20 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prima Aprilis: jakie są jego początki i jak Europejczycy je obchodzą?

Prima Aprilis: jakie są jego początki i jak Europejczycy je obchodzą?

Chociaż Hiszpania przypada na grudzień, co roku 1 kwietnia obchodzony jest w wielu krajach jako Prima Aprilis. Skąd to pochodzi?

Reklama

Choć w Hiszpanii jest to 28 grudnia, co roku w wielu krajach 1 kwietnia obchodzony jest jako Prima Aprilis.. Znany z tego, że daje ludziom swobodę robienia psikusów swoim partnerom, przyjaciołom, rodzinie i niemal każdemu, ten dzień jest postrzegany jako okazja do oszukania najbardziej naiwnych ludzi, aby uwierzyli w najbardziej dziwaczne rzeczy.

Zatem ci, którzy lubią żarty, są szczęśliwi, a ci, którzy wahają się w tej kwestii… w końcu muszą je znosić. Jaka jest jednak geneza tego dnia i jak kraje europejskie obchodzą to święto żartów?

Skąd to pochodzi?

Pochodzenie Prima Aprilis jest tematem dyskusji. Wielu wywodzi ten zwyczaj ze średniowiecznej Francji, gdzie… Nowy Rok obchodzono 25 marca aż do roku 1564, kiedy to zreformowano kalendarz juliański i zmieniono go na kalendarz gregoriański.. Wcześniej święto Nowego Roku kończyło się 1 kwietnia. Po oficjalnym przyjęciu 1 stycznia jako Nowy Rok ci, którzy zapomnieli zmienić datę i nadal obchodzili 1 kwietnia, zostali wyśmiani i uznani za niewinnych.

Historycy łączą Prima Aprilis z wiosennymi świętami, takimi jak średniowieczne Święto Głupców, podczas którego wybierano władcę złych rządów, który miał naśladować chrześcijańskie rytuały, oraz Hilaria (po łacinie „wesoły”), obchodzona w starożytnym Rzymie na zakończenie -roczna procesja wyznawców frygijskiej bogini Kybele i jej kochanka Attisa. Uroczystości obejmowały gry i przebieranie się w kostiumy oraz dokuczanie sąsiadom. Zamaskowani zwykli ludzie mieli okazję naśladować szlachtę w złych celach bez żadnych konsekwencji.

Inni zwracali uwagę, że indyjskie święto Holi, również obchodzone w marcu, może być początkiem Prima Aprilis. Znany jako Festiwal Kolorów, obchodzony jest co roku, aby uczcić nadejście wiosny i hinduskiego boga Krysznę poprzez jedzenie, taniec i rzucanie farbą proszkową.

Jaka jest pierwsza prawdziwa wzmianka o Prima Aprilis?

Pierwsza ostateczna wzmianka pochodzi od A Flamandzki poemat komiksowy z 1561 roku autorstwa Edwarda de DigneGdzie szlachcic wysyła swojego sługę na irytujące i bezowocne misje.

READ  Francja zaleca ograniczenie spożycia tej żywności, aby uniknąć raka

Stąd misja głupca. Na końcu każdego klipu służący ubolewa nad tym, że to, o co go proszą, to tylko żart.

Jak obchodzony jest Prima Aprilis w Europie?

Każdy kraj ma swój własny sposób na robienie psikusów w Prima Aprilis.

We Francji, Belgii, Włoszech i francuskojęzycznej części Szwajcarii uroczystości polegają na przyklejeniu papierowej rybki na plecach jak największej liczbie osób w sposób niezauważalny, a następnie krzyknięciu „Poisson d'Avril” https://es. euronews.com/”Pesce d'Aprile” („Kwietniowa ryba!”). Wiele osób sugeruje, że ryba może odnosić się do zwierząt, które można łatwo złapać.

Prima Aprilis obchodzone jest w Anglii tylko przez pół dnia. Żarty i żarty dozwolone są tylko do południa. Na etykiecie jest napisane, że Kiedy zegar wybije dwunastą, żarty należy uznać. Każdy, kto zrobi dzisiaj po południu kawał, jest uważany za oficjalny żart na Prima Aprilis. .

Jeszcze większą frajdę sprawiają obchody Prima Aprilis w Szkocji, które trwają dwa dni. Nazywa się go Dniem Gowkiego, od „gowk” – czyli kukułki – symbolu głupca. To doprowadziło niektórych do przekonania, że ​​Prima Aprilis pierwotnie kojarzono z rogaczem.. Pierwszy dzień świętuje się robiąc komuś psikusy, natomiast drugi dzień – znany jako Dzień Tailie – świętuje się poprzez nabijanie ogona sąsiadowi.

Z kolei w Irlandii tradycja nakazuje „udawać głupca”. Ofiara zostaje wysłana, aby dostarczyć wiadomość rzekomo z prośbą o pomoc. Kiedy osoba otrzymuje list, otwiera go, czyta i mówi posłańcowi, że będzie musiał zanieść list komuś innemu. Trwa to przez chwilę, aż ktoś zlituje się nad nimi i pokaże im, co jest napisane w liście: „Wyślij głupca do innego”.

W Holandii obywatele często rzucają śledziem lub procą w swoich sąsiadów i krzyczą „haringgek”. („Głupi śledź”).

Niemcy opowiadają dowcip zatytułowany „Aprilscherz”, który polega na opowiedzeniu dziwnej, ale w sumie nieszkodliwej historii, całkowicie wymyślonej po to, by zwieść innych.

