Według mediów państwowych helikopter przewożący prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego i jego ministra spraw zagranicznych rozbił się w niedzielę w górzystej północno-zachodniej części kraju, pogłębiając niepokoje, które pustoszyły kraj na froncie międzynarodowym i krajowym w ostatnich miesiącach.
Raisi (63 lata) podróżował z granicy irańsko-azerbejdżańskiej, aby zainaugurować wspólny projekt budowy tamy. Media państwowe podały, że helikopter wiozący Raisiego i ministra spraw zagranicznych Hosseina Amira Abdollahiana rozbił się w pobliżu miasta Warzagan około pierwszej po południu czasu lokalnego, w obliczu złych warunków pogodowych i gęstej mgły.
Zespoły poszukiwawczo-ratownicze przeszukiwały obszar wysokich gór i gęstych lasów wśród deszczu i mgły przez ponad 10 godzin. W pewnym momencie władze przerwały poszukiwania powietrzne ze względu na złe warunki pogodowe i wysłały piechotę, komandosów Gwardii Rewolucyjnej i 40 zespołów ratowniczych, aby zlokalizowali miejsce katastrofy.
Do późnych godzin wieczornych oficjalne media nie podały jeszcze żadnych informacji o ofiarach ani o stanie prezydenta ani nikogo innego na pokładzie samolotu. Nieznana była także przyczyna wypadku.
Najwyższy Przywódca Ajatollah Ali Chamenei ogłosił w przemówieniu wyemitowanym w telewizji państwowej, że „funkcjonowanie kraju nie ustanie”. Dodał: „Wysocy urzędnicy wykonują swoją pracę i doradziłem im w niezbędnych kwestiach, a cały proces zostanie wdrożony w kraju sprawnie i uporządkowany”.
Raisi, konserwatysta, który brutalnie tłumi sprzeciw, jest postrzegany jako potencjalny następca najwyższego przywódcy. Niepewność co do jego losu pojawia się w szczególnie burzliwym okresie dla Iranu.
Długa wojna cieni z Izraelem wybuchła po ataku Hamasu na Izrael 7 października, wywołując wojnę w Gazie oraz serię ataków i kontrataków w całym regionie.
Działania wojenne nasiliły się po tym, jak w kwietniu Izrael przeprowadził ataki powietrzne na budynek na terenie ambasady Iranu w Syrii. Iran odpowiedział swoim pierwszym bezpośrednim atakiem na Izrael po dziesięcioleciach wrogości, wystrzeliwując w stronę kraju ponad 300 dronów i rakiet, z których wiele zostało zestrzelonych.
W kraju Iran również stoi w obliczu powszechnego gniewu, a wielu mieszkańców wzywa do położenia kresu rządom duchownych. Korupcja i sankcje zdewastowały gospodarkę, podsycając frustrację.
W ciągu ostatnich dwóch lat kraj był świadkiem wewnętrznej rewolucji, upadku irańskiej waluty do historycznego poziomu, niedoborów wody pogłębionych zmianami klimatycznymi i najbardziej śmiercionośnego ataku terrorystycznego od powstania Republiki Islamskiej w 1979 r.
Według Ali Vaeza, irańskiego dyrektora w Międzynarodowej Grupie Kryzysowej, niezależnej agencji zapobiegania konfliktom, w przypadku śmierci prezydenta urząd obejmie wiceprezydent, a wybory muszą zostać zorganizowane w ciągu 50 dni.
Powiedział, że byłoby to „wielkim wyzwaniem dla kraju, który znajduje się w środku poważnego kryzysu legitymizacji we własnym kraju i otwartej wrogości wobec Izraela i Stanów Zjednoczonych w regionie”.
Raisi jest twardogłowym duchownym, który dorastał podczas rewolucji islamskiej w kraju. W irańskim systemie teokratycznym Raisi jako prezydent jest drugą najpotężniejszą postacią w irańskiej strukturze politycznej, po Najwyższym Przywódcy Chameneim.
Po objęciu urzędu prezydenta w 2021 r. Raisi umocnił swoją władzę i marginalizował reformatorów, którzy chcieli zmniejszyć napięcia z Zachodem. Wielokrotnie powtarzał, że prowadzi politykę „silnej dyplomacji”, zacieśniając stosunki gospodarcze i bezpieczeństwa z Rosją i Chinami.
Za kadencji Raisiego Iran w dalszym ciągu zwiększał swoje wpływy w regionie, wspierał swoich sojuszników na Bliskim Wschodzie, którzy przeprowadzali ataki na Izrael i Stany Zjednoczone, a także wspierał program nuklearny tego kraju.
W tym samym okresie Raisi nadzorował powszechne i śmiercionośne stłumienie demonstrantów, z których wiele stanowiły kobiety i młodzież, którzy wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko duchownym rządzącym krajem. Według organizacji praw człowieka siły bezpieczeństwa zabiły setki demonstrantów.
Raisi jest uważany za wybitnego kandydata na następcę Chameneiego na stanowisku Najwyższego Przywódcy. Jednym z jego głównych rywali jest syn Chameneiego.
Pomimo tego incydentu niektórzy analitycy stwierdzili, że nie spodziewają się większych zmian w programie Iranu za granicą.
Analitycy twierdzą, że za ustalanie całej polityki państwa odpowiada najwyższy przywódca kraju, natomiast władza prezydenta pochodzi od wdrażania tych decyzji.
„Z jednej strony wynik nie zwiastuje radykalnej zmiany w sposobie, w jaki Iran kształtuje swoje interesy za granicą i zgodnie z nim działa” – powiedział Ali Fayez, dyrektor Iranu w Międzynarodowej Grupie Kryzysowej.
„To Najwyższy Przywódca podejmuje strategiczne decyzje w sprawie polityki zagranicznej, choć czerpie informacje z poglądów innych kluczowych aktorów, w tym prezydenta”.
Minister spraw zagranicznych Abdullahian był mocno zaangażowany w dyplomację regionalną z krajami arabskimi. W ostatnich miesiącach spotkał się także w Katarze z przywódcami wspieranych przez Iran grup bojowników, w tym Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu i Hamasu, grupy, która przewodziła atakowi na Izrael z 7 października.
Prowadził także tajne rozmowy pośrednie ze Stanami Zjednoczonymi w lutym i maju w Omanie, próbując złagodzić napięcia i złagodzić sankcje związane z irańskim programem nuklearnym.
Vivian Nerem Współpraca przy raportach.
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom