4 października, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Przez 12 kolejnych miesięcy planeta doświadczała niespotykanych dotąd upałów

Przez 12 kolejnych miesięcy planeta doświadczała niespotykanych dotąd upałów

(CNN) — Według nowych danych Copernicus, unijnej usługi monitorowania klimatu, planeta właśnie osiągnęła nowy „szokujący” kamień milowy: przez 12 miesięcy bezprecedensowych upałów.

Według danych programu Copernicus wszystkie miesiące od czerwca 2023 r. do maja 2024 r. były najgorętszymi w historii.

Dyrektor programu Copernicus Carlo Bontempo, który ostrzegł, że najgorsze może nadejść, powiedział, że 12-miesięczna fala upałów była „szokująca, ale nie zaskakująca”, biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka. Jeśli drastycznie nie zmniejszy się zanieczyszczenie paliwami kopalnymi powodującymi ocieplenie planety, „ten ciąg cieplejszych miesięcy zostanie zapamiętany jako stosunkowo chłodny” – powiedział.

Kopernik wydał swoje oświadczenia tego samego dnia, w którym Sekretarz Generalny ONZ António Guterres wygłosił w Nowym Jorku żarliwe przemówienie na temat zmian klimatycznych, w którym określił przedsiębiorstwa zajmujące się paliwami kopalnymi jako „ojców chrzestnych chaosu klimatycznego” i po raz pierwszy wyraźnie nazwał je wzywa wszystkie kraje do zakazania reklamy własnych produktów wykorzystujących paliwa kopalne.

Guterres wezwał światowych przywódców, aby szybko zapanowali nad eskalacją kryzysu klimatycznego, gdyż w przeciwnym razie staną w obliczu niebezpiecznych punktów krytycznych. „Gramy w rosyjską ruletkę z naszą planetą” – powiedział w środę. „Potrzebujemy autostrady terenowej prowadzącej do piekła klimatycznego”.



Ostrzegł, że wraz ze wzrostem temperatury globalne zobowiązania klimatyczne „wiszą na włosku”.

Dane programu Copernicus wykazały, że od lipca 2023 r. każdy miesiąc był o co najmniej 1,5 stopnia cieplejszy niż temperatura przed epoką przemysłową, kiedy ludzie zaczęli spalać ogromne ilości paliw kopalnych powodujących ocieplenie planety.

Średnia globalna temperatura w ciągu ostatnich 12 miesięcy była o 1,63 stopnia Celsjusza wyższa od poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Na mocy porozumienia paryskiego z 2015 r. kraje wyraziły zgodę Ogranicz globalne ocieplenie do 1,5 stopnia powyżej poziomu przedindustrialnego. Chociaż cel ten odnosi się do ocieplenia na przestrzeni dziesięcioleci, a nie jednego miesiąca czy roku, naukowcy twierdzą, że to niepowodzenie jest niepokojącym sygnałem.

READ  Podobnie jak scena Sharon Stone w „Basic Instinct”, zauważyli, że ustawodawca rozpraszał Borisa Johnsona nogami.

„To zwiastun coraz dotkliwszych skutków klimatycznych w przyszłości” – powiedział Richard Allan, profesor ds. klimatu na Uniwersytecie w Reading (Wielka Brytania).

Wiadomość ta pojawia się po tym, jak zachodnie Stany Zjednoczone doświadczą pierwszej jak dotąd fali upałów tego lata, z temperaturami przekraczającymi 37 stopni Celsjusza. Jednak niespotykane dotąd upały pozostawiły już tej wiosny ślad śmierci i zniszczenia na całej planecie.

W Indiach zginęło kilkadziesiąt osób W ostatnich tygodniach, przy temperaturach zbliżających się do 50 stopni Celsjusza; Ekstremalne temperatury w Azji Południowo-Wschodniej spowodowały śmierć, zamknięcie szkół i uschnięcie plonów; Wraz ze wzrostem temperatury w Meksyku wyjece spadały martwe z drzew.



Rosnące temperatury powietrza i oceanów powodują również ulewne deszcze i niszczycielskie burze, takie jak te, które w tym roku nawiedziły między innymi Stany Zjednoczone, Brazylię, Kenię i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Ben Clarke, badacz z Instytutu Grantham w Imperial College w Londynie, powiedział, że niedawne upały stanowią „okno na przyszłość charakteryzującą się ekstremalnymi upałami, które kwestionują granice ludzkiego przetrwania”. „Ważne jest, aby ludzie zrozumieli, że co dziesiąty stopień ocieplenia naraża więcej ludzi na niebezpieczne i potencjalnie śmiertelne upały” – powiedział CNN.

