2 kwietnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ponad pół wieku później NASA wyśle ​​astronautów na misję wokół Księżyca

Czterech wybrańców nie wyląduje na Księżycu, bo to będzie wycieczka, aż za rok znowu wylądują na satelicie.

the doniczka Zapowiedziała, że ​​w listopadzie 2024 roku wyruszy w podróż kosmiczna misja Artemis 2 zamieszkana orbita księżycowa Będzie to pierwszy raz od 1972 roku, kiedy ludzie zbliżą się do satelity.

Program ten wynika z sukcesu misji Artemis 1, która zakończyła się w grudniu po nieco ponad 25 dniach w kosmosie.

Kapsuła Orion, która wystartowała bez pasażerów podczas pierwszego lotu testowego, była napędzana nową rakietą SLS – najpotężniejszą na świecie – i umieszczona na orbicie wokół Księżyca, zanim wróciła na Ziemię.

Szczegółowa analiza tej misji jest w toku, powiedział administrator NASA Jim Frey na konferencji prasowej. Ale pierwsze oceny pozwalają na rozpoczęcie drugiej misji „pod koniec listopada 2024 r.” – dodał urzędnik, czyli po półtora roku.

Oczekuje się, że podczas tego lotu NASA ogłosi w tym roku czterech członków załogi Artemis 2, w tym Kennedy’ego, którzy będą okrążać satelitę bez lądowania na misję, która potrwa około dziesięciu dni.

„Szukamy załogi Artemidy 2” — dodał Frye. „Na razie nic nas nie powstrzyma po tym, czego nauczyliśmy się z Artemis 1”.

Potem nadchodzi misja Artemis 3, zaplanowana około 12 miesięcy po Artemis 2, która Astronauci będą musieli wylądować na południowym biegunie Księżyca I że nadal jest oficjalnie zaplanowany na 2025 rok, choć jest to niepotwierdzony kalendarz.


Aretemis była pierwszą misją od 1972 roku, która wystartowała w nocy – fot. EFE

„Nasz plan zawsze obejmował 12 miesięcy, ale należy dokonać ważnych zmian” – ostrzegł Frye.

„Potrzebujemy lądownika”, wyjaśnił Frey, „a także będziemy potrzebować naszych„ skafandrów kosmicznych ”, aby zbadać powierzchnię”.

READ  Czas ruszyć z tą bieżnią: zaoszczędź 300 euro

Sonda będzie kopią statku kosmicznego SpaceX, ale jej pierwszy lot orbitalny jeszcze się nie rozpoczął; Podczas gdy skafandry kosmiczne są nadal opracowywane przez Axiom Space.

Celem NASA jest ustanowienie stałej obecności na Księżycu poprzez zbudowanie bazy i stacji kosmicznej krążącej wokół satelity..

Apollo 17, ostatnia załoga, która zbliżyła się do Księżyca

11 grudnia 1972 roku Apollo 17 wystartował w nocy, jako jedyny, z wybrzeży Florydy w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych, aż do pierwszego odlotu Artemidy w listopadzie 2022 roku.

Pilotował go Eugene Cernan, weteran, który znał już księżycowy krajobraz, przynajmniej z orbity, odkąd leciał Apollo 10, „próbą” przed pierwszym lądowaniem na Księżycu.

Przebyli nieco ponad 30 kilometrów, zbierając na przykład próbki skał, które do dziś są przechowywane w Centrum Kosmicznym w Houston.

Była to misja z wieloma drobnymi incydentami, ale mimo to problemami. Wśród nich częsta utrata równowagi, bo plecak, który noszą na plecach, podniósł ich środek ciężkości i wystarczyło się lekko ugiąć, by upaść.

informacje z agencji

DB

Zobacz też