22 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Premier Polski ostrzega, że ​​Europa żyje w „epoce przedwojennej”

Premier Polski ostrzega, że ​​Europa żyje w „epoce przedwojennej”

(CNN) — Premier Polski Donalda TuskaOstrzegł, że Europa żyje w „epoce przedwojennej”, ale nadal ma „długą drogę do przebycia”, zanim będzie gotowa stawić czoła zagrożeniu ze strony Rosji.

„Wojna nie jest już przeszłością. Jest realna i rozpoczęła się ponad dwa lata temu. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że możliwy jest dosłownie każdy scenariusz. Takiej sytuacji nie widzieliśmy od 1945 roku. ” – powiedział Tusk w opublikowanym w piątek wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Die Welt”.

Dodał: „Wiem, że to wydaje się druzgocące, zwłaszcza dla młodszych pokoleń, ale trzeba się przyzwyczaić, że zaczęła się nowa era: era przedwojenna. Nie przesadzam. Z każdym dniem jest to coraz wyraźniejsze. ” .

Odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r., europejscy przywódcy i siły zbrojne są coraz bardziej zaniepokojeni możliwością rozprzestrzenienia się konfliktu na inne sąsiednie kraje. Prezydent Władimir Putin wielokrotnie zaprzeczał, jakoby Rosja miała zamiar atakować państwa NATO.

Tusk w rozmowie z niemieckimi mediami stwierdził, że „wojna nie jest już pojęciem przeszłości”. (Zdjęcie: Wojtek Radvanski/AFP/Getty Images)

Wojna w Rosji wywróciła do góry nogami porządek geopolityczny po zimnej wojnie, zmuszając Europę do poważniejszego potraktowania swojej obronności po dziesięcioleciach zmniejszania budżetów wojskowych i zmuszania krajów na swoich granicach do podjęcia bardziej rygorystycznych środków.

Szwecja i Finlandia niedawno dołączyły do ​​NATO, co jeszcze dwa lata temu byłoby nie do pomyślenia dla tych dwóch słynących z neutralności krajów skandynawskich. W krajach bałtyckich Estonia i Litwa zwiększyły swoje budżety obronne znacznie powyżej minimum NATO (2%) PKB. Mołdawia, która graniczy z Ukrainą i od dawna jest podatna na ingerencję Rosji, przyspiesza swoją drogę do Unii Europejskiej.

Tymczasem trio Francji, Niemiec i Polski – tzw. Trójkąt Weimarski – przewodziło wysiłkom kontynentu mającym na celu uzbrojenie się i ochronę przed dalszą rosyjską agresją.

READ  Emocjonalne pożegnanie Victora Escobara przed eutanazją

Tusk powrócił do władzy po ubiegłorocznych wyborach i od tego czasu zabiega o powrót Polski do głównego nurtu europejskiego po niemal dekadzie autorytarnych rządów populistycznego Prawa i Sprawiedliwości.

Polska, położona między Niemcami a Rosją, od dawna rozumie, jak ważna jest silna obrona. W tym roku budżet wojskowy Polski przekroczył 4% PKB, czyli dwukrotnie więcej niż wytyczne NATO. Przyjęła także miliony Ukraińców, którzy uciekli przed rosyjską inwazją.

W ubiegły weekend Polska ogłosiła, że ​​rosyjski pocisk manewrujący wycelowany w Ukrainę wleciał w jej przestrzeń powietrzną – zjawisko to powtarzało się przez ponad dwa lata wojny – a Moskwa zażądała wyjaśnień.

Pomimo wysiłków Europy na rzecz wzmocnienia swojej obronności Tusk stwierdził, że kontynent „jeszcze ma przed sobą długą drogę”. Stwierdził, że powinna być „niezależna i samowystarczalna w obronie”, zachowując jednocześnie silny sojusz ze Stanami Zjednoczonymi.

Choć prezydent USA Joe Biden niezachwianie wspierał Ukrainę, były prezydent Donald Trump powiedział w zeszłym miesiącu, że jeśli zostanie ponownie wybrany w listopadzie, będzie zachęcał Rosję, by zrobiła „cokolwiek zechce” z każdym członkiem NATO, który tego nie zrobi. Spełnij wytyczne dotyczące wydatków na obronę.

„Naszą misją jest wzmacnianie relacji transatlantyckich, niezależnie od tego, kto jest prezydentem Stanów Zjednoczonych” – powiedział Tusk.

Tusk ostrzegł także, że Putin może wykorzystać atak terrorystyczny na ratusz w Krokusie w Moskwie jako pretekst do eskalacji wojny na Ukrainie.

„Wiemy z historii, że Putin wykorzystuje tego typu tragedię do własnych celów” – powiedział, wspominając wydarzenia z 2002 r., kiedy czeczeńscy bojownicy wzięli 800 zakładników w Teatrze Dubrówka w Moskwie, i 2004 r., kiedy czeczeńscy rebelianci wzięli 1200 dzieci i dorośli ludzie. Był przetrzymywany jako zakładnik w szkole w Biesłanie na południu Rosji.

„Putin zaczął już obwiniać Ukrainę za przygotowanie tego ataku, choć nie przedstawił żadnych dowodów. Wyraźnie odczuwa potrzebę usprawiedliwiania coraz brutalniejszych ataków na obiekty cywilne na Ukrainie” – powiedział Tusk.

READ  Joe Biden podejmuje „bolesną decyzję” uwolnienia dwóch siostrzeńców Nicolasa Maduro