23 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Przegląd wiadomości na temat wojny Rosji na Ukrainie z 20 kwietnia 2023 r

Przegląd wiadomości na temat wojny Rosji na Ukrainie z 20 kwietnia 2023 r

Szef NATO: Ukraina „zajmuje w NATO miejsce, na jakie zasługuje”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawia podczas wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Kijowie na Ukrainie, czwartek, 20 kwietnia 2023 r. (Zdjęcie: AP Photo/Efrem Lukatsky)

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Ukraina „ma należne jej miejsce w NATO” podczas swojej pierwszej wizyty w tym kraju od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na pełną skalę w lutym 2022 roku.

Stoltenberg powiedział, że rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o „wieloletniej inicjatywie wsparcia”, która pomogłaby Ukrainie przejść od sprzętu i zasad z czasów sowieckich do „standardów NATO”.

Stoltenberg dodał, że „zapewniłoby to pełną interoperacyjność z koalicją”.

NATO jest kluczowym sojusznikiem Ukrainy, odkąd Rosja rozpoczęła inwazję w lutym 2022 r., rozprowadzając pomoc wojskową i wzmacniając obronę Kijowa przed nieustannymi atakami z Moskwy.

Szef NATO powiedział w czwartek, że od lutego zeszłego roku sojusznicy przekazali „ponad 150 miliardów euro (164 miliardów dolarów) wsparcia, w tym 65 miliardów euro (71 miliardów dolarów) na pomoc wojskową”.

„Sojusznicy przemieszczają teraz więcej samolotów, czołgów i pojazdów opancerzonych” – dodał Stoltenberg. „NATO jest z wami dziś, jutro i tak długo, jak będzie trzeba”.

Zełenski powtórzył wezwania Stoltenberga do potwierdzenia stosunków między Ukrainą a NATO, mówiąc, że jego wizyta jest znakiem, że sojusz jest gotowy do rozpoczęcia nowego rozdziału z Kijowem.

„Ukraina jest silna i widzi swoją przyszłość jako całkowite wyzwolenie i wyzwolenie naszej ziemi od rosyjskiego okupanta” – powiedział w czwartek.

„Ta wizyta sekretarza generalnego jest pierwszą od początku wojny totalnej. Traktujemy ją jako znak gotowości sojuszu do otwarcia nowego rozdziału w stosunkach z Ukrainą i podjęcia nowych decyzji”.

Zełenski dodał, że nie ma „obiektywnych przeszkód” w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących zaproszenia Ukrainy do NATO, po tym jak Finlandia przystąpiła do NATO, ponownie zapraszając Kijów do członkostwa.

READ  Kontrowersyjne „nazistowskie” przemówienie premiera Węgier Viktora Orbana wywołało rezygnacje i odrzucenie

„Teraz, gdy większość ludności NATO i większość na Ukrainie popierają przystąpienie do ich sojuszu”.

„Bez tego nie można sobie wyobrazić bezpieczeństwa w regionie północnoatlantyckim”.

Zełenski powiedział dalej, że Ukraina chce wiedzieć, kiedy „będzie w NATO”.

„Potrzebujemy czegoś więcej niż tego rodzaju relacji, które mamy teraz” – powiedział Zełenski. „Będziemy w ich sojuszu i wierzymy, że jest to gwarancja bezpieczeństwa Ukrainy i namacalna gwarancja”.

„Ale podczas gdy czekamy na dołączenie, a nie jesteśmy członkami, chcemy mieć bardzo konkretne gwarancje bezpieczeństwa zatwierdzone w Wilnie, jeśli będzie taka możliwość, będziemy gotowi po naszej stronie”.

Victoria Butenko i Zahid Mahmoud z CNN przyczynili się do powstania tego artykułu.