Cysterna napełnia ludzi wodą podczas fali upałów w New Delhi w Indiach, 3 czerwca 2024 r. W upale ludzie czekają w długich kolejkach, mając nadzieję, że napełnią choć jedno wiadro. (Źródło zdjęcia: Raj K Raj/Hindustan Times/Getty Images)

„Ekstremalne zdarzenia przyspieszone przez chaos klimatyczny kumulują się, niszczą życie ludzkie, uderzają w gospodarkę i wpływają na zdrowie” – powiedział Guterres.

Dodał, że ludzkość ma nieproporcjonalny wpływ na świat w porównaniu z meteorytem, ​​który 66 milionów lat temu rozpoczął proces eksterminacji dinozaurów.

„Jeśli chodzi o klimat, nie jesteśmy dinozaurami” – powiedział Guterres. „Jesteśmy meteorem. Nie tylko jesteśmy w niebezpieczeństwie. Jesteśmy niebezpieczeństwem”.

Zalany obszar w dzielnicy Cavalhada po ulewnych deszczach w Porto Alegre w Brazylii, 23 maja 2024 r. (Źródło: Diego Vara/Reuters)

Gorętsza przyszłość

Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach globalne temperatury zaczną spadać poniżej rekordowego poziomu, w miarę słabnięcia El Niño – naturalnego zjawiska klimatycznego, które ma tendencję do zwiększania średniej temperatury planety.

READ  Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka wezwała rząd Neba Bokila do poprawy „godnych ubolewania” warunków w więzieniach w Salwadorze.

Nie będzie to jednak oznaczać końca długoterminowego trendu wzrostu temperatur, ponieważ ludzie w dalszym ciągu spalają paliwa kopalne, które ogrzewają planetę. „Chociaż ta sekwencja rekordowych miesięcy w końcu się skończy, ogólna charakterystyka zmian klimatycznych pozostaje i na horyzoncie nie widać żadnych oznak zmiany tego trendu” – stwierdził Bontempo.

W swoim wystąpieniu Guterres odniósł się także do nowych danych Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), z których wynika, że ​​z około 86% prawdopodobieństwem co najmniej jeden rok między 2024 a 2028 rokiem pobije rekord najdłuższego gorącego roku 2023.

Światowa Organizacja Meteorologiczna oszacowała również, że z około 50% prawdopodobieństwem średnia globalna temperatura w całym pięcioletnim okresie między 2024 a 2028 rokiem przekroczy poziom sprzed epoki przemysłowej o ponad 1,5 stopnia Celsjusza. Przybliżyłoby to świat do przekroczenia długoterminowego limitu 1,5 stopnia, będącego podstawą Porozumienia paryskiego.

Caroline Street w popołudniowy upał w sobotę 25 maja w Houston. (Zdjęcie: John Shapley/Houston Chronicle/Getty Images)

Powiedział, że Guterres zdecydowanie zrzucił winę za kryzys klimatyczny na przedsiębiorstwa zajmujące się paliwami kopalnymi, które „osiągają rekordowe zyski i korzystają z bilionowych dotacji finansowanych przez podatników”.

Dodał, że firmy te przez dziesięciolecia wydały miliardy dolarów, aby „wypaczać prawdę, wprowadzać opinię publiczną w błąd i siać wątpliwości”. Wezwał wszystkie kraje do wprowadzenia zakazu reklamy paliw kopalnych, podobnego do obowiązującego na całym świecie zakazu reklamy innych produktów szkodliwych dla zdrowia ludzkiego, takich jak tytoń.

„Dożyliśmy chwili prawdy” – powiedział, dodając, że bitwa o znalezienie planety nadającej się do zamieszkania zostanie wygrana lub przegrana w tej dekadzie.

Światowi przywódcy wezwali do natychmiastowych działań, w tym głębokiego ograniczenia zanieczyszczeń powodujących ocieplenie planety i natychmiastowego wstrzymania wszelkich nowych projektów węglowych. Wezwał bogate kraje, aby zobowiązały się do rezygnacji z węgla do 2030 r., ograniczyły ropę i gaz o 60% do 2035 r. oraz zwiększyły przepływ środków finansowych do krajów najbiedniejszych, najbardziej narażonych na zmiany klimatyczne.

READ  Zełenski podkreślił, że sytuacja na wschodzie Ukrainy jest bardzo trudna

„Nie możemy zaakceptować przyszłości, w której bogaci żyją w klimatyzowanych bańkach, podczas gdy reszta ludzkości cierpi z powodu śmiercionośnego klimatu na terenach niezamieszkanych” – powiedział Guterres.