13 grudnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Premier Polski chce porozumieć się z UE w sprawie prawa i sprawiedliwości

Premier Polski chce porozumieć się z UE w sprawie prawa i sprawiedliwości

Warszawa, Polska: polski premier Mathews Moraviki mówi, że chce osiągnąć „pewne porozumienie” Unia Europejska W środku konfliktu o sposób, w jaki polski rząd próbował regulować sędziów i inne zmiany w sądownictwie.
Jego uwagi, podobne do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, wydają się przygotowywać grunt pod pewne zmiany w podejściu prawicowego rządu do zmian w sądownictwie.
Odkąd partia rządząca doszła do władzy w 2015 r., zmieniła wymiar sprawiedliwości, dając partii nowe uprawnienia w zakresie powoływania sądów i sędziów. Zmiany wywołały ostrą krytykę i ostrzeżenia ze strony UE, która uznała je za niedemokratyczne.
Moraviki powiedział w prorządowym wywiadzie Replika TV Pod koniec niedzieli jego rząd pochwalił członków UE za złagodzenie z tego powodu więzi z Brukselą.
„Sytuacja jest skomplikowana, ponieważ jesteśmy członkiem UE. Chcemy być w UE. Korzystamy z wolnego handlu. Polskie firmy rosną. Pracownicy mają większe dochody” – powiedział Moravici.
„Z tego powodu musimy osiągnąć jakieś porozumienie z UE” – powiedział Moraviki.
Powiedział, że proponuje zmiany w sposobie uregulowania sędziów, co jest ostatnio bardzo kontrowersyjną kwestią.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł w zeszłym miesiącu, że należy zmienić nowe procedury regulujące sędziów Sąd NajwyższyKomisja etyczna utworzona przez partię rządzącą – powinna zostać natychmiast zawieszona, ponieważ podważa niezależność sądownictwa i narusza prawo UE. Europejski Trybunał Sprawiedliwości zwrócił uwagę na polityczny wpływ na powoływanie członków organu dyscyplinarnego.
Organ zarządzający UE, Komisja Europejska, dał Polsce czas do 16 sierpnia na zwrócenie się o zamówienia pod groźbą sankcji finansowych.
Rząd w Warszawie od dawna przekonywał, że sądownictwo kraju jest w pełni odpowiedzialne, a jego konstytucja stoi ponad prawem UE.
Ale teraz Moraviki i Tuda wydają się sugerować zmianę stanowiska. Prezes Sądu Najwyższego opowiedział się również za zmianą procedur regulacyjnych zgodnie z prawem unijnym.
Moraviki przekonywał jednak, że polska konstytucja narusza prawo UE. Na początku tego roku zwrócił się do lojalnego wobec jego rządu Trybunału Konstytucyjnego o wyjaśnienie, które prawo unijne lub polskie jest najważniejsze.
Wyrok był wielokrotnie odraczany, coraz bardziej aktualny. Dla 31.
W zeszłym miesiącu Moraviki spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą van der Leyen, aby omówić praworządność i niezależność sądownictwa.
Kraje przystępujące do UE muszą dostosować swoje prawa i regulacje do przepisów innych państw członkowskich w obszarach od konkurencji i handlu po wymiar sprawiedliwości i korupcję.
Polska, były kraj komunistyczny, dołączyła do koalicji w 2004 roku. Wzrost gospodarczy i swoboda przemieszczania się, jaką dało członkostwo, sprawiły, że członkostwo w UE jest bardzo popularne wśród Polaków.