READ  Maria Corina Machado, kandydatka opozycji wenezuelskiej, żąda rewizji decyzji o wykluczeniu jej z polityki

W Grecji mówi się, że oszukanie kogoś w tym dniu przynosi oszustowi szczęście przez cały rok.

Dla Polaków obowiązuje ostrzeżenie: „Prima Aprilis, uważaj, bo się pomylisz!”, co w tłumaczeniu oznacza „Prima Aprilis, uważaj, możesz się pomylić!”

Hiszpania i Portugalia obchodzą to święto w różne dni. Portugalczycy nie obchodzą Prima Aprilis 1 kwietnia i wolą niedzielę i poniedziałek przed Wielkim Postem. Tego dnia ludzie rzucają mąkę w przechodniów, co jest starożytną tradycją, która nadal istnieje wśród nielicznych. Jednak Portugalia świętuje 1 kwietnia jako „Dzień Kłamstw”. Podobnie jak w Niemczech, Portugalczycy opowiadają swoim przyjaciołom i rodzinie nieprawdopodobne lub niewiarygodne historie.

Jeśli chodzi o język hiszpański, Dzień Żartu obchodzony jest 28 grudnia jako Dzień Świętych Niewiniątekgdzie nikt nie może ponosić odpowiedzialności za swoje czyny, ponieważ oszuści są uważani za niewinnych.

Reklama

Żarty na Prima Aprilis

Ostatnio media włączyły się w tradycję 1 kwietnia, robiąc wszystko, co w ich mocy, tworząc wymyślne żarty. Aby oszukać swoich odbiorców, publikują wśród innych artykułów co najmniej jedno fałszywe twierdzenie.

Brytyjczycy robią to bardzo dobrze. W Anglii wysyłanie naiwnych ofiar do Tower of London, aby oglądały mycie lwów, stało się popularnym żartem i świętem, które nie istniało. Żart po raz pierwszy pojawił się w brytyjskiej gazecie 2 kwietnia 1698 roku: „Wczoraj, pierwszego kwietnia, wysłano kilka osób do fosy wieży, aby zobaczyły mycie lwów”.. Przykłady tego szczególnego oszustwa trwały co najmniej do połowy XIX wieku.

Znacznie później, 1 kwietnia 1957 roku, BBC w fałszywym klipie doniosła, że ​​szwajcarscy rolnicy eksperymentowali z… Rekordowa wydajność spaghetti Pokazało zdjęcia ludzi zbierających makaron z drzew. Były nawet zdjęcia kobiet zrywających makaron z drzewa i suszących go na słońcu. Oszukano tak wiele osób, a w raporcie zawarto tyle zapytań, że następnego dnia zmuszono ich do przyznania się do wyczynu.

BBC ma na ten temat dobrą opinię. W 2008 roku ponownie oszukali swoich fanów wirusowym zwiastunem „Miracles of Evolution”, który zdawał się pokazywać kilka rzeczy. Specjalne pingwiny, które odzyskały zdolność latania.

READ  ➤ Użyj sprytu i logiki już dziś w wirusowym wyzwaniu, aby znaleźć błąd składni | Facebook | Wyzwanie | puzzle | Meksyk | MX | Meksyk

Stany Zjednoczone są również świetne, jeśli chodzi o te fałszywe historie.

Reklama

W 1992 r. National Public Radio wyemitowało reklamę, w której były prezydent Richard Nixon zapowiedział, że ponownie będzie kandydował na prezydenta. To zaskoczyło publiczność, a gdy wyszło na jaw, że był tylko aktorem, a nie Nixonem, odetchnęli z ulgą.

W 2014 r. miał miejsce także żart NPR, podczas którego media promowały na Facebooku artykuł zatytułowany „Dlaczego Ameryka już nie czyta?” Ta historia wywołała oburzenie w komentarzach pod postem. Gdyby jednak komentatorzy rzeczywiście przeczytali ten artykuł, zauważyliby, że jedyne, co napisano w nim, to: „Gratuluję prawdziwym czytelnikom i życzę udanego prima aprilis!”

W 2017 roku Virgin Atlantic wprowadziła Dreambirda 1417 ze skrzydłami, które składają się i wyginają, tworząc ruch trzepotający, który „nie tylko napędza samolot do przodu, ale generuje własną moc, aby zaspokoić wszystkie potrzeby elektroniczne na pokładzie”. (patrz poniżej.)

Jeśli chodzi o Marmite’a Twórcy najbardziej lubianego lub znienawidzonego brytyjskiego jedzenia ogłosili kiedyś wprowadzenie na rynek „Meh-Mite”, łagodniejszej wersji zakwasu zaprojektowanej w celu wyrównania różnic.

Uważaj więc na informacje, które przekażą Ci 1 kwietnia. Na przykład to, co zostało wcześniej powiedziane o katapultowanym śledziu w Holandii, nie ma sensu.

Reklama

O tak, w dobie fałszywych wiadomości trudno w normalny dzień zorientować się, że jesteśmy oszukiwani, abyśmy uwierzyli w coś, co nie jest prawdą. Ale pamiętaj, aby nigdy nie wierzyć we wszystko, co przeczytasz lub usłyszysz w Prima Aprilis.

Żeby było jasne, pozostała część artykułu oparta jest na faktach. Choć może nie ma czegoś takiego jak „haringgek”… Wesołego Prima Aprilis.