(Reuters) – Komunistyczna Partia Wietnamu przyjęła rezygnację prezydenta Vu Van Thuonga, ogłosił w środę rząd, co jest oznaką zawirowań politycznych, które mogą wpłynąć na zaufanie inwestorów zagranicznych do kraju.
Rząd stwierdził w oświadczeniu, że Thong naruszył regulamin partii, dodając, że „te niedociągnięcia wpłynęły negatywnie na opinię publiczną i wpłynęły na reputację partii, państwa i jego osobiście”.
Komitet Centralny Partii, organ decyzyjny wysokiego szczebla w Wietnamie rządzony przez Partię Komunistyczną, zatwierdził rezygnację Thonga zaledwie rok po jego wyborze.
Prezydent pełni głównie rolę ceremonialną, ale jest jednym z czterech najważniejszych stanowisk politycznych w tym kraju Azji Południowo-Wschodniej.
W środę nie odbierano telefonów do Kancelarii Prezydenta.
Posiedzenie komisji poprzedza zaplanowane na czwartek nadzwyczajne posiedzenie wietnamskiego parlamentu, na którym parlamentarzyści mają potwierdzić decyzje partii.
W oświadczeniu rządu nie wskazano szczegółowo niedociągnięć Thonga, ale niedawne poważne zmiany w kierownictwie państwa jednopartyjnego powiązano z szeroko zakrojoną kampanią antykorupcyjną. Ma to na celu wykorzenienie powszechnej korupcji, ale krytycy podejrzewają, że jest to również narzędzie do konfliktów politycznych.
Zagraniczni inwestorzy i dyplomaci wielokrotnie obwiniali te represje za spowolnienie decyzji w kraju i tak nękanym przez uciążliwą biurokrację.
Thong (53 l.) złożył rezygnację kilka dni po tym, jak wietnamska policja ogłosiła aresztowanie dziesięć lat temu byłego prezydenta centralnej prowincji Quang Ngai pod zarzutem rzekomej korupcji, który pełnił tę funkcję, gdy Thong był tam szefem partii.
Był także wyższym rangą urzędnikiem partii w gospodarczym mieście Ho Chi Minh, które zostało wstrząśnięte wielomiliardowymi oszustwami finansowymi, toczącymi się obecnie przed sądem.
Thong był powszechnie uważany za bliskiego starszego Sekretarza Generalnego Nguyena Phu Tronga, najpotężniejszą osobistość Wietnamu i głównego architekta kampanii antykorupcyjnej.
Inwestorzy zagraniczni
W zeszłym roku, kiedy były prezydent Nguyen Xuan Phuc złożył rezygnację ze stanowiska po tym, jak partia oskarżyła go o „nadużycia i nieprawidłowości” ze strony kontrolowanych przez niego urzędników, minęło półtora miesiąca, zanim prawodawcy wyznaczyli Thunga na swojego następcę.
Obecny kryzys polityczny można rozwiązać poprzez szybkie wybory nowego prezydenta, istnieje jednak ryzyko, że częste zmiany przywództwa mogą zaszkodzić nastrojom przedsiębiorców w kraju w dużym stopniu uzależnionym od inwestycji zagranicznych.
Giełda Ho Chi Minh, główna giełda w kraju, spadła w poniedziałek we wczesnych godzinach notowań o prawie 3% po tym, jak zaczęły rozprzestrzeniać się wieści o zbliżającej się rezygnacji prezydenta.
Według firmy maklerskiej Mirae Asset Securities sprzedaż netto inwestorów zagranicznych w pierwsze dwa dni tygodnia wyniosła około 80 milionów dolarów.
Doradca zagranicznych firm z siedzibą w Wietnamie powiedział, że zwolnienie Thonga „może jeszcze bardziej spowolnić decyzje polityczne i administracyjne, w miarę jak urzędnicy będą coraz bardziej zaniepokojeni przebiegiem kampanii antykorupcyjnej”, zauważając, że stanowisko Wietnamu w sprawie kluczowych polityk nie ulegnie zmianie.
Inwestorzy, którzy często chwalą stabilność polityczną, mogą nie zaakceptować przedwczesnego odejścia dwóch prezydentów w ciągu około roku.
Florian Feyerabend, przedstawiciel niemieckiego think tanku Fundacji Konrada Adenauera w Wietnamie, powiedział, że najnowsze osiągnięcia rodzą pytania o „przewidywalność, niezawodność i wewnętrzne działanie systemu”, na którym opierają się decyzje inwestycyjne.
Zauważył jednak, że „ogólny polityczny system zarządzania pozostaje stabilny” i że polityka zagraniczna Wietnamu nastawiona na utrzymanie dobrych stosunków zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i Chinami nie ulegnie zmianie.
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom