25 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Porozumienia: Parlament Europejski wzywa do weta w UE, aby uniknąć krajów takich jak Węgry czy Polska |  Międzynarodowy

Porozumienia: Parlament Europejski wzywa do weta w UE, aby uniknąć krajów takich jak Węgry czy Polska | Międzynarodowy

Unia Europejska czeka na głębszą reformę swoich zasad pracy i po raz pierwszy w swojej historii Parlament Europejski postanowił przejąć inicjatywę w egzekwowaniu prawa do żądania konferencji w celu zreformowania traktatów. Ostateczny wynik jest podobny do tego, jaki miała Rada Europy, która spotyka się w Brukseli 23 i 24 czerwca, ale presja polityczna na zmiany narasta. W związku z tym europejskim szczytem, ​​który odbędzie się pod koniec miesiąca, Parlament przyjął już w ten czwartek rezolucję. Węgry na kilka tygodni zawiesiły sankcje wobec Rosji. Lub w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojna, epidemia czy kryzys gospodarczy na Ukrainie.

Tym samym Parlament Europejski był pierwszą instytucją, która ustaliła stanowisko Reformy z niedawnej konferencji na temat przyszłości Europy, Obywatelskie Forum Konsultacyjne przedstawiło swoje wyniki w maju ubiegłego roku, które jest reklamowane jako prekursor restrukturyzacji klubu prowadzącej do nowych reform w kontraktach. Parlament Europejski ma nadzieję, że te zmiany pozwolą mu w dalszym ciągu uzyskiwać kolejne rozszerzone uprawnienia w ramach serii reform traktatowych. Celem jest zmniejszenie zdolności obronnych stolic i, nawiasem mówiąc, zdobycie ziemi w ramach przekazywania władzy instytucjonalnej w ramach klubu społecznego oraz nabycie prawa do inicjatywy ustawodawczej, która jest obecnie bardzo ograniczona.

Liberalny eurodeputowany Guy Verhofstadt, jeden z promotorów rezolucji, przypomniał: „Wojna na Ukrainie rozpoczęła się 24 lutego, a Stany Zjednoczone były w stanie zatwierdzić rozporządzenie wykonawcze 8 marca w sprawie zakazu Rosji w zakresie ropy, węgla i gazu; w Europie dojście do tego samego wniosku zajęło nam trzy miesiące”. „Bariery są doskonałym przykładem czegoś, co nie działa, ale nie powinniśmy powstrzymywać dyskusji na temat tłumienia konsensusu, nadal powinniśmy być ambitni” – zapytał celebryta Paulo Rangel. A socjalista Domenek-Ruiz DeVosa zwraca uwagę, że „to nie jest już świat traktatu lizbońskiego”. [vigente desde diciembre de 2009]Oraz „Poprawa ram konstytucyjnych i usprawnienie podejmowania decyzji”.

READ  Od listopada wenezuelską wyspę Margarita odwiedziło ponad 4300 turystów z Polski.

Ale narastająca wojna instytucjonalna gwarantuje, że będzie to trudniejsze, ponieważ postępy Unii dotykają podstawowych obszarów suwerenności narodowej, takich jak bezpieczeństwo, energia czy polityka zagraniczna. A tłumienie konsensusu przeraża wiele krajów, zwłaszcza tych o małej liczbie ludności, ponieważ obawiają się, że tak zwane wielkie narody przytłoczą się narzucając własne interesy.

Sama debata parlamentarna odzwierciedlała tę frakcję, a wielu eurodeputowanych, zwłaszcza ze Wschodu, oskarżało działaczy proreformatorskich o dążenie do przekształcenia UE w rodzaj Związku Radzieckiego. Kolejne referenda pokazują także bardzo emocjonalny charakter nadchodzącego procesu reform.

Uchwała została dogodnie przyjęta 355 głosami na rzecz głównych ugrupowań politycznych (ludu, socjalistów, liberałów, zielonych i rządzącej lewicy). Ale jest 155 przeciwników, w większości radykalnie konserwatywne grupy (w tym Vox) i eurosceptycy. Ale nawet 40 posłów z kluczowych grup sprzeciwia się reformom. Prawie pięćdziesiąt osób z tych samych grup nie głosowało.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń.

Rejestracja

Francja, która sprawuje sześciomiesięczne przywództwo w UE, ma wprowadzić ewentualne reformy agendy Rady Ministrów UE przed szczytem UE w dniach 23-24 czerwca. Powołanie szefów rządów może rozpocząć konferencję. Jednak francuski sekretarz stanu do spraw europejskich Claude Boomer opowiedział się za „utrzymaniem równoległych ścieżek” w parlamencie, wprowadzaniem zmian poprzez plany legislacyjne na bieżąco, z potencjalną opcją reformy traktatów. Jeden.

Tekst, zatwierdzony przez parlamentarzystów, zwołuje konferencję z przedstawicielami 27 krajów UE, Komisji i parlamentu w celu zmiany traktatów i przyznania UE uprawnień, takich jak sankcje lub zamówienia uzbrojenia, polityki tradycyjnie powierzone władzom krajowym, ale odpowiednio z inwazją Covid-19 i wymiarem ukraińskim.

Rezolucja chroni także rozszerzenie spraw zatwierdzanych kompetentną większością w Radzie (w której zasiada 27 rządów), eliminując niekiedy prawo weta wykorzystywane do złych celów i będące formą nacisku na szukanie ustępstw w obszarach, w których nie ma związku. Do zablokowanego końca.

READ  Izrael i Polska mają zamiar ponownie wymienić ambasadorów po zacieśnieniu stosunków

Węgry i Polska były w ostatnich latach dwoma najbardziej odizolowanymi krajami w stosowaniu weta. Zagrozili wysadzeniem umowy budżetowej, która stworzyła wielomilionowy fundusz na wypadek epidemii do 2020 roku. Oba kraje często zawieszają każdy projekt, do którego dołączone są notatki Równość płci lub szacunek dla mniejszości.

Węgierski rząd Victora Orbana niemal systematycznie blokuje stanowisko UE w sprawach międzynarodowych. Budapeszt opóźniał szóstą rundę sankcji wobec Rosji o kilka tygodni, aż uzyskał prawo do niewspierania embarga społecznego na rosyjską ropę i wydalił z UE patriotę Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Ciągłe nękanie wspierające ofensywę zbrojną przeciwko Ukrainie.

Parlament uważa, że ​​UE nie może kontynuować postępów w tempie najbardziej niechętnych lub zrezygnować z funkcjonowania na arenie międzynarodowej bez wyraźnego i silnego głosu. Rezolucja wyraźnie stwierdza, że ​​„umowy należy pilnie zmienić, aby zapewnić Unii możliwość skuteczniejszego działania w przyszłych kryzysach, zwłaszcza po ostatnich kryzysach”. W uznanym tekście stwierdza się w szczególności, że konieczne jest „wzmocnienie skuteczności związku zawodowego poprzez zreformowanie procedur głosowania”. Proponuje również stłumienie konsensusu w sprawie tak zwanych „sankcji i zasad basserel oraz powiązanych obszarów, takich jak sytuacje nadzwyczajne”.

Tzw. ground bridge jest klauzulą ​​porozumienia, która pozwala na zniesienie prawa weta, ale jego realizacja wymaga konsensusu, więc praktycznie nie da się go zastosować do takich obszarów jak opodatkowanie czy budżetowanie. Wdrożenie go kompetentną większością, zgodnie z propozycją Parlamentu, przyspieszy zanikanie konsensusu.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook Y ŚwiergotLub w środku Nasz cotygodniowy biuletyn.

50 procent zniżki

Ekskluzywne treści dla subskrybentów

Czytaj bez ograniczeń