który z kolei spowodował dalsze uszkodzenia konstrukcji.

Bliźniacze wieże

GT

Podczas ognistej kuli, która miała miejsce podczas zderzenia samolotów, spaliło się dużo paliwa.

Gdy to się działo, temperatury dochodzące do 1000 stopni Celsjusza spowodowały, że szyby w oknach rozszerzały się i pękały, wnosząc powietrze, które służyło jako jedzenie w ogniu.

Ogień odżywia się powietrzem i dlatego Grzyb– mówi Kausel.

„Latające bomby”

Oficjalne dane szacują, że każdy samolot przewoził około 10 000 galonów paliwa (ponad 37 850 litrów).

„Byli latającymi bombami” – mówi Kossel.

Znaczna część tego paliwa została spalona podczas kula ognia Które uformowało się w momencie uderzenia, ale na dolne kondygnacje wież było też dużo paliwa.

To spowodowało, że ogień rozszerzył się i stworzył wiele z nich testamenty zapalny Co pozwoliło mu iść naprzód.

Bliźniacze wieże

GT

Pożar spowodował rozległe uszkodzenia kolumn wieży.

Ten ogromny pożar miał dwa główne skutki, wyjaśnia inżynier z MIT.

Po pierwsze, spowodowało to intensywne ciepło Dilataran Belki i panele na każdą kondygnację. To spowodowało, że panele oddzieliły się od belek.

Oprócz rozszerzania pakietów również Płatny kolumny na zewnątrz.

Ale potem był drugi efekt.

Ogień zaczął rozmiękczać stal belek i obracać je ciągliwy.

To sprawiło, że to, co wcześniej było solidnymi konstrukcjami, teraz wygląda jak liny, które zaczęły naciskać, gdy się zakrzywiały Dla mnie Kolumny, do których są przymocowane.

„to było śmiertelne – śmiertelne dla konstelacji”, mówi Kausel.

Zawalić się

W tym momencie wszystkie komponenty były na swoim miejscu, aby spowodować awarię.

Bliźniacze wieże

GT

Ciepło ognia poszerzyło belki, które z kolei napędzały kolumny.

Kolumny nie są już całkowicie pionowe, ponieważ belki najpierw je wypychały, a potem wciągały i tak dalej Zaczęli się garbić.

Tak więc, zgodnie z raportem National Institute of Standards and Technology (NIST), wały zaczęły się zapadać przez wygięcie łuku, podczas gdy przymocowane do nich belki ciągnęły je do wewnątrz.

Tymczasem analiza Kausela dodaje, że w niektórych przypadkach belki tak mocno ciągnęły wały, że… rozwalić śruby które zostały przymocowane do kolumn, co spowodowało zawalenie się tych podłóg, a gruz dodał ciężar do niższych pięter.

wyprodukuj to Dodatkowe ciśnienie Pojemność kolumn jest już słaba.

Rezultatem był upadek kaskadowe.

Bliźniacze wieże

GT

Ściany runęły „jak ktoś obierający banana”.

Kiedy budynek zaczął spadać swobodnie, wyjaśnia Kausel, zawalenie stopniowo wypychało powietrze między piętrami, powodując upadek. silny wiatr w kierunku oceanu.

To otoczyło lawinę chmurą kurzu i zawaliło zewnętrzne ściany na zewnątrz, Jak obieranie bananamówi ekspert.

Oba budynki zniknęły w ciągu kilku sekund, ale ogień w ruinach nadal płonął 100 dni.

Dwadzieścia lat później… został zwolniony przerażenie i ból Te, które spowodowały ataki, jeszcze się nie ujawniły.


Możesz teraz otrzymywać powiadomienia od BBC Mundo. Pobierz i aktywuj nową wersję naszej aplikacji, aby nie przegapić naszych najlepszych treści

READ  Znaleźli rybę, która zwiastuje klęski żywiołowe