24 marca, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prawo postępuje przeciwko zagranicznej własności ziemi w Stanach Zjednoczonych

Missouri. – Izba Reprezentantów stanu Missouri przegłosowała w czwartek zakaz nabywania gruntów w stanie przez podmioty z Chin i czterech innych krajów uznanych za rywali, uzasadniając to koniecznością ochrony pól przed ewentualną wrogą kontrolą.

Ustawa z Missouri, która obecnie trafia do Senatu, jest jedną z kilku postępowań w stolicach stanów w tym roku w obliczu międzynarodowych napięć, których kulminacją była obecność chińskiego balonu szpiegowskiego nad ziemią USA.

„Balon przeleciał nad Kapitolem” w lutym, powiedział Dean Blucher, przewodniczący Izby Reprezentantów stanu Missouri.

„Musimy chronić suwerenność Missouri, musimy chronić rolników z Missouri i myślę, że musimy chronić nasze zapasy żywności”.

Oprócz rozwiązania problemu zagranicznej własności w Stanach Zjednoczonych, kilka stanów i rząd federalny niedawno zakazały korzystania z popularnej aplikacji TikTok na urządzeniach rządowych w związku z obawami, że chińska firma macierzysta może przekazywać chińskiemu rządowi dane o użytkownikach.

Missouri jest jednym z 14 stanów, które już ograniczają zagraniczną własność gruntów rolnych. Nowa ustawa obniżyłaby limit własności zagranicznej z 1 procenta do 0,5 procenta wszystkich gruntów rolnych w stanie.

Zakaże również dalszego zakupu gruntów przez podmioty z Chin, Iranu, Korei Północnej, Rosji i Wenezueli od 28 sierpnia. Spośród tych krajów tylko Chiny są obecnie współwłaścicielami gruntów rolnych w Missouri.

Chińskie podmioty są właścicielami 172 kilometrów kwadratowych gruntów rolnych w Missouri od 2021 r., czyli nieco mniej niż połowa z około 404 kilometrów kwadratowych gruntów rolnych należących do podmiotów zagranicznych, według Departamentu Rolnictwa stanu Missouri. Znaczna część ziemi jest wykorzystywana do hodowli trzody chlewnej w północnym Missouri i jest własnością chińskiego konglomeratu, który nabył Smithfield Foods Inc. w 2013.

READ  Rosja i Ukraina: Niemcy zawieszają zatwierdzanie kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 i innych środków Zachodu wobec Moskwy